Rozdział 5 - Dostawa materiałów wybuchowych i środków zapalczych do składu. - Przechowywanie i używanie w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.22.89

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

ROZDZIAŁ  5.

Dostawa materiałów wybuchowych i środków zapalczych do składu.

§  32.
1.
Odebrane z wytwórni lub ze stacji wyładowczej materiały wybuchowe i środki zapalcze powinny być dostawione do składu (naziemnego i podziemnego) w nieuszkodzonym opakowaniu fabrycznym. W razie stwierdzenia, że opakowanie fabryczne zostało uszkodzone, należy przed odebraniem odnośnej skrzyni sprawdzić, czy w zawartości skrzynki nie powstały braki, a następnie opakowanie jej odpowiednio wzmocnić i zabezpieczyć. W razie stwierdzenia braków w zawartości skrzynki należy zgłosić stosowną reklamację, a niezależnie od tego zawiadomić o stwierdzonych brakach kierownictwo zakładu górniczego.
2.
Przewóz (przenoszenie) do składu powinien być uskuteczniony w sposób zabezpieczający przed zetknięciem się z otwartym płomieniem, iskrami i wysoką ciepłotą, przed wstrząsami, tarciem i uderzeniami oraz przed zwilgoceniem i powinien odbywać się bez przerwy pod dozorem osoby posiadającej upoważnienie (§ 3).
3.
Przy przewozie kołowym nie mogą być przewożone spłonki górnicze i ostre zapalniki łącznie z materiałami wybuchowymi, a przy ręcznym przenoszeniu jedna osoba nie może równocześnie nieść materiałów wybuchowych i wymienionych wyżej gatunków środków zapalczych. Lonty i zapalniki nie ostre mogą być przewożone i przenoszone równocześnie z materiałami wybuchowymi.
4.
Przy ręcznym transporcie należy do przenoszenia skrzynek ważących powyżej 10 kg użyć dwóch ludzi. Skrzynki muszą być zaopatrzone w dwa mocne uchwyty.
5.
Przy przewozie samochodowym wolno dla przetransportowania materiałów wybuchowych używać tylko samochodów o napędzie benzynowym.
6.
Jako siły pomocnicze przy przewozie (przenoszeniu) mogą być użyci pracownicy odnośnego zakładu górniczego powyżej 21 lat życia, zasługujący na zaufanie i dostatecznie uświadomieni co do sposobu obchodzenia się z przesyłkami materiałów wybuchowych i środków zapalczych.
§  33.
1. 12
Otrzymany przez zakład górniczy materiał wybuchowy (środki zapalcze) ma być bezpośrednio i niezwłocznie umieszczony w przeznaczonym na ten cel składzie w obecności osoby wydającej materiały wybuchowe.
2. 13
Osoba wydająca materiały wybuchowe wpisze niezwłocznie do księgi składowej datę dostawy, ilości i rodzaje dostawionych materiałów wybuchowych i środków zapalczych oraz numery fabryczne (cechy rozpoznawcze) poszczególnych skrzynek.
3.
W ewidencji prowadzonej przez zakład górniczy (§ 7) powinien być również odnotowany fakt dostawy wraz z jej datą, dokładną ilością otrzymanych materiałów wybuchowych i środków zapalczych i ich rodzajów.
12 § 33 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.
13 § 33 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.