Protokół dotyczący poprawki do art. 13 umowy Związku Narodów. Genewa.1921.10.05.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.18.127

Akt jednorazowy
Wersja od: 26 września 1924 r.

PROTOKÓŁ
podpisany w Genewie dn. 5 października 1921 r. dotyczący poprawki do art. 13 umowy Związku Narodów. (zatwierdzony ustawą z dn. 26 września 1922 r. - Dz. U. R. P. № 86 poz. 777).

Przekład.

W IMIENIU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, JÓZEF PIŁSUDSKI,

NACZELNIK PAŃSTWA POLSKIEGO.

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia 5 października tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku, podpisany został w Genewie protokół, dotyczący poprawki do art. 13 Umowy Związku Narodów o brzmieniu następującem:

Protokół dotyczący poprawki do artykułu 13 Umowy.

Drugie Zgromadzenie Związku Narodów pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Jonkheer H. A. van Karnebeek'a, z udziałem Sir Eric'a Drummond'a, Sekretarza Generalnego, na posiedzeniu w dniu 5 października 1921 r. powzięło następującą uchwałę, zawierającą poprawkę do artykułu 13 Umowy:

"Członkowie Związku zgadzają się, że o ile powstanie pomiędzy nimi spór, mogący być, zdaniem ich, rozstrzygnięty w drodze arbitrażu lub w drodze sądowej, i jeśli spór ten, nie może być załatwiony w sposób zadawalający drogą dyplomatyczną, kwestja poddana będzie całkowicie dla uregulowania w drodze arbitrażu lub sądowej.

Spory dotyczące interpretacji traktatu, każdej kwestji z zakresu prawa międzynarodowego, istnienia każdego faktu, który, w razie jego stwierdzenia, stanowiłby zerwanie zobowiązania międzynarodowego, lub spory dotyczące rozmiarów czy charakteru odszkodowania należnego za takie zerwanie, należą do tych, które naogół dopuszczają decyzję rozjemczą, lub sądową.

Sprawa poddana będzie Stałemu Trybunałowi Sprawiedliwości Międzynarodowej lub każdej innej jurysdykcji lub trybunałowi, wskazanym przez strony lub przewidzianym w ich konwencjach poprzednich.

Członkowie Związku obowiązują się wykonywać dobrowolnie wydane wyroki i nie uciekać się do wojny z jakimkolwiek z Członków Związku, który się do tych wyroków zastosuje. W razie niewykonania wyroku Rada zaproponuje środki, które winny zapewnić jej skutek".

Niżej podpisani, należycie upełnomocnieni, oświadczają w imieniu Członków Związku, których reprezentują, iż przyjmują powyższą poprawkę.

Protokół niniejszy pozostanie otwarty do podpisu przez Członków Związku; będzie on ratyfikowany, a dokumenty ratyfikacyjne będą złożone w czasie możliwie najkrótszym w Sekretarjacie Związku.

Uzyska on moc obowiązującą zgodnie z postanowieniami art. 26 Umowy.

Uwierzytelniony odpis niniejszego protokółu będzie przesłany przez Sekretarza Generalnego wszystkim Członkom Związku.

Sporządzono w Genewie dnia piątego października tysiąc dziewięćset dwudziestego pierwszego roku, w jedynym egzemplarzu, którego teksty: francuski i angielski będą jednakowo wiarogodne, i który złożony zostanie w archiwach Sekretarjatu Związku.

Przewodniczący drugiego

Zgromadzenia: Van Karnebeek

Sekretarz Generalny:

Eric Drummond

E. H. WALTON

(Afryka Południowa).

F. S. NOLI

(Albanja).

V. WELLINGTON-KOO

(Chiny).

FRANCISCO JOSÉ URRUTIA

A. J. RESTREPO

(Kolumbja) z zastrzeżeniem późniejszego zatwierdzenia ustawodawczego.

MANUEL M. de PERALTA

(Costa-Rica).

HERLUF ZAHLE

(Danja).

ANT. PIIP

(Estonja).

LEON BOURGEOIS

(Francja).

VITTORIO SCIALOJA

(Włochy).

HAYASHI

(Japonja).

V. SALNAIS

(Łotwa)

GALVANAUSKAS

(Litwa).

MIKAEL H. LIE

(Norwegia).

A. STRUYCKEN

(Holandja),

Książe ARFA-ED-DOWLEH

Emir ZOKA ED-DOWLEH

(Persja)

OLSZOWSKl

(Polska).

CHAROON

(Siam).

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem, uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęły, ratyfikowany i zatwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie, dnia 25 października 1922 r.