§ 15. - Prowadzenie ksiąg zwierząt zarodowych oraz rejestru krów wyróżniających się wartością użytkową.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.49.218

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1998 r.
§  15.
1.
Tożsamość oraz pochodzenie zwierzęcia, które ma być wpisane do ksiąg, ustala się na podstawie numeru cielęcego oraz metryczki urodzenia. Przy wpisywaniu krów do ksiąg powiatowych do stwierdzenia tożsamości wystarcza numer oborowy.
2.
Cielęciu od krowy objętej oceną wartości użytkowej zootechnik prowadzący ocenę tej wartości powinien założyć w prawe ucho kolczyk z numerem cielęcym, przy czym dla cielęcia pochodzącego od krowy wpisanej do ksiąg powinien wystawić metryczkę.
3.
Metryczka powinna zawierać: numer cielęcy, datę założenia kolczyka, nazwę cielęcia, opis umaszczenia, kontury umaszczenia, datę wystawienia i numer metryczki, nazwisko, imię i adres hodowcy lub nazwę i adres instytucji będącej hodowcą, nazwę krowy-matki cielęcia, jej rasę i numer oborowy, cielęcy i licencyjny, datę pokrycia, nazwę buhaja-ojca cielęcia, jego rasę, numer cielęcy i licencyjny, a jeżeli buhaj nie jest licencjonowany - numer jego świadectwa uznania, rasę i datę urodzenia cielęcia, jego płeć oraz ciężar ciała w kg w 3-5 dniu po urodzeniu, podpis hodowcy i podpis zootechnika prowadzącego ocenę wartości użytkowej.
4.
Metryczka powinna być najpóźniej w ciągu 6 tygodni od urodzenia cielęcia przesłana przez zootechnika prowadzącego ocenę wartości użytkowej do organu administracji państwowej prowadzącego księgę, w której matka cielęcia jest wpisana, i przez ten organ przechowywana.