Rozdział 10 - Finansowanie wynalazczości w jednostkach gospodarki uspołecznionej - Projekty wynalazcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.33.178

Akt utracił moc
Wersja od: 16 kwietnia 1993 r.

Rozdział  10

Finansowanie wynalazczości w jednostkach gospodarki uspołecznionej

§  31.
1.
Jednostki budżetowe mogą dysponować środkami specjalnymi przeznaczonymi na finansowanie wynalazczości.
2.
Rachunek środków specjalnych (ust. 1) służy do:
1)
gromadzenia dochodów uzyskanych z wykonywania prawa lub udostępnienia nie chronionych projektów wynalazczych albo z przekazanych doświadczeń i dokumentacji dotyczącej projektów wynalazczych oraz ze sprzedaży modeli, prototypów i materiałów, pozostałych po dokonaniu oceny przydatności lub realizacji projektów wynalazczych,
2)
finansowania działalności w zakresie wynalazczości, w szczególności kosztów opracowania, oceny przydatności i realizacji (w tym również zakupów środków trwałych, które zgodnie z odrębnymi przepisami mogą być dokonywane ze środków nieinwestycyjnych), kosztów rozwoju i popularyzacji wynalazczości oraz ochrony wynalazków i wzorów użytkowych.
3.
Upoważnia się banki do przejściowego dokonywania wypłat z rachunku środków specjalnych (ust. 1) bez względu na stan środków na tym rachunku; wypłaty dokonywane przez bank z tego tytułu, nie zrównoważone do końca roku dochodami zgromadzonymi na tym rachunku, będą zwracane przez Ministra Finansów z kredytu budżetu centralnego.
4.
Szczegółowe zasady dysponowania rachunkiem środków specjalnych określają odrębne przepisy.
5.
Jednostki budżetowe, które nie dysponują rachunkiem środków specjalnych (ust. 1), finansują działalność w zakresie wynalazczości z kredytów budżetowych.
6.
Jednostki budżetowe, które nie dysponują rachunkiem środków specjalnych (ust. 1), zaliczają dochody wymienione w ust. 2 pkt 1 jako dochody budżetowe.
§  32.
Jednostki będące zakładami budżetowymi finansują działalność w zakresie wynalazczości z funduszów obrotowych, obciążając koszty działalności, a wpływy z działalności wynalazczej wymienione w § 31 ust. 2 pkt 1 zaliczają na dochody; koszty opracowania, oceny i realizacji projektów wynalazczych, stanowiące inwestycje, finansują ze środków przeznaczonych na inwestycje.
§  33.
Zasady finansowania wynalazczości w przedsiębiorstwach państwowych oraz w innych jednostkach gospodarki uspołecznionej nie wymienionych w § 31 i 32 regulują odrębne przepisy.
§  34.
1.
Koszty działalności wspólnego klubu techniki i racjonalizacji, utworzonego dla dwóch lub więcej jednostek gospodarki uspołecznionej, są finansowane wstępnie przez jednostkę, w której klub działa, i są zwracane tej jednostce przez zainteresowane jednostki w odpowiednich częściach. Jeżeli zainteresowane jednostki nie umówią się inaczej, zwrot kosztów następuje co kwartał.
2.
Koszty działalności wojewódzkiego klubu techniki i racjonalizacji lub międzyzakładowego klubu techniki i racjonalizacji są finansowane w odpowiednich częściach przez jednostki, które zawarły z klubem umowę o wzajemne świadczenia.
3.
Koszty działalności międzyspółdzielnianych albo spółdzielczych klubów techniki i racjonalizacji są finansowane w odpowiednich częściach przez organizacje spółdzielcze, które zawarły z klubem umowę o wzajemne świadczenia.