Rozdział 4 - Ocena projektów wynalazczych - Projekty wynalazcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.33.178

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 1993 r.

Rozdział  4

Ocena projektów wynalazczych

§  12.
1. 2
Jednostka gospodarki uspołecznionej, w której został zgłoszony projekt wynalazczy, jest obowiązana ocenić przydatność dla niej tego projektu bez zbędnej zwłoki. W razie konieczności przeprowadzenia prób lub badań, jednostka ta jest obowiązana ocenić projekt nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty jego zgłoszenia.
2.
Jednostka gospodarki uspołecznionej jest obowiązana umożliwić twórcy projektu wynalazczego udział w pracach związanych z oceną przydatności jego projektu.
3.
W dokonywaniu oceny przydatności projektów wynalazczych, dających efekty w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy albo ochrony środowiska lub w zakresie ochrony przeciwpożarowej, powinien brać udział społeczny inspektor pracy oraz przedstawiciel służby bezpieczeństwa i higieny pracy jednostki dokonującej oceny projektu lub przedstawiciel właściwego terenowego organu administracji państwowej do spraw ochrony środowiska, a w zakresie ochrony przeciwpożarowej - przedstawiciel organu administracji państwowej do spraw ochrony przeciwpożarowej.
§  13.
1.
Jeżeli powstają wątpliwości co do przydatności projektu wynalazczego lub co do tego, czy zgłoszony projekt jest projektem wynalazczym, jednostka dokonująca oceny powinna zasięgnąć opinii komisji do spraw wynalazczości.
2.
Komisję do spraw wynalazczości powołuje kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej. W skład komisji wchodzą: przewodniczący, sekretarz, przedstawiciele właściwych komórek technicznych i ekonomicznych (finansowych), przedstawiciele zakładowego organu związkowego i stowarzyszenia naukowo-technicznego oraz przedstawiciele klubu techniki i racjonalizacji, a w razie potrzeby - inne osoby.
3.
Przewodniczący komisji do spraw wynalazczości jest obowiązany umożliwić twórcy projektu wynalazczego udział w pracach komisji.
4.
Członkowie komisji do spraw wynalazczości i osoby uczestniczące w jej pracach są obowiązani do zachowania w tajemnicy danych, o których powzięli wiadomość w związku z pracami komisji.
5.
Za udział w posiedzeniach komisji do spraw wynalazczości przysługuje wynagrodzenie według zasad określonych w przepisach o komisjach resortowych.
§  14.
1.
O decyzji podjętej na podstawie oceny projektu wynalazczego jednostka gospodarki uspołecznionej zawiadamia niezwłocznie na piśmie twórcę projektu. Zawiadomienie powinno zawierać stanowisko w sprawie zgłoszenia projektu w Urzędzie Patentowym w celu uzyskania ochrony. W razie odmowy przyjęcia projektu zawiadomienie powinno zawierać uzasadnienie.
2.
Jeżeli jednostka gospodarki uspołecznionej uzna, że projekt wynalazczy może być wykorzystany w innych jednostkach gospodarki uspołecznionej, może złożyć im ofertę zawarcia umowy licencyjnej bądź też umowy o przeniesienie prawa. O złożeniu oferty oraz zawarciu umowy zawiadamia się twórcę projektu.
3.
Jednostka gospodarki uspołecznionej, której złożono ofertę zawarcia umowy określoną w ust. 2, jest obowiązana ocenić przydatność dla niej projektu wynalazczego, chyba że projekt ten nie dotyczy zakresu jej działania.
4.
Jeżeli projekt wynalazczy został zgłoszony przez kierownika jednostki gospodarki uspołecznionej, oceny przydatności projektu dokonuje i decyzję podejmuje ta jednostka, po uprzednim zasięgnięciu opinii rady pracowniczej samorządu załogi w przedsiębiorstwach państwowych, a w spółdzielni - rada nadzorcza.
5.
Decyzja w sprawie projektu wynalazczego (ust. 1 i 4) może być zmieniona w trybie przewidzianym w przepisach dotyczących działalności jednostki gospodarki uspołecznionej, która decyzję wydała.
2 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.