§ 7. - Przedpłaty na podatki obrotowy i dochodowy oraz na opłatę skarbową z tytułu wykonywania rzemiosła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.16.73

Akt utracił moc
Wersja od: 23 marca 1984 r.
§  7.
1.
Podatnicy, którzy osiągają dochody ze sprzedaży nieruchomości lub ich części, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, obowiązani są do wpłacania przedpłat na podatek dochodowy.
2.
Podstawę do obliczenia przedpłaty stanowi dochód ze sprzedaży określonej w ust. 1, obliczony na podstawie danych przedstawionych przez podatnika. Przedpłatę oblicza się w wysokości podatku przypadającego od dochodu, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym.
3.
Do obliczania i pobierania przedpłat obowiązani są jako płatnicy notariusze przy sporządzaniu aktów sprzedaży.
4.
Notariusze obowiązani są wpłacać pobrane przedpłaty na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika, w terminach określonych w przepisach o wpłacaniu należności budżetowych przez kasy poborowe w państwowych biurach notarialnych, przesyłając równocześnie urzędowi skarbowemu w dwóch egzemplarzach wykazy zawierające imiona, nazwiska (nazwy) i adresy kontrahentów oraz wysokość i podstawę obliczenia przedpłat.