Rozdział 3 - Radiostacje naukowo-doświadczalne. - Prywatne radiostacje doświadczalne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.52.417

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1951 r.

Rozdział  III.

Radiostacje naukowo-doświadczalne.

§  20.
Nabycie, sporządzenie, założenie i używanie radiostacji naukowo-doświadczalnej wymaga zezwolenia Ministra Poczt i Telegrafów, który wydaje je po porozumieniu z Ministrami Bezpieczeństwa Publicznego i Obrony Narodowej. Zezwolenie wydaje się według załączonego wzoru (zał. Nr 1).
§  21.
1.
Zezwolenia określone w paragrafie poprzedzającym mogą być udzielane wyższym zakładom naukowym i tym spośród średnich uczelni technicznych, których program nauk zawiera radiotechnikę, instytucjom naukowym i laboratorium, których prace obejmują radiotechnikę, wytwórniom radiotechnicznym oraz osobom fizycznym i prawnym, pracującym naukowo w zakresie radiotechniki, zależnie od opinii Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego.
2.
Ubiegający się o zezwolenie oraz osoby, mające obsługiwać radiostację z ramienia osoby prawnej, winny być pełnoletnimi obywatelami polskimi oraz posiadać odpowiednie kwalifikacje techniczne, które stwierdza Państwowy Instytut Telekomunikacyjny.
§  22.
W celu uzyskania zezwolenia ubiegający się o nie składa za pośrednictwem Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego zgłoszenie według załączonego wzoru (zał. Nr 2).
§  23.
1.
Radiostacja naukowo-doświadczalna może służyć wyłącznie do prowadzenia doświadczeń w zakresie rozwoju radiotechniki lub wiedzy radiowej. Uprawniony może używać swej radiostacji wyłącznie do bezpłatnego przesyłania innym radiostacjom naukowo-doświadczalnym lub do odbioru od nich wszelkiego rodzaju znaków, sygnałów, obrazów i dźwięków oraz korespondencji, dotyczącej wyników podsłuchu emisyj doświadczalnych i uwag odnoszących się bezpośrednio i wyłącznie do czynionych doświadczeń.
2.
Uprawnieni nie mogą za pośrednictwem radiostacyj naukowo-doświadczalnych komunikować się z radiostacjami amatorskimi oraz nie mogą pracować na zakresach fal przeznaczonych wyłącznie dla amatorskich radiostacji doświadczalnych.
§  24. 8
Do radiostacji naukowo-doświadczalnych mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 4 ust. 2-4, 5, 7, 8, 9, 14-19. Jednakże należenie uprawnionych do Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza nie jest wymagane, a przepisy dotyczące praw i obowiązków tego Związku zawarte w rozdziale II stosuje się odpowiednio w zakresie radiostacyj naukowo-doświadczalnych do Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego.
§  25.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego może wydawać dla celów służbowych zezwolenia na nabycie, sporządzenie, założenie i używanie radiostacji doświadczalnych, jak również cofać udzielone zezwolenia bez podania motywów.
8 § 24 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 1951 r. (Dz.U.51.43.327) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1951 r.