Rozdział 17 - Opłaty związane z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych - Projekty wynalazcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.33.178

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 1993 r.

Rozdział  17

Opłaty związane z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych

§  79.
1.
W związku z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych są pobierane opłaty jednorazowe oraz opłaty okresowe.
2.
Od opłat okresowych związanych z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych są wolne państwowe jednostki organizacyjne, w których, zgodnie z zasadami ich gospodarki finansowej, dochody z wynalazczości stanowią dochody budżetu.
3.
W uzasadnionych przypadkach Prezes Urzędu Patentowego może zwolnić z obowiązku uiszczania opłat okresowych inne niż określone w ust. 2 państwowe jednostki organizacyjne. Z obowiązku tego Prezes Urzędu Patentowego może zwolnić również inną jednostkę gospodarki uspołecznionej na jej uzasadniony wniosek.
4. 16
Tabela opłat związanych z ochroną wynalazków i wzorów użytkowych stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  80.
1.
Opłaty jednorazowe za zgłoszenia, wnioski, odwołania i zażalenia powinny być uiszczane z góry.
2.
Jeżeli w wyniku wniesionego odwołania lub zażalenia decyzja lub postanowienie zostało uchylone, opłata uiszczona za odwołanie lub zażalenie podlega zwrotowi.
§  81.
1.
Pierwsza opłata okresowa za pierwszy i ewentualnie dalsze przypadające okresy ochrony wynalazku lub wzoru użytkowego jest płatna w ciągu trzech miesięcy od daty doręczenia pisma Urzędu Patentowego, wzywającego do uiszczenia tej opłaty.
2.
Opłaty za dalsze okresy ochrony są płatne z góry, nie później niż w dniu, w którym upływa poprzedni okres ochrony.
3.
Opłaty okresowe można uiszczać również w ciągu sześciu miesięcy po upływie terminu płatności, z tym że opłaty te ulegają zwiększeniu o 5% w razie uiszczenia tej opłaty w pierwszym miesiącu po upływie terminu, o 10% - w drugim miesiącu, o 15% - w trzecim miesiącu, o 20% - w czwartym miesiącu, o 25% - w piątym miesiącu i o 30% - w szóstym miesiącu. Przepisu tego nie stosuje się do opłat określonych w ust. 1.
4.
Opłaty okresowe mogą być uiszczane również w ciągu jednego roku przed terminem płatności. Opłaty te podlegają zwrotowi, jeżeli przed terminem ich płatności patent lub prawo ochronne zostanie unieważnione lub wygaśnie. Opłaty za okresy ubiegłe i za okres bieżący nie podlegają zwrotowi.
5.
W razie udzielenia patentu dodatkowego lub dodatkowego prawa ochronnego pobiera się za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego, stanowiącego przedmiot tego patentu lub prawa ochronnego, opłatę zryczałtowaną. Jeżeli patent dodatkowy lub dodatkowe prawo ochronne stanie się patentem lub prawem ochronnym samoistnym, za ochronę tego wynalazku lub wzoru użytkowego pobiera się opłaty okresowe, poczynając od następnego okresu po ustaniu patentu głównego lub głównego prawa ochronnego, w wysokości, jaka przypadałaby za ten następny i dalsze okresy ochrony wynalazku stanowiącego przedmiot patentu głównego lub wzoru użytkowego stanowiącego przedmiot głównego prawa ochronnego.
6.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do opłaty zryczałtowanej za ochronę wynalazku stanowiącego przedmiot patentu dodatkowego oraz do opłaty zryczałtowanej za ochronę wzoru użytkowego stanowiącego przedmiot dodatkowego prawa ochronnego.
7.
Jeżeli osoba, na której rzecz udzielono patentu lub prawa ochronnego, bez swojej winy nie zachowała terminu do uiszczenia opłaty okresowej za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego, może ona złożyć w Urzędzie Patentowym umotywowany wniosek o przywrócenie terminu. Jednocześnie ze złożeniem takiego wniosku osoba zainteresowana powinna uiścić zaległą opłatę, zwiększoną o 30%.
8.
Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony w ciągu dwóch miesięcy od dnia ustania przyczyny niezachowania terminu płatności, nie później jednak niż w ciągu roku od dnia, w którym termin ten upłynął.
§  82. 17
 
1.
Od opłat za zgłoszenie wynalazku lub wzoru użytkowego Urząd Patentowy może, na uzasadniony wniosek wnoszącego, zwolnić częściowo osobę, która w formie oświadczenia wykaże, że nie jest w stanie jej ponieść w pełnej wysokości. Pozostała część opłaty nie może być jednak niższa niż 30% opłaty należnej.
2.
Na podstawie wniosku i oświadczenia, o których mowa w ust. 1, Urząd Patentowy może zwolnić wnoszącego częściowo lub całkowicie od opłaty za wniosek o wydanie decyzji w postępowaniu spornym, za odwołanie lub zażalenie, za publikację opisu patentowego, a także od opłat okresowych oraz od opłaty zryczałtowanej za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego.
3.
Urząd Patentowy może, na wniosek uprawnionego z patentu lub prawa ochronnego, odroczyć do sześciu miesięcy termin uiszczenia opłaty okresowej lub opłaty zryczałtowanej za ochronę wynalazku lub wzoru użytkowego.
4.
W sprawach określonych w ust. 1-3 Urząd Patentowy wydaje postanowienia. Na postanowienia te przysługują zażalenia.
5.
Zwalnia się od opłaty jednorazowej zażalenia na postanowienia, o których mowa w ust. 4.
§  83.
1.
Opłaty przewidziane w rozporządzeniu uiszcza się gotówką lub przelewem w oddziale Narodowego Banku Polskiego albo przekazem pocztowym na rachunek Urzędu Patentowego.
2.
Opłaty należne z różnych tytułów uiszcza się oddzielnie.
§  84.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do wynagrodzeń za pracownicze projekty wynalazcze, zgłoszone przed dniem jego wejścia w życie, za okresy obliczeniowe, które kończą się po dniu wejścia w życie tego rozporządzenia, a także za okresy obliczeniowe już zakończone, za które wynagrodzenie nie zostało wypłacone wskutek zwłoki jednostki gospodarki uspołecznionej zobowiązanej do wypłaty.
§  85.
1.
Opłaty jednorazowe określone w tabeli opłat stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia stosuje się do wniosków, odwołań, zażaleń i czynności dokonywanych po wejściu w życie rozporządzenia, chyba że opłata została uiszczona wcześniej.
2.
Opłaty okresowe pobierane są w dotychczasowej wysokości, jeżeli termin ich płatności przypada lub wezwanie do ich uiszczenia nastąpiło przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  86.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1972 r. w sprawie projektów wynalazczych (Dz. U. z 1982 r. Nr 28, poz. 200),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 stycznia 1973 r. w sprawie zasad finansowania wynalazczości w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz klubów techniki i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 3, poz. 20, z 1977 r. Nr 18, poz. 101 i z 1979 r. Nr 22, poz. 126).
§  87.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1984 r.
16 § 79 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1990 r. (Dz.U.90.9.51) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 1990 r.
17 § 82 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1988 r. (Dz.U.88.43.338) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.