Rozdział 2 - Amatorskie radjostacje doświadczalne. - Prywatne radjostacje doświadczalne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.104.869

Akt utracił moc
Wersja od: 29 listopada 1932 r.

II.

Amatorskie radjostacje doświadczalne.

§  4.
Na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania amatorskiej radiostacji doświadczalnej wymagane jest uzyskanie od Ministerstwa Poczt i Telegrafów odnośnych uprawnień. Uprawnienia te są udzielane w postaci specjalnego "upoważnienia" według wzoru Nr. 1 załączonego do niniejszego rozporządzenia. Udzielenie uprawnienia następuje po uprzedniem uzgodnieniu stanowisk Ministerstwa Poczt i Telegrafów i Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Uzyskanie takiego upoważnienia wymagane jest niezależnie od tego, czy ubiegający się o nie zamierza korzystać ze wszystkich uprawnień upoważnienia, czy też tylko z niektórych.

Upoważnienia udziela się na czas nieokreślony, aż do odwołania.

Upoważnienie nakłada na jego posiadacza obowiązek posiadania w obrębie jednego lokalu przy doświadczalnej radjostacji nadawczej, odpowiedniej kontrolnej radjostacji odbiorczej.

Prawa nabyte na mocy upoważnienia nie mogą być przeniesione na inne osoby.

§  5.
O uzyskanie upoważnienia na amatorską radjostacje doświadczalną może ubiegać się każda osoba fizyczna posiadająca obywatelstwo polskie, licząca powyżej lat 18 lub w imieniu osoby prawnej pełnomocnik tej ostatniej, odpowiadający powyższym warunkom jako osoba bezpośrednio odpowiedzialna.

Ubiegający się o upoważnienie oraz osoby, mające obsługiwać radjostacje z ramienia osoby prawnej, winny wykazać się świadectwem uzdolnienia wymienionem w § 6 p. 3.

Do wydania tych świadectw uprawnione są uczelnie, których program nauk obejmuje radjotechnikę oraz instytucje państwowe w stosunku do osób zatrudnionych przez nie w zakresie radjokomunikacyjnym.

Minister Poczt i Telegrafów może upoważniać do wydawania powyższych świadectw uzdolnienia poszczególne zalegalizowane zrzeszenia miłośników radja oraz inne instytucje według swego uznania.

§  6.
Ubiegający się o upoważnienie winien wnieść do Ministerstwa Poczt i Telegrafów zgłoszenie według wzoru Nr. 2, załączonego do niniejszego rozporządzenia.

O ile zgłoszenie wnosi osoba nie mająca ukończonych lat 21, zgłoszenie to winno być podpisane również przez ojca, względnie matkę ubiegającego się o upoważnienie, lub przez uprawniony organ opieki.

Do zgłoszenia należy dołączyć następujące załączniki:

1)
Warunki techniczne radjostacji doświadczalnej nadawczo - odbiorczej (w dwóch egzemplarzach) według wzoru Nr. 3, załączonego do niniejszego rozporządzenia.
2)
Schemat połączeń elektrycznych nadajnika, filtrów anodowych i anteny z podaniem wartości elektrycznych (w dwóch egzemplarzach).
3)
Świadectwo uzdolnienia, które winno stwierdzać, że petent:
a)
nadaje i odbiera na słuch znaki Morse'a z szybkością 10 słów na minutę;
b)
posiada podstawową teoretyczną i praktyczną znajomość elektrotechniki, w szczególności znajomość regulacji i działania urządzeń stosowanych do krótkofalowych radjostacyj doświadczalnych;
c)
posiada znajomość przepisów i regulaminów dotyczących wymiany korespondencji drogą elektryczną;
d)
posiada znajomość przepisów międzynarodowych, które normują służbę krótkofalowych radjostacyj doświadczalnych.
4)
Zaświadczenie o przynależności do zalegalizowanego zrzeszenia miłośników radja, o ile petent jest członkiem takiego zrzeszenia.
5)
Pokwitowanie z uiszczenia pierwszej opłaty od upoważnienia, przewidzianej w ustępach 1 i 2 § 15.

Zgłoszenie i załączniki podlegają opłacie stemplowej.

§  7.
Prawa z uzyskanego upoważnienia wygasają:
a)
ze śmiercią posiadacza upoważnienia lub ze zgaśnięciem odnośnej osoby prawnej,
b)
w razie zrzeczenia się upoważnienia przez jego posiadacza - z dniem tego zrzeczenia,
c)
w razie cofnięcia upoważnienia - z dniem doręczenia posiadaczowi upoważnienia zawiadomienia o cofnięciu.

Od daty wygaśnięcia upoważnienia posiadacz radjostacji traci prawo jej używania, przytem w wypadkach wymienionych w punktach b) i c) winien on w ciągu dni 14 od daty wygaśnięcia upoważnienia usunąć te urządzania anten i uziemienia oraz całkowicie zdemontować i doprowadzić do stanu nieużywalności te aparaty, które posiadał na mocy upoważnienia. W wypadku przewidzianym w punkcie a) obowiązek powyższego zdemontowania stacji obciąża spadkobierców.

§  8.
Używanie radjostacji nie może mieć na względzie jakichkolwiek celów zarobkowych.

Posiadacz upoważnienia na radjostację nie ma prawa nawiązywać łączności ze stacjami użyteczności publicznej zarówno krajowemi jak i zagranicznemi.

Może on używać radiostacji wyłącznie do bezpłatnego przesyłania innym zalegalizowanym radjostacjom doświadczalnym lub do odbioru od nich sygnałów, wyników podsłuchu sygnałów oraz uwag dotyczących bezpośrednio i wyłącznie czynionych doświadczeń. Wymiana wszelkich innych wiadomości jest wzbroniona.

Posługiwanie się językiem umówionym i szyfrowym jest niedozwolone z wyjątkiem skrótów ogólnie przyjętych w radiokomunikacji.

Godziny, w których radjostacja nadawcza jest czynna, nie mogą się zbiegać z godzinami krajowych produkcyj radiofonicznych.

Podczas nadawania należy w odstępach co najmniej pięciominutowych wysyłać własny sygnał wywoławczy.

Posiadacz upoważnienia winien prowadzić dziennik i wpisywać doń czas rozpoczęcia i ukończenia każdego nadawania, znaki wywoławcze wszystkich radjostacyj, z któremi nawiązywał łączność oraz wyniki własnych pomiarów częstotliwości swego nadajnika.

§  9.
W wypadku mimowolnego przejęcia jakiejkolwiek korespondencji, nie wchodzącej w zakres uprawnień stacji, nie może być ona w jakikolwiek bądź sposób rozgłaszana, ani też wykorzystywana w celach zarobkowych lub innych oraz winna być zachowana w tajemnicy. Dotyczy to w szczególności nadawanych przez, jakiekolwiek radjostacje komunikatów antypaństwowych, korespondencji osobistej, wymiana której stanowi służbę publiczna lub ograniczoną, jak również telegramów (komunikatów) przeznaczonych dla ściśle określonego grona odbiorców. Tajemnica korespondencji nie obowiązuje w odniesieniu do sygnałów amatorskich radjostacyj doświadczalnych i radjostacyj naukowo-doświadczalnych, jak również do uznanych międzynarodowo sygnałów niebezpieczeństwa i korespondencji, dotyczącej tej sygnalizacji.

Używanie radjostacji nadawczej do rozgłaszania jakichkolwiek bądź reklam lub propagandy jest wzbronione.

§  10.
Moc elektryczna nadajnika, używana do zasilania wszystkich anod ostatniego stopnia nadajnika, włączając w to i lampy modulacyjne, uzależnia się od wartości technicznej stacji, w każdym razie nie może ona przekraczać 50 Watt.
§  11.
Amatorskie radjostacje doświadczalne mogą używać do pracy następujących zakresów fal:
kilocykle na sekundędługość fal w metrach
56.300do59.6805.33do5.025
28.160"29.83010.65"10.05
14.090"14.31021.3"20.95
7.050" 7.24542.6"41.4
3.535" 3.56584.9"84.15

Wzbrania się używania do zasilania anod - prądu zmiennego niewyprostowanego, jak również prądu zmiennego wyprostowanego i prądu stałego,-. niedostatecznie wygładzonych.

Praca radjostacji nadawczej ma się odbywać na falach ciągłych (niegasnących, niemodulowanych) lub na falach niegasnących modulowanych fonicznie.

Podczas nadawania fala winna być stała. Każda nadawcza radjostacja doświadczalna winna posługiwać się stale falomierzem, pracującym z dokładnością nie mniejszą niż 0,5%, którego dokładność wskazań winna być stwierdzana w sposób miarodajny i utrzymywana stale na należnym poziomie.

§  12.
Nadawcza radjostacja doświadczalna winna być w ten sposób założona, utrzymywana i używana, aby przez konstrukcję lub działanie swych urządzeń nie wpływała szkodliwie na wszelkiego rodzaju państwowe i prywatne instalacje elektryczne bądź bezpośrednio, bądź też przez wywoływanie zakłóceń natury elektrycznej.

W odniesieniu do anten:

a)
długość anteny winna nie przekraczać granic, niezbędnych dla prawidłowej pracy radjostacji; w poszczególnych przypadkach jednak władze pocztowo-telegraficzne mogą według swego uznania zażądać skrócenia anteny da 35 m. między stojakami (punktami umocowania);
b)
anteny winny być tak wykonane, by wszelkie zetknięcia się ich z przewodami prądu silnego i słabego lub z antenami nadawczemi i odbiorczemi w żadnym przypadku, a nawet w razie zerwania tych przewodów lub anten, było niemożliwe. W szczególności wzbrania się krzyżowania anteny z napowietrznemi przewodami prądu silnego i słabego oraz z antenami nadawczemi i odbiorczemi;
c)
wzbrania się umocowania anteny do stojaków i słupów przewodów elektrycznych;
d)
układ stacji winien być taki, aby antena w żadnym wypadku nie pozostawała pod wysokiem napięciem prądu stałego;
e)
winna być zapewniona możność bezpośredniego uziemienia anteny tuż przed lub po wejściu anteny do budynku;
f)
anteny winny być tak zbudowane, aby za ich pomocą nie można było słyszeć rozmów i sygnałów z przewodów telefonicznych i telegraficznych;
g)
do posiadacza upoważnienia należy uzyskanie zgody właściwych władz, instytucyj lub osób na przeprowadzenie anteny zewnętrznej nad drogami i gruntami na umieszczenie anteny na budowlach, jak również na jej budowę w pobliżu lotnisk.

Posiadacz urządzenia odpowiada za szkody, które wyrządziłby przez założenie lub używanie radjostacji.

Odnośnie zakładania, utrzymywania i używania urządzeń radjoodbiorczych mają zastosowanie obowiązujące przepisy o radjofonicznych urządzeniach odbiorczych.

§  13.
Władza wydająca upoważnienie przydziela radiostacji doświadczalnej znak wywoławczy.

Minister Poczt i Telegrafów może powierzyć przydzielenie znaków wywoławczych poszczególnym zrzeszeniom (§ 5).

Znak wywoławczy składa się z liter SP, po których następuje kolejno cyfra i grupa z dwóch liter. Innego znaku wywoławczego poza przydzielonym stacji używać nie wolno, ani też zmieniać go lub skracać.

§  14.
Do nadawania telegraficznego dozwolone jest używanie tylko zwykłego klucza ręcznego. Wszelkie sposoby i szybkości nadawania, które uniemożliwiałyby odczytywanie sygnałów na słuch, są wzbronione. Zapomocą stacyj radiotelefonicznych może być nadawana tylko mowa, przytem wzbronionem jest stosowanie mechanicznych sposobów jej reprodukcji.
§  15.
Opłata od upoważnienia na amatorską radjostację doświadczalną wynosi 50 zł rocznie i płatna jest półrocznie w miesiącach styczniu i lipcu. Przy złożeniu zgłoszenia ubiegający się o upoważnienie uiszcza zgóry opłatę w wysokości 25 zł, która będzie stanowić opłatę za bieżące i następne półrocze kalendarzowe.

Dla członków zrzeszeń przewidzianych w ostatnim ustępie § 5, którzy wykażą się zaświadczeniem o przynależności do zrzeszenia, opłata od upoważnienia na amatorską radjostację doświadczalną wynosi 5 zł rocznie i płatna jest zgóry za każdy rok kalendarzowy w miesiącu styczniu. Przy złożeniu zgłoszenia ubiegający się o upoważnienie uiszcza zgóry opłatę w wysokości 5 zł, zaliczaną za rok kalendarzowy, w którym udzielono upoważnienie.

Uiszczone opłaty zwrotowi nie podlegają z wyjątkiem wypadku odmowy udzielenia petentowi upoważnienia.

Zaległe opłaty będą ściągane w trybie postępowania przymusowego w administracji.

Nie później, niż w następującym miesiącu po otrzymaniu upoważnienia na radjostację doświadczalną, posiadacz tego upoważnienia winien uzyskać w trybie przepisanym zezwolenie na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania radiofonicznego urządzenia odbiorczego i w ciągu trwania ważności upoważnienia na radjostację doświadczalną winien uiszczać przepisowe opłaty radiofoniczne. Powyższe radiofoniczne urządzenie odbiorcze winno być zainstalowane w lokalu mieszczącym radjostację doświadczalną.

§  16.
Posiadacz upoważnienia na radjostację doświadczalną może w każdym czasie zrzec się tego upoważnienia.

Zrzeczenie to winno być przesłane do Ministerstwa Poczt i Telegrafów listem poleconym za dowodem nadania, albo też złożone bezpośrednio w Ministerstwie, lub we właściwej Dyrekcji Poczt i Telegrafów.

Zrzeczenie winno być zaopatrzone w datę i zawierać: imię i nazwisko posiadacza upoważnienia, adres jego miejsca zamieszkania oraz numer upoważnienia. Do zrzeczenia należy dołączyć upoważnienie.

W wypadku zrzeczenia się upoważnienia, anteny, uziemienia i aparaty, posiadane na mocy tego upoważnienia, winny być zdemontowane w terminie i sposobem przewidzianym dla tego wypadku w § 7.

Zrzeczenie się uzyskanego zezwolenia na radjofoniczne urządzenie odbiorcze może nastąpić wyłącznie w trybie i sposobie przepisanym dla zezwoleń na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania radjofonicznych urządzeń odbiorczych.

§  17.
Przy nabywaniu sprzętu radiotechnicznego - nabywający obowiązany jest okazać posiadane upoważnienie odstępującemu mu ten sprzęt.

Posiadacz doświadczalnej stacji może odstąpić jej urządzenia nadawcze i odbiorcze lub ich części zarejestrowanym przedsiębiorstwom wyrabiającym sprzęt radiotechniczny lub handlującym tym sprzętem oraz osobom posiadającym upoważnienie na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania doświadczalnych radjostacyj. W tym ostatnim wypadku odstępujący winien wypełnić odpowiednie rubryki zamieszczone na odwrotnej stronie upoważnienia posiadanego przez osobę, której sprzęt odstępuje.

Posiadacz doświadczalnej stacji może odstąpić jej urządzenia odbiorcze lub ich części również osobom posiadającym przepisowe zezwolenie na prawo nabycia, sporządzenia, założenia i używania radjofonicznego urządzenia odbiorczego. W tym wypadku odstępujący winien wypełnić odpowiednie rubryki w temże zezwoleniu.

§  18.
Na przeniesienie radjostacji do innego lokalu niż wskazany w upoważnieniu jak również na dokonanie przeróbek, któreby powodowały zmiany danych technicznych zgłoszonych w myśl ustępów § 6, oznaczonych punktami 1 i 2 i zatwierdzonych przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów - posiadacz radjostacji winien uzyskać uprzednio zgodę tegoż Ministerstwa.
§  19.
Radjostacje doświadczalne podlegają w każdym czasie kontroli, wykonywanej przez organa Ministerstwa Poczt i Telegrafów, przyczem posiadacz upoważnienia winien umożliwić dostęp organom kontrolnym do stacji.
§  20.
Posiadacz upoważnienia winien na każcie żądanie Ministerstwa Poczt i Telegrafów lub jego organów kontrolnych przedstawić dziennik, prowadzony w myśl § 8 niniejszego rozporządzenia.
§  21.
Minister Poczt i Telegrafów może odmówić udzielenia upoważnienia lub cofnąć w każdym czasie wydane upoważnienie bez podania motywów. Ministrowi Poczt i Telegrafów przysługuje również prawo zmiany warunków udzielonego już upoważnienia, przyczem ewentualne koszty wprowadzenia tych zmian ponosi posiadacz tegoż upoważnienia.