Rozdział 2 - Organizacja wynalazczości w jednostkach gospodarki uspołecznionej. Brygady racjonalizatorskie - Projekty wynalazcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.33.178

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 1993 r.

Rozdział  2

Organizacja wynalazczości w jednostkach gospodarki uspołecznionej. Brygady racjonalizatorskie

§  2.
1.
Do zadań jednostek gospodarki uspołecznionej w zakresie wynalazczości należy:
1)
badanie na podstawie informacji patentowej oraz innej informacji naukowej i technicznej stanu i kierunków rozwoju techniki oraz zakresu jej ochrony prawnej w dziedzinie działalności tych jednostek,
2)
porównywanie własnych zamierzeń w zakresie postępu technicznego, produkcji i handlu (eksportu) z uzyskanymi na podstawie badań (pkt 1) informacjami oraz ich wykorzystywanie w pracach badawczych i rozwojowych, w produkcji i handlu (eksporcie) w celu stosowania przodujących osiągnięć technicznych i zapobiegania naruszaniu praw osób trzecich,
3)
rozwijanie inicjatywy wynalazczej pracowników, kierowanie tematyczne twórczością wynalazczą i udzielanie pomocy osobom pracującym nad projektami wynalazczymi oraz twórcom i realizatorom projektów wynalazczych, jak również udzielanie pomocy klubom techniki i racjonalizacji,
4)
zapewnianie własnym wynalazkom i wzorom użytkowym ochrony prawnej w kraju i za granicą oraz ustalanie ewentualnych przypadków naruszenia uzyskanych praw,
5)
realizacja i stosowanie projektów wynalazczych,
6)
rozpowszechnianie informacji o projektach wynalazczych.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do poszanowania praw i interesów twórców projektów wynalazczych oraz do współdziałania z twórcami w celu zapewnienia ochrony tych praw i interesów.
3.
Zadania określone w ust. 1 i 2 powinny być wykonywane przy współdziałaniu wszystkich komórek organizacyjnych jednostki gospodarki uspołecznionej i właściwego organu samorządu działającego w tej jednostce oraz we współpracy z klubami techniki i racjonalizacji, a także ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi, związkami zawodowymi i innymi organizacjami społecznymi.
§  3.
W jednostkach gospodarki uspołecznionej powinny być tworzone komórki organizacyjne lub stanowiska pracy do spraw wynalazczości (służby wynalazczości), podległe kierownikowi jednostki lub jego zastępcy; jeżeli jest to uzasadnione rozmiarem zadań w zakresie wynalazczości - powinny być tworzone jednoosobowe lub zespołowe stanowiska pracy rzeczników patentowych.
§  4.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w drodze umów tworzyć wspólne ośrodki do spraw wynalazczości oraz zespoły rzeczników patentowych, świadczące usługi w sprawach wynalazczości lub ochrony wynalazków i wzorów użytkowych na rzecz tych jednostek.
§  5.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą zawierać umowy o wspólne prowadzenie badań określonych w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz o wspólną realizację, korzystanie i rozpowszechnianie projektów wynalazczych.
§  6.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w celu dokonywania lub realizacji projektów wynalazczych tworzyć brygady racjonalizatorskie.
2.
Członkiem brygady racjonalizatorskiej może być również osoba nie zatrudniona w danej jednostce gospodarki uspołecznionej.