Rozdział 3 - Radjostacje naukowo-doświadczalne. - Prywatne radjostacje doświadczalne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.104.869

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1932 r.

III.

Radjostacje naukowo-doświadczalne.

§  22.
Na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania radjostacji naukowo-doświadczalnej wymagane jest uzyskanie od Ministerstwa Poczt i Telegrafów odnośnych uprawnień. Uprawnienia te są udzielane w postaci specjalnego "upoważnienia" według wzoru Nr. 1, załączonego do niniejszego rozporządzenia.
§  23.
Upoważnienia na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania radjostacji naukowo-doświadczalnej mogą być udzielane wyższym zakładom naukowym i tym z pośród średnich uczelni technicznych, których program nauk obejmuje radjotechnikę, instytucjom naukowym i laboratorjom, których prace obejmują radjotechnikę, wytwórniom radiotechnicznym oraz, według uznania Ministra Poczt i Telegrafów, osobom fizycznym lub prawnym, pracującym naukowo w zakresie radjotechniki, zależnie od kwalifikacyj naukowych i uzdolnienia petenta.

Ubiegający się o upoważnienia oraz osoby, mające obsługiwać radjostację z ramienia osoby prawnej, winny wykazać się świadectwem uzdolnienia, przewidzianem w § 5 ustępach 2, 3 i 4 i w § 6 p. 3 lub też dowodem pisemnym, stwierdzającym posiadanie kwalifikacyj, wystarczających do prowadzenia przez petenta prac naukowo-doświadczalnych w zgłoszonym przezeń zakresie.

§  24.
Ubiegający się o upoważnienie winien wnieść do Ministerstwa Poczt i Telegrafów zgłoszenie według wzoru Nr. 2, załączonego do niniejszego rozporządzenia.

Do zgłoszenia należy dołączyć załączniki, wymienione w ustępach § 6 oznaczonych punktami 1, 2 i 3, przyczem dwa pierwsze załączniki należy odpowiednio uzupełnić danemi technicznemi i schematem sztucznej anteny; załącznik trzeci winien być sporządzony zgodnie z § 23 ustęp 2 niniejszego rozporządzenia.

§  25.
Radjostacja naukowo - doświadczalna może służyć wyłącznie do prowadzenia doświadczeń w zakresie rozwoju radjotechniki lub wiedzy radjowej. Posiadacz upoważnienia na radiostację naukowo-doświadczalną może używać swej radiostacji wyłącznie do bezpłatnego przesyłania innym radjostacjom naukowo - doświadczalnym lub do odbioru od nich wszelkiego rodzaju znaków, sygnałów, obrazów, lub dźwięków oraz korespondencji, dotyczącej wyników podsłuchu emisyj doświadczalnych i uwag, odnoszących się bezpośrednio i wyłącznie do czynionych doświadczeń.
§  26.
Radjostacja naukowo - doświadczalna winna być zaopatrzona, oprócz normalnej nadawczej anteny promieniującej, również w sztuczną niepromieniującą antenę, którą należy używać we wszystkich wypadkach, gdy nie zachodzi potrzeba komunikacji na odległość jak np. przy sprawdzaniu stanu technicznego stacji, regulowaniu jej długości fali i przy sprawdzaniu lamp.
§  27.
Upoważnienia na radjostację naukowo-doświadczalne wolne są od opłat.
§  28.
Minister Spraw Wojskowych jest uprawniony we własnym zakresie działania do wydawania dla celów służbowych upoważnień na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania radjostacyj naukowo-doświadczalnych, jak również do cofania udzielonych przezeń upoważnień bez podania motywów.
§  29.
Do radjostacyj naukowa - doświadczalnych mają również zastosowanie: § 4 ustępy 2, 3, 4, 5 i 6, § 7, § 8 ustępy 2, 4, 5, 6 i 7, § 9, § 11 ostatni ustęp, § 12, § 13 ustępy 1 i 3, § 15 ustępy 3, 4 i 5 oraz §§ od 16 do 21 włącznie.