Oddział 5 - Inne sposoby dokonywania wpisów w księdze wieczystej - Prowadzenie ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.102.1122

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2016 r.

Oddział  5

Inne sposoby dokonywania wpisów w księdze wieczystej

§  49. [Wpisy w przypadku wyodrębnienia z nieruchomości lokali stanowiących przedmiot odrębnej własności]
1.
W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której wyodrębniono lokale stanowiące przedmiot odrębnej własności, wpisuje się:
1) 51
dział I-O:
a)
łam 1 "Wzmianka o wniosku" - wzmianki o wniosku, o skardze na orzeczenie referendarza sądowego, o apelacji i o kasacji,
b)
łam 2 "Numer bieżący nieruchomości" - dalszy numer bieżący,
c)
łam 4 "Mapa i opis" - części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali,
d)
łam 5 "Sposób korzystania" - oznaczenie budynku i liczby samodzielnych lokali,
e)
łam 7 "Do numeru bieżącego nieruchomości" - numer bieżący nieruchomości, z której lokale wyodrębniono,
f)
łam 8 "Stan w czasie założenia, przyłączenia i odłączenia" - wszystkie wyodrębnione lokale według ich numerów i oznaczenia w księdze wieczystej,
2)
w dziale II w łamie 3 wpisuje się "właściciel lokalu numer...... wyodrębnionego w księdze wieczystej nr ..." oraz wielkość udziałów w nieruchomości wspólnej,
3)
dział III:
a)
łam 2 "Numer bieżący wpisu" - dalszy numer bieżący,
b)
łam 3 "Prawa, roszczenia, ciężary i ograniczenia" - napis "Wszelkie prawa, roszczenia, ciężary i ograniczenia ciążące na lokalach wyodrębnionych z nieruchomości ciążą na przynależnych do nich udziałach we współwłasności lub współużytkowaniu wieczystym",
c)
łam 8 "Wykreślenia" - wykreślenie wszystkich obciążeń, z wyjątkiem służebności gruntowych,
4)
dział IV:
a)
łam 2 "Numer bieżący wpisu" - dalszy numer bieżący,
b)
łam 4 "Hipoteki" - napis określony w pkt 3 lit.b),
c)
łamy 10 i 11 "Wykreślenia" - wykreślenie wszystkich obciążeń.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli przedmiot odrębnej własności stanowią lokale w budynku znajdującym się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste.
3.
W dziale I-O w łamie 8, w dziale II w łamie 3, w dziale III w łamie 8 i w dziale IV w łamie 11 poza danymi wymienionymi w ust. 1 wpisuje się dane, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1, 3-6.
4. 52
(uchylony).
§  50. [Księgi wieczyste do wpisów dotyczących wyodrębnionego lokalu i praw na tym lokalu]
Wszelkich wpisów dotyczących wyodrębnionego lokalu i praw na tym lokalu dokonuje się wyłącznie w księgach wieczystych poszczególnych lokali.
§  51. [Wpis dotyczący sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną oraz oznaczenia osoby zarządcy]
1.
Wpisu dotyczącego sposobu wykonywania zarządu nieruchomością wspólną oraz oznaczenia osoby zarządcy dokonuje się w dziale III w łamie 3 w księdze wieczystej nieruchomości, z której lokale zostały wyodrębnione.
2.
W przypadku zmiany sposobu wykonywania zarządu sąd, na wniosek, dokonuje wykreślenia dotychczasowego wpisu i ujawnia nowy sposób zarządu w łamie 3.
3.
Zmianę osoby zarządcy wpisuje się stosownie do ust. 2 w łamie 5.
4.
Przy dokonywaniu wpisu zarządu lub jego zmiany poza treścią wpisu wymienioną w ust. 1-3 wpisuje się elementy wpisu, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 1 i 3-6.
§  51a. 53 [Zamknięcie ksiąg wieczystych w przypadku połączenia dwu lub więcej nieruchomości lokalowych w jeden lokal albo podziału nieruchomości lokalowej na dwa lub więcej lokali]
 
1.
Jeżeli w drodze czynności prawnej lub orzeczenia sądu nastąpi połączenie dwu lub więcej nieruchomości lokalowych w jeden lokal stanowiący odrębną nieruchomość, księgi wieczyste prowadzone dotychczas dla tych lokali zamyka się. Z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której lokale zostały wyodrębnione, wykreśla się wpisy dotyczące tych lokali i wyodrębnia się z niej nowo utworzony lokal, dla którego zakłada się nową księgę wieczystą.
2.
Jeżeli w drodze czynności prawnej lub orzeczenia sądu nastąpi podział nieruchomości lokalowej na dwa lub więcej samodzielnych lokali, księgę wieczystą prowadzoną dla tej nieruchomości lokalowej zamyka się. Z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, z której lokal był wyodrębniony, wykreśla się wpisy dotyczące nieruchomości lokalowej, która została podzielona, i wyodrębnia się z tej księgi lokale, jakie powstały w wyniku podziału, dla których zakłada się księgi wieczyste.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przy dokonywaniu wpisów stosuje się przepisy rozporządzenia dotyczące zakładania ksiąg wieczystych dla nieruchomości lokalowych oraz § 11.
§  51b. 54 [Wykreślenia wpisów i napisów w przypadku wygaśnięcia użytkowania wieczystego lub przekształcenia w prawo własności]
 
1.
Jeżeli prawo użytkowania wieczystego wygasło, w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, która została oddana w użytkowanie wieczyste, wykreśla się wszelkie wpisy i napisy dotyczące użytkowania wieczystego oraz budynków i innych urządzeń stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności oraz ustanowione na nich obciążenia.
2.
Jeżeli użytkowanie wieczyste przekształciło się w prawo własności, przy ujawnianiu nowego właściciela wykreśla się z księgi wieczystej wszelkie wpisy i napisy dotyczące użytkowania wieczystego oraz budynków i innych urządzeń stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, z wyjątkiem pozostających w mocy praw, roszczeń i obciążeń, których wpisy dostosowuje się do treści przekształconego prawa.
3.
Napis zamieszczony na pierwszej stronie księgi wieczystej prowadzonej dla gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste podkreśla się czerwoną linią. Przy dokonywaniu wpisów, o których mowa w ust. 1 i 2, stosuje się odpowiednio przepisy § 10 ust. 1 pkt 1 i 3-6.
§  52. [Wpisy związane z przekształceniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu]
1. 55
Jeżeli na skutek przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu księga wieczysta prowadzona dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu staje się księgą wieczystą dla nieruchomości lokalowej, to:
1)
w księdze wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przekreśla się czarną linią w dziale II, III i IV napis "Wpisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej" oraz napisy określone w § 8 pkt 2 i 6, a na pierwszej stronie księgi zamieszcza się napis określony w § 8 pkt 4,
2)
do dokonywania nowych wpisów w tej księdze wieczystej i uzupełniania dotychczas istniejących wpisów, których część jest wykreślona w związku z przekształceniem prawa, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla nieruchomości lokalowych.
2.
W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, która w wyniku przekształcenia prawa stała się księgą wieczystą dla nieruchomości wspólnej, z której lokale są wyodrębnione, istniejące wpisy uzupełnia się o wpisy dokonywane zgodnie z zasadami określonymi w § 49, a na pierwszej stronie umieszcza się napis określony w § 8 pkt 5.
§  53. 56 [Wpisy związane z przekształceniem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego domu jednorodzinnego w prawo własności nieruchomości]
Jeżeli na skutek przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczącego domu jednorodzinnego w prawo własności nieruchomości księga wieczysta prowadzona dla tego prawa staje się księgą wieczystą dla nieruchomości, to:
1)
z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej zabudowanej domem jednorodzinnym odłącza się część nieruchomości gruntowej stanowiącą zajętą na ten cel działkę i wpisuje się ją jako nieruchomość gruntową w dziale I-O księgi wieczystej prowadzonej dotychczas dla prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
2)
w księdze wieczystej prowadzonej dotychczas dla prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej przekreśla się czarną linią w dziale II, III i IV napis "Wpisy dotyczące prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej" i napisy określone w § 8 pkt 2 i 8, jeżeli zostały umieszczone w księdze wieczystej,
3)
do dokonywania nowych wpisów w tej księdze i uzupełniania dotychczas istniejących wpisów, których część jest wykreślona w związku z przekształceniem prawa, oraz wpisów w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, z której następuje odłączenie określone w pkt 1, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych dla nieruchomości gruntowej; wpisy dotyczące oznaczenia w dziale I-O domu jednorodzinnego pozostawia się bez zmian.
51 § 49 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 24 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 września 2003 r. (Dz.U.03.176.1721) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2003 r.
52 § 49 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 24 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 września 2003 r. (Dz.U.03.176.1721) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2003 r.
53 § 51a dodany przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 26 września 2003 r. (Dz.U.03.176.1721) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2003 r.
54 § 51b dodany przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 26 września 2003 r. (Dz.U.03.176.1721) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 października 2003 r.
55 § 52 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2011 r. (Dz.U.11.33.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 2011 r.
56 § 53 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2011 r. (Dz.U.11.33.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 2011 r.