Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Przechowywanie i używanie w zakładach górniczych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.22.89

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1948 r.

ROZDZIAŁ  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Zakłady górnicze mogą przechowywać i używać materiały wybuchowe i środki zapalcze tylko do celów górniczych i zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Do celów wymienionych w § 1 mogą być w zakładach górniczych używane tylko takie materiały wybuchowe i środki zapalcze, które zostaną dopuszczone do tych celów przez Ministra Przemysłu w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego. Minister Przemysłu w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego może ograniczyć dopuszczalność używania dla powyższych celów poszczególnych rodzajów materiałów wybuchowych i środków zapalczych do pewnych tylko okręgów i obwodów górniczych bądź do niektórych zakładów górniczych.
2.
W odniesieniu do poszczególnych obwodów górniczych może Minister Przemysłu w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego przelewać uprawnienia swe przewidziane w ust. 1 na terytorialnie właściwe wyższe urzędy górnicze.
3.
Zarządzenia Ministra Przemysłu oraz wyższych urzędów górniczych o dopuszczeniu poszczególnych rodzajów materiałów wybuchowych i środków zapalczych do celów górniczych (ust. 1 i 2) będą ogłaszane w Monitorze Polskim. Zarządzenia te będą w załączniku zawierać listę dopuszczonych materiałów wybuchowych i środków zapalczych.
4.
Te z pomiędzy materiałów wybuchowych i środków zapalczych, które według obowiązujących przepisów przewozowo-kolejowych dopuszczone są do przewozu jako przesyłki drobnicowe, zalicza się w rozumieniu niniejszego rozporządzenia do materiałów wybuchowych i środków zapalczych I grupy bezpieczeństwa. Te natomiast, których przewóz kolejami odbywać się może w myśl powyższych przepisów tylko w osobnych wagonach, tworzą II grupę bezpieczeństwa.
§  3.
1.
Czynności, związane z odbiorem przeznaczonych dla zakładu górniczego materiałów wybuchowych i środków zapalczych z miejsca ich nabycia bądź z urzędów stacyjnych tudzież z przetransportowaniem tych materiałów na teren zakładu górniczego do składu, prowadzeniem składów materiałów wybuchowych i środków zapalczych (naziemnych i podziemnych) oraz wydawaniem tych materiałów do robót górniczych, wykonywać mogą tylko osoby, wyznaczone przez kierownictwo zakładu górniczego, a zatwierdzone przez okręgowy urząd górniczy. Osoby te powinny odpowiadać następującym warunkom:
a)
wykazać się obywatelstwem polskim,
b)
posiadać ukończonych lat 30 a nieprzekroczonych 60 lat wieku,
c)
posiadać dokładną znajomość języka polskiego w słowie i piśmie,
d)
udowodnić dostateczną praktykę w obchodzeniu się z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi, o których mowa w § 2, w szczególności dokładną znajomość ich właściwości i sposobu działania,
e)
przedstawiać niewątpliwą rękojmię trzeźwości, sumienności i dokładności w powierzonej im pracy.
2.
Okręgowy urząd górniczy podaje do wiadomości powiatowemu (miejskiemu) urzędowi bezpieczeństwa imiona i nazwiska osób zatwierdzonych. Na żądanie urzędu bezpieczeństwa okręgowy urząd górniczy cofnie zatwierdzenie.
§  4.
1.
Miejsca, w których materiały wybuchowe i środki zapalcze są stale przechowywane (składy stałe), bądź przejściowo składane (składy przejściowe), powinny być oznaczone tablicami ze stale czytelnym, wyraźnym napisem ostrzegawczym o zakazie wstępu przez osoby niepowołane i zakazem palenia tytoniu (papierosów, cygar, fajek), jako też zbliżania się do tych miejsc z płomieniem otwartym pod odpowiedzialnością karną.
2.
Tablice ostrzegawcze powinny być umieszczone:
a)
w takiej ilości, aby przez każdego, mogącego wejść w obręb miejsc określonych w ust. 1 mogły być z łatwością dostrzeżone,
b)
w takiej odległości od miejsca przechowywania (stałego lub przejściowego) materiałów wybuchowych, która uniemożliwia wywołanie wybuchu przez umyślne lub nieostrożne postępowanie.
§  5.
1.
Wszyscy pracownicy zakładu górniczego mają obowiązek zachowania jak największej ostrożności w stosunku do materiałów wybuchowych i środków zapalczych oraz natychmiastowego zgłaszania najbliższej osobie dozoru ruchu zauważonych przypadków pozostawienia materiałów wybuchowych lub środków zapalczych bez dozoru jak również innych nieprawidłowości, grożących niebezpieczeństwem wybuchu.
2.
O tych obowiązkach należy okresowo pouczać pracowników.
§  6.
Kolejowe przesyłki materiałów wybuchowych i środków zapalczych powinny być przez zakłady górnicze odbierane bezzwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o nadejściu przesyłki.
§  7.
1.
Zakład górniczy obowiązany jest prowadzić dokładną ewidencję nabywanych, przechowywanych i zużywanych bądź pozbywanych materiałów i środków zapalczych i ich rozmieszczenia w składach.
2.
Szczegółowe przepisy co do sposobu prowadzenia ewidencji wydaje terytorialnie właściwy wyższy urząd górniczy.