Rozdział 6 - Wydawanie ze składu i przyjmowanie zwracanych materiałów wybuchowych i środków zapalczych. - Przechowywanie i używanie w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.22.89

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

ROZDZIAŁ  6.

Wydawanie ze składu i przyjmowanie zwracanych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

§  34.
1. 14
Materiały wybuchowe i środki zapalcze mogą być ze składu wydawane bądź w większych ilościach w celu zaopatrzenia składów podziemnych albo odstawienia do innych składów lub zakładów górniczych, bądź w ilościach potrzebnych do poszczególnych robót górniczych.
2. 15
Wydawanie materiałów wybuchowych i środków zapalczych ze składów dozwolone jest tylko osobom wydającym materiały wybuchowe wyznaczonym zgodnie z przepisami § 3 i 27 ust. 1.
3. 16
Wydawanie materiałów wybuchowych i środków zapalczych ze składu, otwieranie skrzynek fabrycznych jako też odbiór zwracanych do składu niezużytych ilości i połączone z tym ładowanie i wyładowanie skrzynek transportowych (§ 36) oraz strzelniczych puszek, skrzynek i torb odbywać się może tylko w przedsionkach lub izbach ekspedycyjnych (§ 17 ust. 5 i § 30). Czynności te mają być dokonywane osobiście przez osobę wydającą materiały wybuchowe lub jego zastępcę i nie mogą być powierzane odbiorcy.
4. 17
W czasie wykonywania czynności wymienionych w ust. 3 drzwi prowadzące do magazynu, a w składzie podziemnym - do komory powinny być zamknięte na klucz. Jeżeli powyższe czynności wykonuje się w składzie podziemnym, mają być zamknięte na klucz również drzwi sąsiednich przedsionków i komór.
5.
Wydawanie większych ilości i wydawanie bezpośrednio do robót strzelniczych nie może się odbywać jednocześnie w tym samym przedsionku (izbie ekspedycyjnej).
6.
Osobom nie trzeźwym nie wolno wydawać materiałów wybuchowych (środków zapalczych).
§  35.
1. 18
Materiały wybuchowe i środki zapalcze wydawane bezpośrednio do robót strzelniczych powinny być przez osobę wydającą materiały wybuchowe wkładane do skrzynek strzelniczych, puszek strzelniczych lub torb, przyniesionych przez odbiorców.
2. 19
Skrzynki strzelnicze (puszki i torby) powinny być zamykane na klucze i zaopatrzone w mocny rzemień do przewieszenia przez ramię. Przed napełnieniem ich powinna osoba wydająca materiały wybuchowe starannie je obejrzeć zgodnie z przepisami zawartymi w § 48. Napełnienie skrzynki strzelniczej (puszki, torby) nie może się dokonywać w obecności odbiorcy. Po napełnieniu skrzynek strzelniczych (puszek, torb) ma wydający skrzynki te (puszki, torby) zamknąć na klucz i klucz wręczyć odbiorcy. Odbiorca obowiązany jest w obecności osoby wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy skontrolować zawartość otrzymanej skrzynki strzelniczej (puszki, torby).
3.
Do jednej skrzynki strzelniczej (puszki, torby) nie wolno wkładać materiałów wybuchowych i środków zapalczych łącznej wagi ponad 10 kg.
4.
Materiały wybuchowe i środki zapalcze powinny być umieszczone w oddzielnych przegródkach skrzynki strzelniczej (puszki, torby) z wyjątkiem spłonek górniczych i ostrych zapalników, które nie mogą być wraz z materiałem wybuchowym wkładane do jednej skrzynki strzelniczej (puszki, torby).
5.
Szczegółowe wskazówki co do formy, rozmiaru, jakości i sposobu wykonania skrzynek strzelniczych (puszek i torb) przeznaczonych do dostawiania materiałów wybuchowych i środków zapalczych na miejsce robót wydają wyższe urzędy górnicze.
§  36.
1.
Większe ilości materiałów wybuchowych i środków zapalczych mogą być ze składu wydawane w pełnych skrzynkach fabrycznych, jeżeli opakowanie ich jest nieuszkodzone, wytrzymałe na transport i zaopatrzone w mocne uchwyty.
2. 20
Skrzynki z materiałami wybuchowymi (środkami zapalczymi) z opakowaniem uszkodzonym, niewytrzymałym lub bez mocnych uchwytów muszą być przed ich wydaniem włożone do mocnej, drewnianej, na klucz zamykanej i w mocne uchwyty zaopatrzonej skrzynki transportowej. Po sprawdzeniu przez osobę wydającą materiały wybuchowe stanu skrzynki transportowej (§ 48), a przed napełnieniem jej powinna być ona wyścielona materiałem łagodzącym wstrząsy i tarcia, materiał wybuchowy zaś powinien być zabezpieczony od uderzeń o ściany skrzynki.
3.
Do jednej i tej samej skrzynki transportowej nie wolno ładować łącznie materiałów wybuchowych i środków zapalczych. Również nie mogą się w skrzynce znajdować żadne inne przedmioty.
4.
Po załadowaniu skrzynki transportowej wydający powinien zamknąć ją na klucz i klucz wręczyć odbiorcy.
§  37.
1.
Wydanie materiałów wybuchowych (środków zapalczych) ze składu w większych ilościach może nastąpić na podstawie pisemnego zapotrzebowania, wystawionego przez organ upoważniony do tego ze strony technicznego kierownictwa zakładu górniczego; wydanie materiałów wybuchowych i środków zapalczych w drobnych ilościach górnikom do robót strzelniczych następuje na podstawie służbowego zlecenia osoby wyznaczonej do dozoru robót strzelniczych (technika strzelniczego, sztygara oddziałowego itp.), wpisanego do książeczki strzelniczej.
2. 21
Nazwiska i imiona organów upoważnionych przez techniczne kierownictwo zakładu górniczego do wystawienia powyższych zapotrzebowań i zleceń służbowych mają być podane do wiadomości osób wydających materiały wybuchowe i ich zastępców oraz wpisane do książki składowej i ogłoszone załodze zakładowej.
§  38.
1. 22
Osoba wydająca materiały wybuchowe obowiązana jest każdą wydaną ze składu ilość materiału wybuchowego (środka zapalczego), jego rodzaj i numer fabryczny (pakietów, patronów) oraz rok fabrykacji, a przy wydawaniu nieotwartych skrzynek - ich cechy rozpoznawcze uwidocznić w książce składowej i wpisać datę wydania.
2.
Odbiorca powinien w tejże książce potwierdzić otrzymane ilości i rodzaje materiałów wybuchowych (środków zapalczych) czytelnym podpisem swoim z dodaniem daty odbioru.
3.
Jeżeli wydanie nastąpiło na podstawie zlecenia służbowego, wpisanego do książeczki strzelniczej, wydający powinien również w tej ostatniej odnotować wydane ilości i rodzaje oraz numery poszczególnych pakietów i patronów.
§  39.
Ze składu powinny być wydawane materiały wybuchowe i środki zapalcze w stanie nienagannym.
§  40. 23
1.
Zwracane do składu niezużyte materiały wybuchowe lub środki zapalcze powinna osoba wydająca materiały wybuchowe dokładnie zbadać co do ich zdatności do użytku i w zależności od wyniku zbadania złożyć w magazynie na właściwym miejscu. Zwracane materiały wybuchowe lub środki zapalcze mają być bezzwłocznie wpisane w księdze składowej na przychód, z podaniem nazwiska oddawcy, ilości i rodzaju oraz numerów fabrycznych ewentualnie innych cech rozpoznawczych wraz z datą zwrotu.
2.
Zwrócone do składu materiały wybuchowe lub środki zapalcze, co do których zdatności do użytku osoba wydająca materiały wybuchowe powzięła wątpliwości, powinny być w magazynie złożone oddzielnie od innych materiałów wybuchowych lub środków zapalczych; równocześnie osoba wydająca materiały wybuchowe powinna zawiadomić o tym techniczne kierownictwo zakładu górniczego w celu zarządzenia ich zniszczenia.
3.
Niezużyty materiał wybuchowy i środki zapalcze powinny być z reguły zwrócone przez osobę, której je wydano. Zwrot ma nastąpić w zamkniętej na klucz skrzynce strzelniczej (puszce, torbie) i klucz wręczony osobie wydającej materiały wybuchowe lub jej zastępcy celem otwarcia, w obecności oddawcy, skrzynki (puszki, torby). Zwrot do składu materiałów wybuchowych (środków zapalczych) znalezionych jako porzucone lub zgubione albo znalezionych w skrzyni podręcznej (§ 55) zarządza osoba dozoru ruchu, której zgodnie z § 5 zgłoszono fakt znalezienia, bądź osoba, pod której dozorem skrzynia podręczna pozostaje.
4.
W razie oddania skrzynki strzelniczej (puszki, torby) z materiałem wybuchowym (środkiem zapalczym) do składu na czasowe przechowanie oddawca powinien wręczyć klucz osobie wydającej materiały wybuchowe, który w obecności oddawcy sprawdzi zawartość skrzynki strzelniczej (puszki, torby) i skrzynkę (puszkę, torbę) z powrotem zamknie, zachowując klucz w składzie. Jeżeli oddawca nie zgłosi się w ciągu 3-ch dni po odbiór skrzynki (puszki, torby), osoba wydająca materiały wybuchowe opróżni skrzynkę (puszkę, torbę) i przyjmie jej zawartość do składu jako zwrot (przychód), postępując w myśl przepisów zawartych w ust. 1 i 2.
§  41.
Wydawanie materiałów wybuchowych (środków zapalczych) z ostatniego transportu może nastąpić dopiero po całkowitym wyczerpaniu zapasu tego samego materiału z poprzedniego transportu.
14 § 34 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
15 § 34 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
16 § 34 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 i pkt 11 lit. b) rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
17 § 34 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c) rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
18 § 35 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
19 § 35 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 12 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
20 § 36 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
21 § 37 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
22 § 38 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
23 § 40 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.