Rozdział 10 - Przepisy o postępowaniu z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi wydanymi do robót strzelniczych. - Przechowywanie i używanie w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.22.89

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

ROZDZIAŁ  10.

Przepisy o postępowaniu z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi wydanymi do robót strzelniczych.

§  54.
1.
Osoby, którym zostały ze składu wydane materiały wybuchowe i środki zapalcze bezpośrednio do skrzynek strzelniczych, puszek strzelniczych lub torb, obowiązane są po przyjściu do miejsca robót strzelniczych natychmiast złożyć zamknięte na klucz skrzynki (puszki, torby) w skrzyni podręcznej, zachowując przy sobie kluczyk od złożonej puszki (skrzynki, torby).
2.
Skrzynie podręczne powinny być wykonane z drzewa, mocne, szczelne i zamykane na klucz. Klucz przechowuje przodowy (strzałowy), na danym przodku skrzynie podręczne mają być ustawione w miejscach suchych i w ciepłocie nie powyżej 40°C., a nie poniżej 10°C., w pobliżu miejsca robót strzelniczych, w takiej odległości jednak i tak zabezpieczone, aby wskutek robót strzelniczych nie został w nich wywołany wybuch. Miejsce ustawienia i sposób zabezpieczenia skrzyni podręcznej ustala osoba dozorująca roboty strzelnicze na danym odcinku.
3.
Skrzynia podręczna ma być dostatecznie pojemna, aby wszystkie w danym przodku używane skrzynki strzelnicze, puszki strzelnicze i torby mogły się w niej wygodnie pomieścić. W razie potrzeby powinien zakład górniczy dostarczyć na miejsce robót strzelniczych zapasowych skrzyń podręcznych. Opróżnione z materiałów wybuchowych (środków zapalczych) skrzynki strzelnicze, puszki i torby mogą być w skrzyni podręcznej przechowywane tylko w stanie otwartym, kluczyk zaś powinien się znajdować w ich wnętrzu. W skrzyni podręcznej nie wolno pozostawiać ani resztek rozsypanego materiału wybuchowego, ani żadnych innych przedmiotów.
§  55.
Pod koniec każdej zmiany powinien przodowy (strzałowy) sprawdzić, czy w skrzyni podręcznej nie znajdują się materiały wybuchowe i środki zapalcze, i osobiście bezzwłocznie zwrócić do składu znalezione w skrzyni materiały wybuchowe i środki zapalcze.
§  56. 29
1.
Wydane ze składu materiały wybuchowe i środki zapalcze nie mogą być przez osobę, której je wydano, oddawane, wypożyczane lub na przechowanie wręczane osobom postronnym, chociażby nawet osoby te były upoważnione do wykonywania robót strzelniczych.
2.
Jeżeli osoba, której wydano materiał wybuchowy, ulegnie podczas pracy wypadkowi lub nagłej chorobie, wówczas sztygar, oddziałowy lub jego zastępca odpowiedzialny jest za zwrot do składu niezużytego materiału wybuchowego i środków zapalczych.
§  57.
Poza materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi wydanymi ze składu osoby, którym zlecono wykonanie roboty strzelniczej, nie mogą używać do niej żadnych innych materiałów wybuchowych i środków zapalczych. Przynoszenie ich z poza terenu zakładu górniczego jest wzbronione.
§  58.
Upoważnione do wykonywania robót strzelniczych osoby, którym zostały ze składu wydane materiały wybuchowe i środki zapalcze bezpośrednio do skrzynek strzelniczych (puszek i torb), powinny bezzwłocznie donieść właściwej osobie dozoru ruchu zauważone braki w stanie ilościowym i gatunkowym otrzymanych materiałów wybuchowych (środków zapalczych). Ponadto powinny one także donieść jej o wszelkich nieprawidłowościach zauważonych w danym przodku w sposobie zachowania się członków drużyny wobec materiałów wybuchowych i środków zapalczych, jak np. nieostrożność, kradzieże, niedbalstwo.
§  59.
Wynoszenie materiałów wybuchowych i środków zapalczych poza teren zakładu górniczego lub z kopalni bez zezwolenia technicznego kierownictwa tego zakładu jest zakazane.
29 § 56 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Dz.U.48.26.180) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 maja 1948 r.