Rozdział 2 - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i osób prawnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi i organizacjami spółdzielczymi - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez osoby fizyczne i niektóre osoby prawne oraz odszkodowania w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.80.469

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1990 r.

Rozdział  2

Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i osób prawnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi i organizacjami spółdzielczymi

§  5.
Przekazaniu podlegają produkowane seryjnie:
1)
środki transportowe:
a)
pojazdy samochodowe i inne pojazdy silnikowe, przyczepy i naczepy wszystkich rodzajów i typów, zwane dalej "pojazdami samochodowymi", bez względu na to, czy są dopuszczone czy też nie są dopuszczone do ruchu na drogach publicznych,
b)
statki powietrzne,
c)
jednostki taboru pływającego, w tym kutry i łodzie z silnikiem,
2)
narzędzia stanowiące wyposażenie stacji oraz warsztatów napraw i obsługi środków transportowych i maszyn,
3)
maszyny przeznaczone do robót ziemnych, budowlanych, drogowych i przeładunkowych, zwane dalej "maszynami",
4)
urządzenia do napraw i obsługi oraz eksploatacji środków transportowych i maszyn, zwane dalej "urządzeniami".
§  6.
1.
Posiadacz jest obowiązany przekazać środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia sprawne technicznie, z fabrycznym wyposażeniem w przedmioty niezbędne do ich utrzymania i użytkowania, wraz z dotyczącymi ich dokumentami.
2.
Posiadacz jest również obowiązany do wyposażenia przekazywanych pojazdów samochodowych w materiały pędne, zapewniające przebieg 300 km, a posiadacz statków powietrznych, kutrów, łodzi z silnikami oraz maszyn - do pełnych zbiorników.
3.
Karta przeznaczenia upoważnia posiadacza środków transportowych, maszyn i urządzeń do nabycia w stacjach paliwowych materiałów pędnych w ilości, o której mowa w ust. 2.
4.
W razie wstąpienia trudności z zakupem materiałów pędnych, posiadacz jest obowiązany powiadomić o tym właściwego wojskowego komendanta uzupełnień, a następnie postępować w tej sprawie zgodnie z jego wskazówkami.
§  7.
1.
Jednostka organizacyjna, na rzecz której mają być przekazane środki transportowe, maszyny i urządzenia niesamobieżne, jest obowiązana zapewnić nieodpłatnie posiadaczowi sprzęt do holowania lub przewozu tych środków, maszyn i urządzeń z miejsca ich postoju do miejsca wskazanego w karcie przeznaczenia.
2.
W razie niemożności dostarczenia środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń w określonym terminie i miejscu, posiadacz jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym właściwą wojskową komendę uzupełnień, wskazać miejsce ich postoju oraz podać przyczyny uniemożliwiające ich dostarczenie, a po ustaniu tych przyczyn - zawiadomić o tym wojskową komendę uzupełnień.
3.
W razie niedostarczenia środków transportowych, narzędzi, maszyn lub urządzeń w określonym terminie i miejscu oraz niezawiadomienia o niemożności ich dostarczenia, wojskowy komendant uzupełnień może:
1)
w wypadku, o którym mowa w § 2 ust. 1, podjąć niezbędne przedsięwzięcia w celu dostarczenia środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez organy wojskowe na koszt posiadacza,
2)
w wypadku, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt. 1, zwrócić się do rejonowego organu rządowej administracji ogólnej z wnioskiem o zastosowanie odpowiedniego środka egzekucji administracyjnej.
§  8.
1.
Przyjęcia środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń dokonuje jednostka organizacyjna, na rzecz której te środki, narzędzia, maszyny i urządzenia mają być przekazane.
2.
Jednostka przyjmująca środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia wydaje posiadaczom poświadczenia przekazania, określając odpowiednio ich nazwę, markę, typ (oraz inne bliższe oznaczenie), numer rejestracyjny (ewidencyjny), ich stan techniczny i procentowy stopień zużycia, wartość szacunkową oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Poświadczenia wydaje się oddzielnie dla każdego środka transportowego, narzędzia, maszyny lub urządzenia.
3.
Jednostka organizacyjna, na rzecz której zostały przekazane środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia, pokrywa osobie przekazującej koszty powrotu do jej miejsca zamieszkania (siedziby).
4.
Zwrot kosztów powrotu obejmuje cenę biletu za przejazd określonym środkiem komunikacji publicznej, z uwzględnieniem przysługującej ulgi, bez względu na to, z jakiego tytułu ona przysługuje.