Rozdział 4 - Księgi zarodowej trzody chlewnej. - Prowadzenie ksiąg zwierząt zarodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.6.38

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.

Rozdział  4.

Księgi zarodowej trzody chlewnej.

§  21.
1.
Księgi prowadzi się dla trzody chlewnej ras: wielkiej białej polskiej, polskiej białej zwisłouchej, puławskiej, złotnickiej białej i złotnickiej pstrej.
2.
Do rasy wielkiej białej polskiej zalicza się trzodę chlewną, zaliczaną przed wejściem w życie rozporządzenia do rasy wielkiej białej.
3.
Do ksiąg rasy wielkiej białej polskiej wpisuje się trzodę chlewną tej rasy hodowli krajowej oraz trzodę chlewną odpowiednich ras pochodzenia zagranicznego.
4.
Do rasy polskiej białej zwisłouchej zalicza się trzodę chlewną zaliczaną przed wejściem w życie rozporządzenia do rasy białej zwisłouchej.
5.
Do ksiąg rasy polskiej białej zwisłouchej wpisuje się trzodę chlewną tej rasy hodowli krajowej oraz trzodę chlewną odpowiednich ras pochodzenia zagranicznego.
6.
Do ksiąg rasy puławskiej wpisuje się trzodę chlewną tej rasy oraz za zgodą Ministra Rolnictwa trzodę chlewną uzyskaną z krzyżowania tej rasy z innymi rasami.
7.
Do rasy złotnickiej białej zalicza się trzodę chlewną zaliczaną przed wejściem w życie rozporządzenia do grupy złotnickiej białej, której osobniki stanowią co najmniej piąte selekcjonowane pokolenie; jeżeli osobniki te pochodzą z krzyżowania z landrace - udział krwi landrace nie powinien przekraczać 3/8.
8.
Do ksiąg rasy złotnickiej białej wpisuje się trzodę chlewną tej rasy oraz za zgodą Ministra Rolnictwa trzodę chlewną uzyskaną z krzyżowania tej rasy z innymi rasami.
9.
Do rasy złotnickiej pstrej zalicza się trzodę chlewną zaliczaną przed wejściem w życie rozporządzenia do grupy złotnickiej pstrej, której osobniki stanowią co najmniej piąte selekcjonowane pokolenie i posiadają typowe dla tej rasy czarno-białe umaszczenie.
10.
Do ksiąg rasy złotnickiej pstrej wpisuje się trzodę chlewną tej rasy oraz za zgodą Ministra Rolnictwa trzodę chlewną uzyskaną z krzyżowania tej rasy z innymi rasami.
11.
Do ksiąg wpisuje się zwierzęta, które mają co najmniej 12 prawidłowo wykształconych sutków, przy czym dopuszczalne jest asymetryczne położenie tylko 1 sutka.
§  22.
1. 10
Do ksiąg loch wpisuje się lochy, które odpowiadają wymaganiom określonym w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2, a ponadto wymaganiom wymienionym w poniższej tabeli:
Dla wpisu do księgi GDla wpisu do księgi W
Pochodzeniepo ojcu wpisanym do księgi i matce wpisanej do księgi G lub gdy ze strony matki 3 pełne pokolenia są wpisane do ksiąg lub gdy matka odpowiada pod względem pochodzenia warunkom wpisu do księgi G, a babka w linii wstępnej jest wpisana do księgi Gco najmniej po ojcu wpisanym do księgi
Wartość użytkowaw pierwszym lub drugim miocie odchowanych jest do wieku 21 dni co najmniej 8 prosiąt o łącznym ciężarze co najmniej 40 kgw pierwszym lub drugim miocie odchowanych jest do wieku 21 dni co najmniej 8 prosiąt o łącznym ciężarze co najmniej 40 kg
Pokrój (§ 25)co najmniej 60 punktówco najmniej 60 punktów
2.
Potomstwo lochy nie wpisanej do ksiąg wskutek przedwczesnego upadku lub niespełnienia wymagań co do użytkowości, lecz posiadającej dwa pokolenia przodków wpisanych do ksiąg, traktuje się jak zwierzęta posiadające 3 pełne pokolenia przodków wpisanych do ksiąg, jeżeli potomstwo to pochodzi po ojcu wpisanym do księgi.
3.
Do księgi knurów wpisuje się knury, które odpowiadają wymaganiom określonym w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2, a poza tym:
1)
ukończyły 6 miesięcy życia,
2)
pochodzą po ojcu wpisanym do księgi i matce, która wpisana jest do księgi głównej lub odpowiada pod względem pochodzenia wymaganiom dla wpisu do tej księgi,
3)
uzyskały przy ocenie pokroju co najmniej 65 punktów.
4.
Do rejestru knurów wpisuje się knury, które odpowiadają wymaganiom określonym w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2, a poza tym:
1)
ukończyły 6 miesięcy życia,
2)
pochodzą po ojcu wpisanym do księgi i matce, która wpisana jest do księgi głównej lub odpowiada pod względem pochodzenia wymaganiom dla wpisu do tej księgi bądź wpisana jest do księgi wstępnej lub odpowiada pod względem pochodzenia warunkom wpisu do tej księgi i posiada co najmniej dwa pełne pokolenia przodków wpisanych do ksiąg,
3)
uzyskały przy ocenie pokroju co najmniej 65 punktów.
5.
Wymaganie co do pochodzenia uważa się za spełnione, jeżeli przodkowie zwierząt są wpisani do ksiąg dotychczasowych, przy czym za przodków wpisanych do księgi głównej uważa się zwierzęta wpisane do dotychczasowych ksiąg wojewódzkich i krajowych, a za przodków wpisanych do księgi wstępnej - zwierzęta wpisane do dotychczasowych ksiąg powiatowych.
§  23.
1.
Ocena wartości użytkowej loch obejmuje stwierdzenie w poszczególnych miotach ilości i łącznego ciężaru prosiąt (żywych i martwych) w pierwszym dniu po urodzeniu oraz ilości i ciężaru poszczególnych prosiąt i łącznego ciężaru miotu w 21 i 56 dniu po urodzeniu, przy czym 21 dnia po urodzeniu znakuje się każde z prosiąt miotu na prawym uchu (rasy białe) lub na obu uszach (rasa puławska i rasa złotnicka pstra) numerem prosięcym.
2.
Ocenę wartości użytkowej loch prowadzi hodowca pod kontrolą i nadzorem zootechnika upoważnionego przez organ prowadzący księgi.
§  24.
1.
Tożsamość oraz pochodzenie zwierzęcia, które ma być wpisane do ksiąg lub rejestru, ustala się na podstawie numeru prosięcego (§ 23 ust. 1) i metryczki miotu. Jednostronne pochodzenie lochy, która ma być wpisana do księgi wstępnej, ustala się na podstawie świadectwa pokrycia knurem jej matki.
2.
Metryczki miotów dla prosiąt po lochach wpisanych do ksiąg oraz po lochach przeznaczonych do odnowienia stada bądź do hodowli wystawia hodowca.
3.
Metryczka powinna być wystawiona najpóźniej w ciągu 2 tygodni od dnia ukończenia przez prosięta 8 tygodni życia.
4.
Metryczka powinna zawierać: numer metryczki, nazwę lochy-matki miotu, jej numer prosięcy i licencyjny oraz datę jej urodzenia i liczbę sutków; nazwę i numer licencyjny ojca lochy; nazwę, numer prosięcy i numer licencyjny matki lochy; datę poprzedniego oprosienia; nazwę knura-ojca miotu i jego numer licencyjny; datę oprosienia; kolejność miotu lochy; łączną ilość żywo i martwo urodzonych prosiąt w pierwszym dniu po urodzeniu oraz łączny ich ciężar; ilość prosiąt martwo urodzonych; ilość prosiąt (osobno knurków i loszek) oraz łączny ciężar miotu w 21 i 56 dniu po urodzeniu, numery prosięce, ilość sutków (lewej i prawej strony) oraz ciężary poszczególnych knurków i loszek miotu w 21 i 56 dniu po urodzeniu; uwagi ogólne o miocie i stanie jego zdrowia (ewentualne choroby i niedyspozycje), datę wystawienia metryczki, podpis hodowcy, nazwisko, imię i adres hodowcy lub nazwę i adres instytucji będącej hodowcą oraz straty w miocie do końca 8 tygodnia z uwidocznieniem strat powstałych od 1 do 21 dnia i od 22 do 56 dnia po urodzeniu.
5.
Metryczka powinna być niezwłocznie po wystawieniu przesłana przez hodowcę do organu prowadzącego księgi i tam przechowywana.
§  25.
1.
Przy ocenie pokroju trzody chlewnej w celu licencji stosuje się następującą punktację:
klatka piersiowa i łopatka- do 20 punktów
grzbiet, lędźwie i krzyż- do 20 punktów
długość boku- do 20 punktów
szynka zadnia- do 20 punktów
typ i wygląd ogólny- do 20 punktów
razem: do 100 punktów.
2.
Przy ocenie pokroju knurów w celu zarejestrowania ustala się jedynie sumaryczną liczbę punktów.
§  26. 11
(skreślony).
§  27.
Trzodę chlewną importowaną wpisuje się do księgi głównej, jeżeli:
1)
odpowiada wymaganiom ustalonym w § 5 ust. 1 pkt 1 i 2, § 21 ust. 11 i w § 22 ust. 1 i 3 co do wartości użytkowej, gdy chodzi o lochy, oraz co do pokroju, gdy chodzi o knury i lochy,
2)
ma świadectwa pochodzenia (rodowody) wydane przez instytucje hodowlane kraju eksportującego, stwierdzające, że pochodzi ona od rodziców wpisanych do ksiąg rodowych danego kraju.
10 § 22 ust. 1 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lipca 1963 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.63.34.202).
11 § 26 skreślony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 10 listopada 1976 r. (Dz.U.76.37.220) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1977 r.