§ 7. - Produkcja, wytwarzanie, przetwarzanie, zużycie, nabywanie, gromadzenie, przechowywanie, zbywanie, przekazywanie i używanie toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.188.1579

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 2002 r.
§  7.
1.
Szkolenie wojsk z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 odbywa się wyłącznie w ściśle określonych rejonach poligonów, zwanych dalej "rejonami skażeń".
2.
Rejon skażeń oznacza się tablicami i znakami ostrzegawczymi oraz zabezpiecza poprzez ogrodzenie w sposób uniemożliwiający przypadkowe przedostanie się na jego teren osób postronnych i zwierząt. Dodatkowo, w odległościach 1-2 km na podejściach do rejonów skażeń lub drogach dojazdowych wystawia się posterunki ostrzegawcze.
3.
Szkolenie wojsk i wszystkie prace z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 prowadzi się pod kierunkiem oficera wojsk chemicznych w obecności personelu laboratorium chemicznego i wojskowej służby zdrowia.
4.
Do szkolenia z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 dopuszcza się tylko te osoby, które znają zasady działania wykorzystywanych związków chemicznych oraz zasady postępowania w przypadku skażenia.
5.
Przed każdym szkoleniem z użyciem toksycznych związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1 dokonuje się kontroli sprawności odzieży ochronnej oraz szczelności masek przeciwgazowych.
6.
Związki chemiczne planowane do wykorzystania w procesie szkolenia powinny być dostarczone do rejonu skażeń przed przybyciem szkolonych, w ilości zaplanowanej przez prowadzącego szkolenie.
7.
Wszelkie prace związane z pozorowaniem skażenia terenu lub sprzętu powinny być wykonane przed przybyciem szkolonych.
8.
Do pozorowania skażenia terenu stosuje się naczynia metalowe, niemalowane, wypełnione ziemią, na którą winno się nanosić chemiczny związek skażający. Ziemia służąca do napełnienia pojemników powinna pochodzić z gleby łatwo przepuszczalnej dla wody (piasek luźny, piasek słabo gliniasty, piasek gliniasty lekki). Po zakończeniu szkolenia skażoną w pojemnikach ziemię odkaża się, a skuteczność odkażania potwierdza personel laboratorium chemicznego. Odkażoną ziemię składuje się w oznakowanym zbiorniku lub izolowanym dole chłonnym umiejscowionym w rejonie skażeń. Okresowe opróżnianie zbiornika, po zakończeniu cyklu szkolenia poligonowego, poprzez zadołowanie jego zawartości na głębokość 50-100 cm, jest dozwolone po sprawdzeniu przez laboratorium chemiczne braku występowania w jego zawartości związków chemicznych wymienionych w Wykazie 1. Zabrania się bezpośredniego skażania terenu i jakiegokolwiek kontaktu związków chemicznych wykorzystywanych podczas szkolenia z powierzchnią ziemi, glebą, wodami, a także florą i fauną.
9.
Lokalizacja rejonu skażeń powinna odpowiadać następującym warunkom:
1)
teren równy, podwyższony lub naturalne wyniesienie terenu, bez wysokiej roślinności;
2)
gleba słabo przepuszczalna - gliniasta lub ilasta, brak występowania wody gruntowej do dwóch metrów poniżej powierzchni terenu;
3)
odległość od granic poligonu, budynków mieszkalnych, zabudowań inwentarskich, pasiek, obszarów chronionej przyrody, uczęszczanych dróg, wód powierzchniowych oraz od granicy wewnętrznego terenu ochrony strefy pośredniej źródeł i ujęć wody powinna wynosić co najmniej 2 km;
4)
teren przewiewny, ale prędkość wiatru nie może przekraczać 3 m/s.
10.
Zabrania się pozostawiania lub zakopywania w rejonie skażeń jakichkolwiek przedmiotów i materiałów wykorzystywanych w procesie szkolenia bez ich odkażenia. Skuteczność odkażania sprawdza personel laboratorium chemicznego.
11.
Każdorazowo po zakończeniu szkolenia prowadzący szkolenie sporządza pisemny meldunek z przebiegu szkolenia, w którym zamieszcza się:
1)
szkic terenu zawierający rejon skażeń;
2)
rodzaj i ilość zużytego środka chemicznego;
3)
stwierdzenie o sprawdzeniu przez personel laboratorium chemicznego skuteczności odkażenia i bezpieczeństwa w rejonie skażeń;
4)
sposób postępowania ze skażoną ziemią używaną podczas szkolenia, w tym sposób jej zagospodarowania.
12.
Meldunek, o którym mowa w ust. 11, przekazuje się dowódcy jednostki wojskowej, a jego kopię pozostawia w komendzie poligonu. Meldunku nie niszczy się.