§ 5. - Program pilotażowy w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.121

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 stycznia 2022 r.
§  5. 
1. 
Świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego są udzielane świadczeniobiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który ukończył 18. rok życia, po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, ze stwierdzonymi zaburzeniami poziomu saturacji i tętna, w celu wykrywania potencjalnych zaburzeń czynności płuc, który został poinformowany przez realizatora o zakresie i zasadach realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przewidzianych w programie pilotażowym i wyraził zgodę na udział w programie pilotażowym, zwanemu dalej "świadczeniobiorcą".
2. 
Kwalifikacji świadczeniobiorcy do programu pilotażowego dokonuje na podstawie kryteriów określonych w ust. 1 oraz przeprowadzonej diagnostyki:
1)
w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - lekarz podstawowej opieki zdrowotnej;
2)
w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej - lekarz specjalista w dziedzinie chorób płuc albo lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie chorób płuc, albo lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie chorób płuc.
3. 
Świadczeniobiorcy są badani przy użyciu elektronicznego spirometru minimum raz w miesiącu:
1)
w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
2)
w ramach świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczenia porada specjalistyczna - gruźlica i choroby płuc przez lekarza, o którym mowa w ust. 2 pkt 2.
4. 
Realizacja programu pilotażowego w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dotyczy wyłącznie świadczeniobiorców kontynuujących leczenie w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie świadczenia porada specjalistyczna - gruźlica i choroby płuc rozpoczęte przed dniem rozpoczęcia programu pilotażowego.
5. 
Realizacja świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego przez lekarza, o którym mowa w ust. 2, obejmuje:
1)
przeprowadzenie badania w formie teleporady;
2)
zapoznanie się z wynikiem badania spirometrycznego zamieszczonego na platformie DOM;
3)
sporządzenie opisu badania spirometrycznego przeprowadzonego z użyciem elektronicznego spirometru;
4)
zamieszczenie opisu, o którym mowa w pkt 3, na platformie DOM;
5)
wypełnienie za pośrednictwem platformy DOM ankiet dotyczących udzielonego świadczenia.