Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Przekazywanie na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń przez osoby fizyczne i niektóre osoby prawne oraz odszkodowania w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.80.469

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1990 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje oraz zasady i tryb przekazywania na potrzeby obrony państwa środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń wraz z niezbędnym wyposażeniem, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i osób prawnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi lub organizacjami spółdzielczymi i społecznymi, obowiązki ich posiadaczy oraz właściwość organów w tych sprawach,
2)
zasady i tryb ustalania oraz przyznawania odszkodowania za zniszczenie, uszkodzenie lub zużycie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń oraz ich wyposażenia, przekazywanych na potrzeby obrony państwa przez:
a)
osoby fizyczne i osoby prawne, o których mowa w pkt 1,
b)
instytucje państwowe, podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne obowiązane do przekazywania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń na potrzeby obrony państwa na podstawie odrębnych przepisów.
§  2.
1.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny osoby fizyczne i osoby prawne, o których mowa w § 1 pkt 1, zwane dalej "posiadaczami", są obowiązane do przekazania na czas nie oznaczony środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń na rzecz jednostek sił zbrojnych lub państwowych jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi".
2.
Przekazanie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń, o których mowa w ust. 1, następuje również w razie wprowadzenia stanu wojennego lub stanu wyjątkowego, jeżeli organ wprowadzający ten stan nie postanowi inaczej.
3.
W czasie pokoju posiadacze mogą być:
1)
obowiązani - na podstawie decyzji Komitetu Obrony Kraju - do przekazania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń na czas oznaczony,
2)
wzywani do próbnego dostarczenia środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń na czas oznaczony, w celu sprawdzenia przygotowania do ich przekazania na potrzeby obrony państwa.
4.
Państwowymi jednostkami organizacyjnymi wykonującymi zadania na potrzeby obrony państwa, w rozumieniu przepisów rozporządzenia, są jednostki przewidziane do militaryzacji.
§  3.
1.
Przekazanie środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń w wypadkach, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2 oraz ust. 3 pkt 1, następuje - z zastrzeżeniem ust. 3 - na podstawie dokumentu, zwanego dalej "kartą przeznaczenia", wydanego przez wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) posiadacza. Wzór karty przeznaczenia określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Karta przeznaczenia zobowiązuje posiadacza do przekazania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń jednostce organizacyjnej w terminie i miejscu wskazanym w tej karcie. Karta przeznaczenia powinna być przechowywana przez posiadacza w pomieszczeniu zamkniętym.
3.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny obowiązek przekazania środków transportowych, narzędzi, maszyn i urządzeń może być podany do wiadomości również w drodze obwieszczenia lub innej formie, w szczególności za pomocą środków masowego przekazu.
§  4.
Obowiązkowi przekazania nie podlegają środki transportowe, narzędzia, maszyny i urządzenia będące w posiadaniu:
1)
przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce oraz szefów i cudzoziemskiego personelu tych przedstawicielstw i urzędów,
2)
innych osób lub instytucji międzynarodowych korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.