Rozdział 7 - Sposób odtwarzania ewidencji wojskowej - Prowadzenie ewidencji wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.458

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 marca 2024 r.

Rozdział  7

Sposób odtwarzania ewidencji wojskowej

§  67. 
1. 
W przypadku zniszczenia całości lub części danych lub dokumentów zawartych w ewidencji wojskowej prowadzonej przez jeden z organów, o którym mowa w § 4 ust. 1, a także wystąpienia zdarzeń, które uniemożliwiają korzystanie z tej ewidencji, organ prowadzący tę ewidencję występuje do Szefa CWCR z wnioskiem o zarządzenie jej odtworzenia oraz powiadamia o tym fakcie przełożonego.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagany, jeżeli odtworzenie dotyczy:
1)
ewidencji elektronicznej i jej odtworzenie może nastąpić z kopii bezpieczeństwa informatycznej bazy ewidencyjnej;
2)
dokumentów ewidencyjnych dotyczących jednej osoby.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organ prowadzący ewidencję powiadamia o odtworzeniu ewidencji wojskowej przełożonego oraz Szefa CWCR, podając zakres i przyczynę tego odtworzenia.
§  68. 
Odtwarzanie ewidencji wojskowej może nastąpić w siedzibie:
1)
organu, który prowadził wcześniej zniszczoną ewidencję;
2)
innego organu uprawnionego do prowadzenia ewidencji wojskowej wskazanego przez Szefa CWCR.
§  69. 
1. 
W przypadku wystąpienia potrzeby udzielenia pomocy przez wojewodę w odtworzeniu ewidencji wojskowej Szef CWCR powiadamia o tym wojewodę, określając zakres, sposób i miejsce jej odtwarzania.
2. 
Wojewoda udziela niezbędnej pomocy w zakresie odtworzenia ewidencji wojskowej, a w razie potrzeby uczestniczy w organizowaniu jej odtwarzania.
3. 
Odtworzenia ewidencji wojskowej dokonuje organ prowadzący wcześniej zniszczoną ewidencję, a w przypadku zaprzestania działania przez ten organ - organ wyznaczony przez Szefa CWCR.
§  70. 
1. 
Odtwarzanie ewidencji wojskowej przeprowadza się na podstawie danych uzyskanych z informatycznych baz ewidencyjnych oraz, w zależności od potrzeb, na podstawie danych:
1)
uzyskanych od osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej lub okazania książeczki wojskowej lub innych dokumentów zawierających dane niezbędne do prowadzenia ewidencji wojskowej;
2)
zawartych w rejestrze PESEL, rejestrach mieszkańców, Rejestrze Dowodów Osobistych, rejestrze osób objętych rejestracją oraz wykazach osób podlegających wezwaniu do kwalifikacji wojskowej;
3)
zawartych w księgach orzeczeń lekarskich i innych dokumentów dotyczących orzecznictwa zdrowotnego uzyskanych od powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich oraz wojskowych komisji lekarskich;
4)
uzyskanych od organów biorących udział w kwalifikacji wojskowej;
5)
uzyskanych od pracodawców w zakresie zatrudnienia i zwolnienia pracowników oraz ich kwalifikacji zawodowych i zajmowanych stanowisk;
6)
uzyskanych od rektorów uczelni i dyrektorów szkół ponadpodstawowych;
7)
uzyskanych od dowódców jednostek wojskowych, w szczególności kopii wtórników kart ewidencyjnych żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w tych jednostkach, osób, którym nadano przydział mobilizacyjny, oraz osób, którym nadano pracowniczy przydział mobilizacyjny;
8)
uzyskanych z sądów i jednostek prokuratury, zakładów karnych, zakładów poprawczych i aresztów śledczych;
9)
uzyskanych od innych organów administracji publicznej.
2. 
Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 2-9, są udostępniane na podstawie pisemnego wniosku, który określa zakres i przeznaczenie udostępnianych danych osobowych.
§  71. 
Odtwarzanie ewidencji wojskowej obejmuje dane osobowe i informacje dotyczące osób, o których mowa w § 5, określone w art. 71 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy, w zależności od potrzeb.
§  72. 
1. 
W razie zniszczenia lub uszkodzenia wtórnika karty ewidencyjnej, znajdującego się w ewidencji prowadzonej przez dowódcę jednostki wojskowej, w stopniu uniemożliwiającym posługiwanie się tym dokumentem albo w razie jego zaginięcia dowódca jednostki wojskowej występuje do właściwego szefa WCR o sporządzenie i przekazanie nowego wtórnika karty ewidencyjnej.
2. 
Otrzymany nowy egzemplarz wtórnika karty ewidencyjnej uzupełnia się o wpisy wynikające z prowadzonej ewidencji wojskowej w zakresie należącym do dowódcy jednostki wojskowej.
3. 
Wtórnik karty ewidencyjnej, w miejsce którego został sporządzony nowy egzemplarz, odsyła się niezwłocznie do szefa WCR.
§  73. 
1. 
W razie uszkodzenia poszczególnych stron księgi ewidencji lub książki ewidencyjnej odtwarza się pełną treść uszkodzonych stron w wolnej od wpisów części tej księgi lub książki.
2. 
W przypadku gdy księga ewidencji lub książka ewidencyjna ulegnie zniszczeniu w stopniu utrudniającym posługiwanie się nią w bieżącej pracy, zakłada się nową księgę lub książkę.
3. 
Księgi ewidencyjne (strony ksiąg ewidencyjnych) lub książki ewidencyjne (strony książek ewidencyjnych) odtwarza się na podstawie danych zawartych w kartach ewidencyjnych, wtórnikach lub IZE.
4. 
Do nowo założonej księgi ewidencji lub książki ewidencyjnej wpisuje się dane tylko tej osoby, która jest aktualnie objęta ewidencją wojskową prowadzoną przez szefa WCR lub dowódcę jednostki wojskowej.
5. 
Uszkodzoną księgę ewidencji przechowuje się w archiwum WCR do czasu zniszczenia kart ewidencyjnych lub IZE osób tego rocznika, na który założono daną księgę.
6. 
Uszkodzoną książkę ewidencyjną przechowuje się w jednostce wojskowej przez okres 10 lat, liczony od dnia ubycia z tej jednostki wojskowej i skreślenia z ewidencji wojskowej tej jednostki ostatniej osoby, której dane znajdowały się w tej książce.
7. 
Odtworzenie księgi ewidencji lub książki ewidencyjnej nie wymaga wniosku, o którym mowa w § 67 ust. 1.
§  74. 
1. 
W razie zniszczenia lub uszkodzenia teczki akt personalnych w stopniu uniemożliwiającym posługiwanie się nią albo w razie jej zaginięcia sporządza się duplikat teczki akt personalnych. Na pierwszej stronie okładki duplikatu teczki akt personalnych wpisuje się adnotację "DUPLIKAT".
2. 
Duplikat teczki akt personalnych sporządza się na podstawie:
1)
dokumentów uzyskanych od organów wojskowych;
2)
dokumentów ujętych w ewidencji elektronicznej;
3)
dokumentów dostarczonych przez zainteresowanego żołnierza;
4)
danych uzyskanych:
a)
od wojskowych komisji lekarskich - w zakresie dokumentów dotyczących orzecznictwa zdrowotnego,
b)
od kierujących wojskowymi placówkami edukacyjnymi, rektorów uczelni oraz dyrektorów szkół,
c)
z sądów i powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz Krajowego Rejestru Karnego,
d)
od organów administracji publicznej.
3. 
Teczki akt personalnych, w których miejsce zostały sporządzone duplikaty:
1)
zniszczone lub uszkodzone w stopniu uniemożliwiającym posługiwanie się nimi,
2)
odnalezione po uzupełnieniu duplikatu o dokumenty występujące w oryginale teczki, a nieujęte w duplikacie - niszczy się protokolarnie.