Rozdział 3 - Przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie depozytów wartościowych - Prowadzenie depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2673

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 grudnia 2022 r.

Rozdział  3

Przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie depozytów wartościowych

§  13.  [Przyjęcie depozytu wartościowego przy przyjęciu osadzonego]
1. 
Przy przyjęciu osadzonego do zakładu depozytor, w obecności osadzonego, przyjmuje depozyt wartościowy i umieszcza go w kopercie depozytowej oraz zakleja.
2. 
Depozytor umieszcza na kopercie depozytowej:
1)
imię i nazwisko oraz imię ojca osadzonego;
2)
numer Identyfikatora Danych Osobowych (IDO) osadzonego;
3)
liczbę sztuk depozytu wartościowego;
4)
datę złożenia depozytu wartościowego.
3. 
Depozytor umieszcza w części II karty depozytowej numer koperty depozytowej oraz dokładny opis depozytu wartościowego.
4. 
Dokonując opisu depozytu wartościowego, depozytor wskazuje wszystkie cechy indywidualne przedmiotu, w szczególności rodzaj, nazwę, barwę, markę, tworzywo, numer, stopień uszkodzenia, a w przypadku ich braku - dokonuje stosownej adnotacji.
5. 
Złożenie depozytu wartościowego potwierdzają czytelnym podpisem na kopercie depozytowej oraz w części II karty depozytowej depozytor oraz osadzony.
6. 
Jeżeli osadzony nie posiada depozytu wartościowego, depozytor umieszcza w części II karty depozytowej adnotację o treści "depozytu wartościowego nie posiada", którą osadzony potwierdza czytelnym podpisem.
§  14.  [Otwarcie koperty depozytowej; ponowne zapakowanie depozytu wartościowego]
Każdorazowe otwarcie koperty depozytowej odbywa się w obecności osadzonego, z wyjątkiem przypadków określonych w § 18 ust. 3 i 4. Do ponownego zapakowania depozytu wartościowego używa się nowej koperty depozytowej, stosując odpowiednio przepisy § 13.
§  15.  [Przechowywanie depozytów wartościowych]
Depozyty wartościowe odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem, zniszczeniem, pożarem lub kradzieżą przechowuje się w metalowych szafach.
§  16.  [Przekazanie sądowi lub prokuraturze przedmiotów wartościowych stanowiących dowód rzeczowy]
Na pisemne żądanie sądu lub prokuratury przedmioty wartościowe stanowiące dowód rzeczowy przekazuje się, za pokwitowaniem, tym organom.
§  17.  [Odbiór depozytu wartościowego]
Odbiór depozytu wartościowego osadzony potwierdza datą i czytelnym podpisem w części II karty depozytowej. W razie zakwestionowania przez osadzonego zawartości koperty depozytowej depozytor, w obecności funkcjonariusza lub pracownika, sporządza protokół. Protokół podpisują depozytor, funkcjonariusz lub pracownik i osadzony. Protokół stanowi podstawę do wszczęcia czynności wyjaśniających, o których wyniku informuje się osobę zwolnioną z zakładu.
§  18.  [Procedura odbioru depozytu wartościowego]
1. 
Jeżeli osadzony nie odebrał depozytu wartościowego przy zwolnieniu, przepisy § 9 ust. 3 i 4 oraz § 10 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2. 
Osoba odbierająca depozyt wartościowy potwierdza jego odbiór, w części II karty depozytowej, datą i czytelnym podpisem, a depozytor wpisuje w tej karcie imię i nazwisko oraz oznaczenie i cechy identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby odbierającej.
3. 
Jeżeli depozyt wartościowy podlega przekazaniu za pośrednictwem operatora, depozytor sporządza, w obecności głównego księgowego oraz funkcjonariusza lub pracownika, przesyłkę z zadeklarowaną wartością. Z czynności tych depozytor sporządza protokół, który podpisują depozytor, główny księgowy oraz funkcjonariusz lub pracownik. Protokół dołącza się do karty depozytowej.
4. 
W przypadku zwrotu przesyłki depozytor, w obecności głównego księgowego i funkcjonariusza lub pracownika:
1)
dokonuje otwarcia przesyłki i umieszcza depozyt wartościowy w nowej kopercie depozytowej, stosując odpowiednio przepisy § 13;
2)
sporządza protokół otwarcia przesyłki i ponownego umieszczenia depozytu w nowej kopercie depozytowej, który podpisują depozytor, główny księgowy i funkcjonariusz lub pracownik, a następnie dołącza go do koperty depozytowej;
3)
umieszcza na kopercie depozytowej oraz w części II karty depozytowej, w miejscach przeznaczonych na podpis osadzonego, adnotację o treści "opisu i zakopertowania dokonano komisyjnie".
§  19.  [Inwentaryzacja depozytów wartościowych]
1. 
Inwentaryzacja depozytów wartościowych polega w szczególności na sprawdzeniu:
1)
zgodności zapisów i podpisów zawartych w części II karty depozytowej i na kopercie depozytowej;
2)
zgodności zawartości koperty depozytowej z opisem w części II karty depozytowej;
3)
stanu koperty depozytowej;
4)
sposobu przechowywania i zabezpieczenia koperty depozytowej.
2. 
W przypadku stwierdzenia w trakcie inwentaryzacji niezgodności zawartości koperty depozytowej z opisem, niezgodności zapisów i podpisów, uszkodzenia koperty lub braku możliwości sprawdzenia zawartości koperty depozytowej, depozyt wartościowy umieszcza się w nowej kopercie depozytowej, stosując przepisy § 14.
§  20.  [Uzupełniające stosowanie przepisów o depozytach pieniężnych]
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale przepisy § 3, § 4, § 10 oraz § 11 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.