Art. 3. - Protokół w sprawie przeciwdziałania bezprawnym czynom przeciwko bezpieczeństwu stałych platform umieszczonych na szelfie kontynentalnym. Rzym.1988.03.10.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.22.211

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 marca 1992 r.
Artykuł  3
1. 
Każde Państwo-Strona podejmie takie środki, jakie mogą okazać się konieczne dla ustanowienia swojej jurysdykcji w sprawach o przestępstwa wymienione w artykule 2, jeżeli przestępstwa te są popełnione:

(a) przeciwko stałej platformie lub na stałej platformie, jeżeli platforma ta umieszczona jest na szelfie kontynentalnym tego państwa lub

(b) przez obywatela tego państwa.

2. 
Państwo-Strona może również ustanowić swoją jurysdykcję w sprawach o każde z tych przestępstw, jeżeli:

(a) jest ono popełnione przez bezpaństwowca, którego stałe miejsce zamieszkania znajduje się w tym państwie,

(b) w czasie popełnienia przestępstwa obywatel tego państwa został zatrzymany, zastraszony, zraniony bądź zabity, lub

(c) przestępstwo jest popełnione w celu zmuszenia tego państwa do dokonania lub powstrzymania się od dokonania jakiegoś czynu.

3. 
Każde Państwo-Strona, które ustanowiło jurysdykcję przewidzianą w ustępie 2, zawiadamia o tym Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (zwanego dalej "Sekretarzem Generalnym"). Jeżeli państwo to następnie odwołuje tę jurysdykcję, zawiadamia o tym Sekretarza Generalnego.
4. 
Każde Państwo-Strona podejmie takie środki, jakie mogą być konieczne do ustanowienia swojej jurysdykcji w sprawach o przestępstwa wymienione w artykule 2, w przypadkach, jeżeli domniemany sprawca przestępstwa znajduje się na terytorium tego państwa, a państwo to nie dokonuje jego ekstradycji do innego z tych Państw-Stron, które ustanowiły swoją jurysdykcję zgodnie z ustępami 1 i 2 niniejszego artykułu.
5. 
Niniejszy protokół nie wyłącza żadnej wykonywanej zgodnie z prawem wewnętrznym jurysdykcji karnej.