Rozdział 2 - Dokumenty ewidencyjne poborowych i żołnierzy rezerwy - Prowadzenie ewidencji wojskowej osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.162.1699

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 2004 r.

Rozdział  2

Dokumenty ewidencyjne poborowych i żołnierzy rezerwy

§  3.
Ewidencję wojskową poborowych, oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy stanowią:
1)
karta ewidencyjna;
2)
wtórnik karty ewidencyjnej;
3)
księga ewidencji osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej, zwana dalej "Księgą ewidencji";
4)
zeszyt ewidencji przebiegu szkolenia wojskowego.
§  4.
1.
Karta ewidencyjna jest podstawowym dokumentem źródłowym zawierającym dane ewidencyjne niezbędne do podejmowania decyzji związanych z administrowaniem zasobami poborowych i żołnierzy rezerwy.
2.
Karty ewidencyjne prowadzi się dla poborowych, w tym ochotników, o których mowa w art. 32 ust. 3 i art. 83 ust. 2 ustawy, i studentów odbywających zajęcia wojskowe w czasie trwania studiów, dla żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową i nadterminową zasadniczą służbę wojskową oraz studentów i absolwentów szkół wyższych odbywających przeszkolenie wojskowe, a także dla osób pełniących służbę wojskową w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych, jak również dla odbywających zasadniczą służbę lub szkolenie poborowych w obronie cywilnej, służbę zastępczą i służbę w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz dla oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy.
3.
Karty ewidencyjne zakłada się podczas poboru i prowadzi do czasu skreślenia danej osoby z ewidencji w przypadkach, o których mowa w § 16.
4.
W stosunku do osób wymienionych w art. 34 ustawy karty ewidencyjne zakłada się w wojskowej komendzie uzupełnień.
5.
W stosunku do żołnierzy rezerwy mianowanych na pierwszy stopień oficerski zakłada się w wojskowej komendzie uzupełnień i prowadzi odrębną kartę ewidencyjną.
6.
W stosunku do oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy, którzy pełnili zawodową służbę wojskową, w wojskowej komendzie uzupełnień prowadzi się karty ewidencyjne przesłane przez dowódców jednostek wojskowych oraz szefów (dyrektorów) komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
7.
Wzór karty ewidencyjnej poborowych oraz podoficerów i szeregowych rezerwy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
8.
Wzór karty ewidencyjnej oficerów rezerwy określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
9.
Karty ewidencyjne lub urządzenia z zapisanymi danymi ewidencyjnymi przechowuje się w osobnych i odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach, a bazy danych powinny być obsługiwane przez środki programowe umożliwiające kontrolowanie prawa dostępu użytkowników do poszczególnych fragmentów lub plików kartotek.
§  5.
1.
Wtórnik karty ewidencyjnej stanowi drugi egzemplarz karty ewidencyjnej oraz jest oznaczony napisem "WTÓRNIK".
2.
Wtórnik karty ewidencyjnej zakłada się razem z kartą ewidencyjną. Wtórnika nie zakłada się osobom uznanym za trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej.
3.
Komórki organizacyjno-ewidencyjne jednostki wojskowej, formacji uzbrojonej niewchodzącej w skład Sił Zbrojnych, oddziału obrony cywilnej oraz studium wojskowego wyższej szkoły morskiej otrzymują wtórniki kart ewidencyjnych od wojskowego komendanta uzupełnień.
4.
Wtórniki kart ewidencyjnych podlegają stałej aktualizacji przez komórki organizacyjno-ewidencyjne, o których mowa w ust. 3, w zakresie informacji dotyczących przebiegu czynnej służby wojskowej.
§  6.
Nadzór nad prowadzeniem ewidencji i bieżącym aktualizowaniem dokumentów ewidencyjnych żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową, uwzględniając również sposób postępowania komórek organizacyjno-ewidencyjnych w przypadku zaistnienia zmian ewidencyjnych, w jednostce wojskowej sprawuje dowódca tej jednostki.
§  7.
1.
Księga ewidencji zawiera dane ewidencyjne poborowych, oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy, którzy pozostają bądź pozostawali w ewidencji wojskowej prowadzonej przez wojskową komendę uzupełnień, oraz jest jednocześnie aktualnym skorowidzem kart ewidencyjnych prowadzonym alfabetycznie, oddzielnie dla:
1)
każdego rocznika poborowych, osobno dla poszczególnych powiatowych komisji poborowych;
2)
każdego rocznika podoficerów i szeregowych rezerwy;
3)
oficerów rezerwy i podchorążych rezerwy, którzy zdali egzamin na oficera.
2.
Wzór Księgi ewidencji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień zakłada oficerom i podoficerom rezerwy, z dniem nadania im po raz pierwszy przydziału mobilizacyjnego, zeszyt ewidencji przebiegu szkolenia wojskowego.
2.
Zeszyt ewidencji przebiegu szkolenia wojskowego prowadzi dowódca jednostki wojskowej, do której oficer lub podoficer rezerwy posiada nadany przydział mobilizacyjny.
3.
Dowódca jednostki wojskowej w zeszycie ewidencji przebiegu szkolenia wojskowego dokonuje wpisów odnośnie do zdania egzaminu na oficera lub podoficera, odbytych ćwiczeń wojskowych oraz opinii w zakresie wywiązywania się z obowiązków służbowych.
4.
Wzór zeszytu ewidencji przebiegu szkolenia wojskowego określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.