§ 1. - Przedpłaty na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.27.133

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 1961 r.
§  1.
1.
Osoby fizyczne i osoby prawne nie będące podmiotami gospodarki uspołecznionej, otrzymujące od jednostek budżetowych, jednostek gospodarki uspołecznionej, organizacji społecznych, politycznych i zawodowych lub ich jednostek gospodarczych oraz od związków wyznaniowych i ich instytucji należności za świadczenia rzeczy i usług, podlegające przepisom o podatku obrotowym i dochodowym lub tylko dochodowym, obowiązane są do wpłacania przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy lub na podatek dochodowy.
2.
Obowiązek wpłacania przedpłat powstaje, gdy wysokość jednorazowej wypłaty należnej za wykonywane świadczenia lub gdy wartość umów o świadczenie zawartych w ciągu ostatnich 3 miesięcy przed wypłatą z jednostką, która dokonuje wypłaty, przekracza 1.500 zł.
3.
Ograniczenie dotyczące wysokości wypłat przewidziane w ust. 2 nie obejmuje wypłat z tytułu usług transportu towarowego (transportu samochodowego, konnego, wodnego) oraz wypłat podlegających tylko podatkowi dochodowemu.
4.
Za usługi transportowe w rozumieniu ust. 3 uważa się przewóz towarów (przesyłek) oraz inne usługi związane z przewozem, jak w szczególności załadunek i wyładunek przesyłek. Nie stanowią jednak usług transportowych załadunek i wyładunek przesyłek bez wykonywania przewozu.
5.
Za kwoty wypłaty należnej z tytułu wykonywanych świadczeń uważa się każdą zapłatę, nie wyłączając zapłaty dokonywanej w formie rozliczenia gotówkowego i w naturze, z tytułu lub na poczet należności za wykonywane świadczenia, bez potrącenia roszczeń z tytułu innych zobowiązań ciążących na wykonującym świadczenie (kwotę zapłaty brutto).