§ 26. - Prowadzenie ksiąg zwierząt zarodowych oraz rejestru krów wyróżniających się wartością użytkową.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.49.218

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1998 r.
§  26.
1.
Tożsamość oraz pochodzenie zwierzęcia, które ma być wpisane do księgi wojewódzkiej, ustala się na podstawie numeru prosięcego (§ 25 ust. 1) i metryczki miotu. Pochodzenie lochy, która ma być wpisana do księgi powiatowej, ustala się na podstawie metryczki miotu lub na podstawie świadectwa pokrycia knurem jej matki.
2.
Dla prosiąt po lochach wpisanych do ksiąg hodowca wystawia metryczki miotu.
3.
Metryczka powinna być wystawiona najpóźniej w ciągu 2 tygodni od dnia odsadzenia prosiąt od lochy.
4.
Metryczka miotu powinna zawierać: nr metryczki, nazwę lochy-matki miotu i jej numer licencyjny, nazwę knura-ojca miotu i jego numer licencyjny, datę pokrycia, datę oprosienia, kolejność miotu lochy, ilość prosiąt martwo urodzonych w miocie, łączna ilość żywo i martwo urodzonych prosiąt (osobno knurków i loszek) oraz łączny ich ciężar w 1 dniu po urodzeniu, ilość prosiąt (osobno knurków i loszek) oraz łączny ciężar miotu w 21 i 56 dniu po urodzeniu, numery prosięce, ilość sutków (lewej i prawej strony) oraz ciężary poszczególnych knurków i loszek miotu w 21 i 56 dniu po urodzeniu, uwagi ogólne o miocie, datę wystawienia metryczki, podpis hodowcy, nazwisko, imię i adres hodowcy lub nazwę i adres intytucji będącej hodowcą oraz straty w miocie do końca 8 tygodnia z uwidocznieniem strat powstałych w 1 dniu, od 2 do 21 dnia i od 22 do 56 dnia po urodzeniu.
5.
Metryczka powinna być niezwłocznie po wystawieniu przesłana przez hodowcę do prezydium wojewódzkiej rady narodowej i tam przechowywana. W przypadku gdy metryczka dotyczy miotu od lochy wpisanej do księgi krajowej - prezydium wojewódzkiej rady narodowej przekazuje ją niezwłocznie do Ministerstwa Rolnictwa.