Rozdział 7 - Powoływanie w przypadkach szczególnych do zawodowej służby wojskowej - Przebieg służby wojskowej żołnierzy zawodowych po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.122.800

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.

Rozdział  7

Powoływanie w przypadkach szczególnych do zawodowej służby wojskowej

§  26.
Żołnierza, o którym mowa w art. 10 i 11 ustawy, który rozpoczął naukę w czasie pokoju, powołuje się na jego wniosek do zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba stała.
§  27.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych do zawodowej służby wojskowej, pełnionej jako służba stała, można powołać:
1)
żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową - na jego wniosek o powołanie albo na wniosek organu wojskowego, za zgodą zainteresowanego,
2)
osobę posiadającą szczególne kwalifikacje lub umiejętności - na jej wniosek o powołanie albo na wniosek organu wojskowego, za zgodą osoby zainteresowanej.
§  28.
1.
Powołanie w przypadkach szczególnych, o których mowa w § 26 i 27, do zawodowej służby wojskowej następuje na podstawie decyzji personalnych:
1)
wydanych w czasie pokoju przez:
a)
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie mianowania na pierwszy stopień oficerski w stosunku do absolwentów i słuchaczy ostatniego roku studiów (nauki) wyższych szkół wojskowych oraz studentów wyższych szkół niewojskowych,
b)
Ministra Obrony Narodowej w sprawie mianowania na pierwszy stopień w korpusie chorążych zawodowych - w stosunku do słuchaczy wyższych szkół wojskowych oraz studentów wyższych szkół niewojskowych, którzy ich nie ukończyli, oraz absolwentów szkół chorążych zawodowych,
c)
dowódców uprawnionych do mianowania na pierwszy stopień w korpusie podoficerów zawodowych - w stosunku do kadetów szkół chorążych zawodowych, którzy ich nie ukończyli, oraz absolwentów podoficerskich szkół zawodowych,
2)
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie mianowania na pierwszy stopień oficerski, Ministra Obrony Narodowej w sprawie mianowania na pierwszy stopień w korpusie chorążych zawodowych oraz rozkazów uprawnionych dowódców w sprawie mianowania na pierwszy stopień wojskowy w korpusie podoficerów zawodowych - w stosunku do absolwentów oraz słuchaczy i kadetów innych niż ostatniego roku studiów (nauki) wyższych szkół wojskowych i szkół chorążych, kształconych według programu wojennego, a także pozostałych osób.
2.
Decyzję personalną o powołaniu do służby zawodowej wykonują:
1)
komendanci wyższych szkół wojskowych i centrów szkolenia, w których są usytuowane szkoły wojskowe - w stosunku do absolwentów szkół kształcących kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz słuchaczy szkół kształcących kandydatów na oficerów i chorążych zawodowych, którzy nie złożyli z wynikiem pozytywnym egzaminów dyplomowych lub końcowych,
2)
komendanci wyższych szkół wojskowych i centrów szkolenia - w stosunku do pozostających w ich ewidencji absolwentów, uczniów i studentów szkół niewojskowych, skierowanych na studia (naukę) przez organ wojskowy,
3)
dowódcy jednostek wojskowych - w stosunku do żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w tych jednostkach,
4)
właściwi wojskowi komendanci uzupełnień - w stosunku do osób określonych w § 27 pkt 2,
5)
dyrektor Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej lub dowódcy uprawnieni do powołania do zawodowej służby wojskowej - w stosunku do pozostałych żołnierzy i innych osób.
3.
Komendanci wyższych szkół wojskowych i centrów szkolenia, w których są usytuowane szkoły wojskowe, zawiadamiają właściwych wojskowych komendantów uzupełnień o powołaniu do zawodowej służby wojskowej absolwentów, elewów, kadetów i słuchaczy oraz uczniów i studentów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2.
§  29.
Wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej składa:
1)
żołnierz pełniący czynną służbę wojskową - do dowódcy jednostki wojskowej,
2)
żołnierz rezerwy lub osoba niezbędna Siłom Zbrojnym ze względu na posiadanie szczególnych umiejętności lub kwalifikacji - do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
§  30.
1.
Wniosek żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową o powołanie do zawodowej służby wojskowej opiniuje dowódca jednostki wojskowej, w której pełni on służbę.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, wraz z dokumentami personalnymi przesyła się do organu wojskowego uprawnionego do powołania do zawodowej służby wojskowej.
3.
Wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerów zawodowych przesyła się do Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej.
4.
Do Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej przesyła się także wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej w korpusie chorążych i podoficerów zawodowych, w przypadku gdy jednostka wojskowa, w której pełni służbę wnoszący wniosek, nie podlega dowódcy rodzaju sił zbrojnych, korpusu lub okręgu wojskowego.
5.
O sposobie załatwienia wniosku powiadamia zainteresowanego żołnierza dowódca jednostki wojskowej, w której pełni on służbę, a w przypadku powołania do zawodowej służby wojskowej dowódca ten powiadamia również wojskowego komendanta uzupełnień, który powołał żołnierza do czynnej służby wojskowej.
6.
O sposobie załatwienia wniosku właściwy wojskowy komendant uzupełnień powiadamia osobę, o której mowa w § 29 pkt 2.
§  31.
1.
Dniem rozpoczęcia pełnienia zawodowej służby wojskowej jest dzień:
1)
mianowania na pierwszy stopień wojskowy w odpowiednim korpusie żołnierzy zawodowych - w stosunku do: absolwenta, elewa, kadeta i słuchacza szkoły kształcącej kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz absolwenta, ucznia i studenta szkoły niewojskowej, do której byli skierowani przez organ wojskowy,
2)
ogłoszenia w rozkazie personalnym o powołaniu do zawodowej służby wojskowej - w stosunku do żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową,
3)
stawienia się do służby w jednostce wojskowej - w stosunku do żołnierza rezerwy i innej osoby.
2.
Dzień stawienia się żołnierza do pełnienia zawodowej służby wojskowej stwierdza w rozkazie dowódca jednostki wojskowej oraz powiadamia o tym Departament Kadr i Szkolnictwa Wojskowego Ministerstwa Obrony Narodowej.
§  32.
Organy właściwe w sprawach powoływania, w przypadkach szczególnych, do zawodowej służby wojskowej określają odrębne przepisy.