§ 4. - Prowadzenie księgarń, antykwariatów, sprzedaży dzieł sztuki oraz prowadzenie działalności w zakresie fonografii przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.28.127

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1985 r.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna ponadto posiadać następujące kwalifikacje zawodowe:
1)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie księgarni lub antykwariatu:
a)
wykształcenie wyższe i 2 lata praktyki księgarskiej lub
b)
wykształcenie średnie księgarskie i 7 lat praktyki księgarskiej albo
c)
inne wykształcenie średnie i 10 lat praktyki księgarskiej,
2)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki współczesnej - dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki,
3)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na sprzedaż dzieł sztuki dawnej:
a)
dyplom artysty plastyka lub ukończenia studiów wyższych w zakresie historii sztuki, lub
b)
wykształcenie wyższe i 5-letni staż pracy w państwowych jednostkach organizacyjnych zajmujących się handlem dziełami sztuki dawnej lub ochroną dóbr kultury,
4)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie dokonywania zapisu dźwięku oraz przenoszenia takich zapisów na płyty, taśmy, kasety oraz wykonywania usług konserwacyjno-renowacyjnych wyrobów fonograficznych:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu muzyka lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu szkoły o kierunku elektronicznym albo pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń do zapisu i odtwarzania dźwięku, lub
c)
3 lata praktyki przy obsłudze aparatury do zapisu i odtwarzania dźwięku,
5)
w razie ubiegania się o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności fonograficznej w zakresie zapisu dźwięku i obrazu na wideotaśmy lub wideopłyty:
a)
stwierdzone wykonywanie zawodu operatora lub realizatora telewizyjnego albo kamerzysty telewizyjnego lub
b)
zaświadczenie o ukończeniu średniej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i rok praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu, lub
c)
zaświadczenie o ukończeniu zasadniczej szkoły o kierunku elektronicznym lub pokrewnym i 3 lata praktyki przy obsłudze urządzeń elektronicznych do rejestracji i odtwarzania dźwięku i obrazu.
3.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Kultury i Sztuki może zwolnić osoby zamierzające prowadzić działalność gospodarczą określoną w ust. 2 pkt 1-5 od posiadania kwalifikacji zawodowych, jeżeli w inny sposób wykażą się posiadaniem wiadomości niezbędnych do prowadzenia tej działalności.