Rozdział 6 - Odszkodowanie za zniszczenie, uszkodzenie lub zużycie środka transportowego. - Przekazywanie dla potrzeb obrony Państwa środków transportowych, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.29.226

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1969 r.

Rozdział  6.

Odszkodowanie za zniszczenie, uszkodzenie lub zużycie środka transportowego.

§  23.
1.
Posiadaczowi, który przekazał środek transportowy dla potrzeb obrony Państwa, przysługuje odszkodowanie w razie zniszczenia, uszkodzenia lub zużycia tego środka i jego wyposażenia.
2.
Odszkodowanie przysługuje również posiadaczowi za zniszczenie, uszkodzenie lub zużycie środka transportowego dostarczonego zgodnie z przepisami rozdziału 4, jeżeli zniszczenie, uszkodzenie lub zużycie nastąpiło w czasie od chwili dostarczenia środka do określonego miejsca do chwili jego zwrotu.
3.
Odszkodowanie przewidziane w ust. 1 podlega zmniejszeniu o kwotę przyznaną z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia.
4.
Odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli uszkodzenie lub zużycie środka transportowego i jego wyposażenia nie przekracza 10% wartości w chwili przekazania lub dostarczenia zgodnie z przepisami rozdziału 4.
§  24.
Prawo do odszkodowania powstaje z dniem zwrotu środka transportowego lub otrzymania zawiadomienia o tym, że środek transportowy nie zostanie zwrócony.
§  25.
1.
Odszkodowanie przyznaje się na wniosek posiadacza środka transportowego lub jego spadkobiercy.
2.
Zgłoszenie wniosku powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od dnia zwrotu środka transportowego lub otrzymania zawiadomienia o tym, że środek transportowy nie zostanie zwrócony.
§  26.
Organami właściwymi do rozpatrywania wniosków o odszkodowanie oraz do przyznawania i ustalania wysokości odszkodowania są:
1)
w stosunku do pojazdów samochodowych - właściwe według miejsca ich rejestracji organy do spraw komunikacji prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, a w stosunku do rowerów - te same organy właściwe według miejsca zamieszkania (siedziby) posiadacza;
2)
w stosunku do kutrów, łodzi i motorówek - organy wyznaczone przez prezydia powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych właściwe według miejsca zamieszkania (siedziby) posiadacza;
3)
w stosunku do koni i pojazdów zaprzęgowych - właściwe według miejsca zamieszkania (siedziby) posiadacza organy do spraw rolnictwa prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.
§  27.
1.
Podstawę ustalenia odszkodowania stanowią:
1)
poświadczenie stwierdzające przekazanie środka transportowego dla potrzeb obrony Państwa;
2)
potwierdzenie odbioru środka transportowego lub zawiadomienie stwierdzające, że środek transportowy nie zostanie zwrócony;
3)
inne dowody dotyczące środka transportowego, przedstawione przez posiadacza lub znajdujące się w posiadaniu organów prezydiów rad narodowych.
2.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania stosuje się ceny środków transportowych obowiązujące w dniu rozpatrywania wniosku o przyznanie odszkodowania.
§  28.
Postępowanie w sprawach o odszkodowanie odbywa się w trybie i na zasadach przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  29.
Odszkodowanie wypłaca wydział finansowy prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, którego organ przyznał odszkodowanie.
§  30.
Wypłata odszkodowań następuje z budżetów rad narodowych z kredytów przyznanych na cele obrony Państwa.
§  31.
Minister Finansów wyda w drodze zarządzenia szczegółowe przepisy w sprawach ustalania wysokości oraz wypłaty odszkodowań.