Przejściowy tryb nabywania uprawnień felczera.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.29.194

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 1952 r.

USTAWA
z dnia 9 czerwca 1952 r.
o przejściowym trybie nabywania uprawnień felczera.

Osoby, posiadające obywatelstwo polskie, uzyskują prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera, określone w ustawie z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 336), jeżeli w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r. złożą z wynikiem pomyślnym egzamin, przewidziany w niniejszej ustawie.

1.
Do egzaminu mogą być dopuszczone osoby, które:
1)
korzystają z pełni praw obywatelskich,
2)
posiadają nienaganną przeszłość i wykazują odpowiednią postawę społeczną,
3)
posiadają odpowiednie warunki fizyczne oraz

4) a) posiadają wykształcenie na poziomie ośmiu klas szkoły ogólnokształcącej oraz odbyły pełne studia w felczerskiej szkole za granicą, lecz nie złożyły przepisanych egzaminów końcowych bądź z innych przyczyn nie mogą wykazać się świadectwem z ukończenia tej szkoły albo też

b)
posiadają wykształcenie na poziomie ośmiu klas szkoły ogólnokształcącej, ukończyły w kraju lub za granicą szkołę pielęgniarstwa bądź zorganizowane przez wojskową służbę zdrowia dziesięciomiesięczne kursy sanitarne, od sześciu lat były zatrudnione w zakładach leczniczych przy pielęgnowaniu chorych oraz wykażą się specjalnymi zdolnościami w zakresie pracy zawodowej i osiągnięciami w pracy społecznej, a ponadto ukończą kurs szkoleniowy (art. 3).
2.
Komisja egzaminacyjna może uzależnić dopuszczenie do egzaminu osób, wymienionych w ust. 1 pkt 4 lit. a), od ukończenia przez nie kursu szkoleniowego.
1.
Minister Zdrowia powoła komisję egzaminacyjną do decydowania o dopuszczeniu kandydatów do egzaminów na felczerów oraz do przeprowadzania tych egzaminów.
2.
Program i terminy egzaminów oraz kursu szkoleniowego (art. 2 ust. 1 pkt 4 lit. b) i ust. 2), a także skład, szczegółowe uprawnienia i tryb postępowania komisji egzaminacyjnej ustali Minister Zdrowia.
3.
Członkowie komisji egzaminacyjnej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie w wysokości, ustalonej przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1.
Minister Zdrowia w okresie do dnia 31 grudnia 1955 r. może nadawać prawo wykonywania zawodu i używania tytułu felczera osobom, które odbyły studia na IV bądź V roku wydziału lekarskiego akademii medycznej, lecz nie złożyły w terminie przepisanych egzaminów bez usprawiedliwionych powodów.
2.
Do osób, wymienionych w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy o planowanym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.
3.
Osoby, wymienione w ust. 1, po odbyciu obowiązku pracy (ust. 2) mają prawo do ukończenia studiów na wydziale lekarskim akademii medycznej. Minister Zdrowia może w uzasadnionych przypadkach udzielić przerwy w wykonaniu obowiązku pracy w celu ukończenia studiów.

Minister Zdrowia może zastosować odpowiednio przepisy niniejszej ustawy do cudzoziemców.

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Zdrowia.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.