Rozdział 2 - Przedmiot szkolenia aplikantów - Przedmiot szkolenia aplikantów rzecznikowskich, szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania egzaminu konkursowego i egzaminu kwalifikacyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.189.1124

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 2011 r.

Rozdział  2

Przedmiot szkolenia aplikantów

§  2.
Przedmiot szkolenia obejmuje szkolenie z zakresu prawa własności przemysłowej, w tym prawa europejskiego i międzynarodowego, zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawa autorskiego, prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego, postępowania administracyjnego, postępowania sądowo-administracyjnego, postępowania cywilnego, w tym postępowania w sprawach gospodarczych, postępowania karnego, postępowania międzynarodowego w sprawach własności przemysłowej, postępowania przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem Patentowym", prawa celnego, obrotu prawami własności przemysłowej, organizacji i zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego, wybranych elementów wiedzy technicznej i techniki sporządzania zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej.
§  3.
1.
Szkolenie odbywa się na podstawie przyjętego przez Krajową Radę Rzeczników Patentowych, zwaną dalej "Krajową Radą", programu szkolenia, obejmującego przedmiot szkolenia, o którym mowa w § 2.
2.
Szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym:
1)
wykłady;
2)
ćwiczenia;
3)
wykonywanie prac i zadań praktycznych;
4)
praktykę w Urzędzie Patentowym.
3.
Ćwiczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 2, obejmują zadania i prace kontrolne w zakresie sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej, stosowania klasyfikacji wynalazków, wzorów, towarów i usług oraz graficznych elementów znaków towarowych, a także opracowywania pism procesowych oraz umów.
4.
Prace i zadania praktyczne, o których mowa w ust. 2 pkt 3, obejmują przedmiot szkolenia z uwzględnieniem zagadnień określonych w programie szkolenia, zapewniają uzyskanie przez aplikanta umiejętności wykonywania czynności wymaganych w sytuacjach rzeczywistych lub zbliżonych do rzeczywistych oraz nabycie przez niego doświadczenia przy występowaniu przed sądami i innymi organami.
5.
Praktyka w Urzędzie Patentowym, o której mowa w ust. 2 pkt 4, zapewnia aplikantowi zapoznanie się z organizacją i funkcjonowaniem Urzędu Patentowego. Zasady odbywania praktyki Krajowa Rada powinna uzgodnić z Prezesem Urzędu Patentowego.
§  4.
Przebieg i wyniki szkolenia aplikanta dokumentuje się w indeksie.