Rozdział 12 - Niszczenie materiałów wybuchowych i środków zapalczych. - Przechowywanie i używanie w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.22.89

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

ROZDZIAŁ  12.

Niszczenie materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

§  63.
1.
Materiały wybuchowe i środki zapalcze nie nadające się do użytku z powodu zepsucia albo wątpliwej wartości użytkowej, jako też zbywające w zakładzie górniczym materiały wybuchowe i środki zapalcze, których nie można ani odstąpić innemu przedsiębiorstwu ani zwrócić wytwórni, mają być zniszczone.
2.
Zniszczenie materiałów wybuchowych i środków zapalczych zarządza techniczne kierownictwo zakładu górniczego wyznaczając zarazem osoby dozoru ruchu, pod których kierunkiem zniszczenie ma nastąpić i wskazując sposób zniszczenia.
3.
Szczegółowe instrukcje w sprawie postępowania przy niszczeniu poszczególnych rodzajów materiałów wybuchowych i środków zapalczych wydają wyższe urzędy górnicze.
§  64.
Zbywające w zakładzie górniczym materiały wybuchowe i środki zapalcze mogą być odstąpione tylko osobom fizycznym i prawnym posiadającym ważne upoważnienie do nabywania materiałów wybuchowych i środków zapalczych.
§  65.
1.
Zniszczone bądź pozbyte ilości i rodzaje materiałów wybuchowych i środków zapalczych powinny być bezzwłocznie odnotowane w ewidencji zakładowej (§ 7) oraz wpisane w odnośnych księgach składowych na rozchód z podaniem roku fabrykacji, numerów fabrycznych (cech rozpoznawczych), nazwiska osoby, która dokonała zniszczenia, daty zniszczenia lub pozbycia; w tym ostatnim przypadku należy w księdze składowej i w ewidencji zakładowej wymienić dokładny adres nabywcy.
2.
O mającym nastąpić zniszczeniu oraz jego miejscu i czasie zakład górniczy obowiązany jest uprzednio zawiadomić właściwy powiatowy (miejski) urząd bezpieczeństwa publicznego.