Rozdział 2 - Przenoszenie żołnierzy zawodowych do dyspozycji oraz pełnienie służby wojskowej w okresie przebywania w dyspozycji - Przebieg służby wojskowej żołnierzy zawodowych po ogłoszeniu mobilizacji i w czasie wojny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.122.800

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.

Rozdział  2

Przenoszenie żołnierzy zawodowych do dyspozycji oraz pełnienie służby wojskowej w okresie przebywania w dyspozycji

§  3.
1.
Do dyspozycji właściwego organu wojskowego przenosi się żołnierza zawodowego:
1)
o którym mowa w art. 106b ust. 4 ustawy, pozostającego w chwili ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny w stanie nieczynnym lub w rezerwie kadrowej, jeśli nie wyznacza się go na stanowisko służbowe,
2)
zaginionego,
3)
przebywającego w niewoli,
4)
skierowanego do szpitala na leczenie,
5)
zawieszonego w wykonywaniu czynności służbowych,
6)
tymczasowo aresztowanego,
7)
odwołanego ze służby na stanowisku służbowym poza resortem obrony narodowej.
2.
Żołnierz zawodowy pozostający w dyspozycji może być kierowany przez dowódcę (szefa), w którego dyspozycji pozostaje, do wykonywania określonych przez niego zadań służbowych, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4 i 6.
3.
Po ustaniu przyczyny przebywania żołnierza zawodowego w dyspozycji, w przypadku braku możliwości wyznaczenia na stanowisko służbowe, kieruje się go do etatowego stanu zmiennego pododdziału uzupełnienia kadrowego właściwego dla dowódcy (szefa), w którego dyspozycji żołnierz ten pozostaje.
4.
Żołnierza zawodowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 7, w miarę możliwości, wyznacza się na stanowisko służbowe nie niższe niż zajmowane przed zawieszeniem w wykonywaniu czynności służbowych, przeniesieniem do rezerwy kadrowej lub przed odwołaniem ze służby na stanowisku poza resortem obrony narodowej.
§  4.
Organy wojskowe właściwe w sprawach przenoszenia żołnierzy zawodowych do dyspozycji oraz pełnienia przez nich służby wojskowej w okresie pozostawania w dyspozycji określają odrębne przepisy.