§ 7. - Przedpłaty na podatki obrotowy i dochodowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.42.212

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 1967 r.
§  7.
1.
Osoby fizyczne i osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, które osiągają ze sprzedaży nieruchomości lub ich części nadwyżki w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, obowiązane są do wpłacania przedpłat na podatek dochodowy.
2.
Podstawę obliczenia przedpłat stanowi nadwyżka ze sprzedaży nieruchomości, obliczona prowizorycznie na podstawie danych przedstawionych przez podatnika. Przedpłatę oblicza się w wysokości podatku przypadającego od nadwyżki według skali podatkowej z uwzględnieniem zwyżek rodzinnych.
3.
Do obliczenia i pobierania przedpłat obowiązani są jako płatnicy notariusze przy sporządzaniu aktów sprzedaży.
4.
Notariusze obowiązani są przelać pobrane przedpłaty na rachunek organu finansowego właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika w następujących terminach: co do kwot zapisanych do wykazu wpływów w czasie od dnia 1 do 15 każdego miesiąca - w terminie do dnia 20 każdego miesiąca, a co do kwot zapisanych w czasie od dnia 16 do końca miesiąca - w terminie do dnia 5 następnego miesiąca. Równocześnie notariusze przesyłają w 2 egzemplarzach wykazy zawierające imiona, nazwiska (nazwy) i adresy kontrahentów oraz wysokość i podstawę obliczenia przedpłat.