Rozdział 7 - Naczelny dyrektor a samorząd - Przedsiębiorstwo państwowe "Porty Lotnicze".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.33.185

Akt utracił moc
Wersja od: 25 maja 2006 r.

Rozdział  7

Naczelny dyrektor a samorząd

1.
Naczelny dyrektor wykonuje uchwały organów samorządu, podjęte w zakresie ich właściwości.
2.
Naczelny dyrektor uczestniczy w posiedzeniach rady pracowniczej. Na zaproszenie rady pracowniczej naczelny dyrektor uczestniczy również w posiedzeniach prezydium rady.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do kierowników oddziałów terenowych PPL, w których działają oddziałowe rady pracownicze.
1.
Naczelny dyrektor jest zobowiązany zapewnić radzie pracowniczej możliwość zapoznania się z materiałami dotyczącymi działalności PPL, z wyjątkiem materiałów dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa, oraz przedstawić materiały na posiedzenia rady pracowniczej z odpowiednim wyprzedzeniem, a także informować radę o ekonomicznych, społecznych i prawnych skutkach zamierzonych uchwał rady.
2.
Naczelny dyrektor jest obowiązany zapewnić samorządowi załogi warunki lokalowe oraz środki niezbędne do jego właściwego funkcjonowania.
1.
Radzie pracowniczej przysługuje prawo wstrzymania wykonania decyzji naczelnego dyrektora, jeżeli decyzja ta:
1)
jest sprzeczna z uchwałą rady pracowniczej lub uchwałą zebrania delegatów,
2)
została podjęta bez zasięgnięcia opinii rady pracowniczej w sprawach, w których naczelny dyrektor ma obowiązek zasięgania takiej opinii,
3)
została podjęta bez uchwały rady pracowniczej w sprawach z zakresu działania i uprawnień rady.
2.
Nie podlega wstrzymaniu wykonanie decyzji, o której mowa w ust. 1, jeżeli mogłoby to poważnie zakłócić eksploatację lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych lub narazić PPL na szkody.
1.
Naczelny dyrektor wstrzymuje wykonanie uchwały zebrania delegatów lub uchwały rady pracowniczej, niezgodnej z przepisami prawa, i zwraca się do rady o ponowne rozpatrzenie sprawy.
2.
Decyzja naczelnego dyrektora o wstrzymaniu wykonania uchwały, o której mowa w ust. 1, powinna być wydana w formie pisemnej oraz zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do uchwał rady pracowniczej, o których mowa w art. 46.
1.
Rada pracownicza ma prawo wniesienia do naczelnego dyrektora w ciągu siedmiu dni sprzeciwu od decyzji o wstrzymaniu uchwały rady pracowniczej.
2.
Jeżeli mimo wniesienia sprzeciwu naczelny dyrektor podtrzyma decyzję albo w ciągu trzech dni nie zawiadomi rady pracowniczej o uchyleniu decyzji, radzie pracowniczej przysługuje prawo zwrócenia się o rozstrzygnięcie sporu do komisji rozjemczej w trybie określonym w art. 50.
1.
Naczelny dyrektor może wystąpić do organów samorządu o zmianę lub uchylenie ich uchwały naruszającej interes ogólnospołeczny lub interes PPL.
2.
Rada pracownicza może wystąpić do naczelnego dyrektora o zmianę lub uchylenie jego decyzji, która narusza interes ogólnospołeczny lub interes PPL.
3.
W razie nieuwzględnienia wystąpienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, naczelnemu dyrektorowi lub radzie pracowniczej przysługuje prawo zwrócenia się o rozstrzygnięcie sporu do komisji rozjemczej w trybie określonym w art. 50.