Oddział 3 - Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej - Procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.19.229

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 2001 r.

Oddział  3

Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę posiadającą pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej

§  24.
1.
W wypadku obejmowania towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, osoba upoważniona powinna niezwłocznie powiadomić urząd celny o dostarczeniu towarów do miejsca uznanego przez organ celny, określonego w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.
2.
Powiadomienie powinno zawierać w szczególności:
1)
numer i datę,
2)
wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane,
3)
dane osoby upoważnionej,
4)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres osoby, na rzecz której działa agencja celna, jeżeli osobą upoważnioną jest agencja celna,
5)
numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,
6)
określenie procedury celnej, którą towary będą objęte,
7)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, jeżeli towary mają być nią objęte,
8)
określenie towarów, z uwzględnieniem ich ilości i masy,
9)
określenie wartości celnej lub wartości towarów,
10)
dane dotyczące środka transportu,
11)
imię i nazwisko osoby, która będzie usuwała lub która nałożyła zamknięcia celne,
12)
datę i podpis osoby upoważnionej.
3.
Powiadomienie należy przekazać co najmniej na dwie godziny przed końcem pracy urzędu celnego.
§  25.
1.
Jeżeli w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej organ celny wydał zgodę na obejmowanie towarów procedurą wywozu lub uszlachetniania biernego albo jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu poza godzinami pracy urzędu i określił szczegółowy tryb postępowania w takim przypadku, osoba upoważniona informuje urząd celny o planowanych wysyłkach co najmniej na dwie godziny przed zakończeniem pracy urzędu celnego.
2.
Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać w szczególności:
1)
numer i datę,
2)
dane osoby upoważnionej,
3)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres osoby, na rzecz której działa agencja celna, jeżeli osobą upoważnioną jest agencja celna,
4)
numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,
5)
określenie ilości i daty planowanych wysyłek towarów,
6)
datę i podpis osoby upoważnionej.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, osoba upoważniona dokonuje w polu 31 wszystkich kart dokumentu SAD adnotacji: "WYSYŁKA POZA GODZINAMI PRACY URZĘDU CELNEGO".
4.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, osoba upoważniona obowiązana jest dostarczyć do urzędu celnego, najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po dokonaniu wysyłki towaru, zestawienia wysyłek dokonywanych poza godzinami pracy urzędu.
5.
Zestawienie sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  26.
Powiadomienie lub informacja mogą zostać przekazane telefaksem lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
§  27.
1.
Jeżeli osoba upoważniona prowadzi magazyn celny zlokalizowany w miejscu uznanym przez organ celny i zamierza złożyć w tym magazynie towary, które mają być objęte procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, powinna przekazać do urzędu celnego deklarację skróconą lub inny dokument wykorzystany w tym charakterze.
2.
Przy obejmowaniu procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej towarów, o których mowa w ust. 1, osoba upoważniona przesyła do urzędu celnego powiadomienie, o którym mowa w § 24 ust. 2. Przepis § 24 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  28.
1.
W wypadku upraszczania czynności przy obejmowaniu towarów procedurą celną po zakończeniu procedury składu celnego, jeżeli wprowadzenie towarów do składu celnego odbyło się bez zastosowania procedury uproszczonej, organ celny może wyrazić zgodę w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, aby powiadomienie, o którym mowa w § 24, miało charakter zbiorczy i dotyczyło towarów wyprowadzonych ze składu celnego w danym dniu i obejmowanych jedną procedurą celną.
2.
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności:
1)
numer i datę,
2)
wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane,
3)
dane osoby upoważnionej,
4)
imię i nazwisko lub nazwę oraz adres osoby, na rzecz której działa agencja celna, jeżeli osobą upoważnioną jest agencja celna,
5)
numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,
6)
numer pozwolenia na prowadzenie składu celnego,
7)
określenie procedury celnej, którą towary zostały objęte,
8)
ilość dokonanych wpisów do rejestrów,
9)
numer i datę pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, jeżeli towary zostały nią objęte,
10)
określenie towarów, z uwzględnieniem ich ilości i masy,
11)
określenie wartości celnej lub wartości towarów,
12)
imię i nazwisko osoby, która nałożyła zamknięcia celne,
13)
datę i podpis osoby upoważnionej.
3.
Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno być przekazane w dniu wyprowadzenia towarów ze składu celnego. Przepis § 24 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  29.
1.
Organ celny przekazuje osobie upoważnionej niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu dwóch godzin od chwili otrzymania powiadomienia, potwierdzenie jego otrzymania.
2.
Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
numer i datę,
2)
rozstrzygnięcie o zatrzymaniu towarów w miejscu uznanym do chwili przeprowadzenia kontroli celnej albo zgodę organu celnego na rozładunek towarów, usunięcie zamknięć celnych lub objęcie towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń.
3.
Brak potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, w ciągu dwóch godzin od chwili przekazania powiadomienia jest równoznaczny ze zgodą organu celnego na rozładunek towarów, usunięcie zamknięć celnych lub objęcie towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń.
4.
W wypadku powiadomienia, o którym mowa w § 28, organ celny przesyła potwierdzenie o przyjęciu powiadomienia zbiorczego.
§  30.
Usunięcia lub nałożenia zamknięć celnych mogą dokonać wyłącznie osoby fizyczne, określone w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.
§  31.
1.
Osoba upoważniona sprawdza zgodność dostarczonych towarów z danymi zawartymi w dokumentach. W wypadku stwierdzenia rozbieżności sporządza protokół.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, powinien zostać przekazany organowi celnemu wraz z dokumentami, na podstawie których stwierdzono rozbieżności, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu dostarczenia towarów do miejsca uznanego.
§  32.
1.
Osoba upoważniona dokonuje wpisu do rejestru:
1)
w wypadku zatrzymania towarów w celu przeprowadzenia kontroli celnej - w dniu, w którym organ celny stwierdzi, że zostały spełnione warunki objęcia towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej,
2)
w wypadku wyrażenia zgody na rozładunek towarów, usunięcie zamknięć celnych lub objęcie towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń - w dniu otrzymania potwierdzenia, o którym mowa w § 29,
3)
w wypadku uzyskania zgody, o której mowa w § 25 ust. 1 i § 28 ust. 1 - przy obejmowaniu towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń,
4)
po upływie czasu, o którym mowa w § 29 ust. 3.
2.
Wpis do rejestru powinien być dokonany:
1)
przy stosowaniu procedury uproszczonej w procedurze dopuszczenia do obrotu, procedurze składu celnego, procedurze uszlachetniania czynnego, procedurze przetwarzania pod kontrolą celną, procedurze tranzytu albo procedurze odprawy czasowej - na podstawie danych zawartych w fakturze, kserokopii faktury albo w innym dokumencie służącym do ustalenia wartości celnej albo jego kserokopii, w wypadku, o którym mowa w § 31; przy wpisie do rejestru należy uwzględnić dane zawarte w protokole rozbieżności,
2)
przy stosowaniu procedury uproszczonej w procedurze wywozu, procedurze uszlachetniania biernego lub procedurze tranzytu albo przy jednoczesnym stosowaniu procedury uproszczonej w procedurze tranzytu i procedurze wywozu lub w procedurze uszlachetniania biernego i procedurze tranzytu - na podstawie danych zawartych w fakturze lub, w wypadku jej braku, w fakturze prowizorycznej lub fakturze pro forma.
§  33.
Zwolnienie towarów następuje z chwilą dokonania wpisu w rejestrze.
§  34.
W wypadku dostarczenia towarów objętych procedurą tranzytu do miejsca uznanego osoba upoważniona powinna dostarczyć notę tranzytową do urzędu przeznaczenia najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu, w którym dokonano wpisu do rejestru.
§  35.
1.
Rejestr może być prowadzony:
1)
w formie książkowej,
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2.
Rejestr powinien być prowadzony w sposób ciągły.
3.
Błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w rejestrze mogą być prostowane wyłącznie za zgodą organu celnego.
4.
W przypadku prostowania błędów i omyłek, o których mowa w ust. 3, zapisy w poszczególnych rubrykach rejestru nie mogą być wycierane lub zamalowywane. Ewentualne zmiany należy wprowadzić po skreśleniu nieprawidłowych danych. Każdą zmianę musi potwierdzić osoba, która jej dokonała, oraz organ celny, który wyraził zgodę na dokonanie poprawek.
§  36.
W wypadku prowadzenia rejestru w formie książkowej przed rozpoczęciem jego wypełniania karty rejestru powinny być przeszyte, strony ponumerowane, a ostatnia strona opatrzona pieczęcią osoby upoważnionej i pieczęcią urzędu celnego.
§  37.
1.
Rejestr może być prowadzony z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, jeżeli:
1)
osoba posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia rejestru,
2)
posiadany przez osobę upoważnioną program komputerowy zapewnia wgląd do treści dokonywanych zapisów i przechowywania danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem i uniemożliwia usuwanie dokonywanych zapisów, a także pozwala na dokonywanie zapisów w sposób chronologiczny.
2.
Osoba prowadząca rejestr z zastosowaniem elektronicznego przetwarzania danych jest zobowiązana do przechowywania kopii rejestru zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
§  38.
Upraszczania czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną poprzez wpis do rejestrów nie stosuje się w wypadku objęcia towarów procedurą składu celnego w składzie celnym publicznym określonym w art. 103 § 2 Kodeksu celnego, w którym odpowiedzialność, o której mowa w art. 107 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego, ponosi odrębnie każdy korzystający ze składu celnego.
§  39.
1.
W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu albo procedurą uszlachetniania biernego z zastosowaniem uproszczeń osoba upoważniona sporządza, zgodnie z instrukcją wypełniania i stosowania dokumentu SAD, stanowiącą załącznik nr 6 do rozporządzenia, o którym mowa w § 16 ust. 1, dokument SAD składający się z kart 1, 1A, 2 i 3 opatrzonych jej pieczęcią albo pieczęcią urzędu celnego.
2.
Osoba upoważniona powinna na wszystkich kartach dokumentu SAD w polu 44 wpisać numer, pod jakim dokonano wpisu do rejestru, oraz datę jego dokonania.
§  40.
1.
Po nałożeniu zamknięć celnych osoba upoważniona wysyła do urzędu celnego powiadomienie, o którym mowa w § 24, z zastrzeżeniem § 25.
2.
Przepis § 26, § 29, § 30 i § 32 stosuje się odpowiednio.
§  41.
1.
Karty 1 i 2 dokumentu SAD oraz dokumenty określone w § 193 ust. 1 pkt 1-4 i 6-8 rozporządzenia, o którym mowa w § 16 ust. 1, osoba upoważniona powinna przekazać do urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną w terminie określonym w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej. Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Kartę 2 przesyła się do urzędu statystycznego.
2.
Przepis § 195 ust. 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 16 ust. 1, stosuje się odpowiednio.
3.
Karta 3 stanowi załącznik do rejestru prowadzonego przez osobę upoważnioną.
§  42.
1.
W wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej osoba upoważniona sporządza, zgodnie z instrukcją, o której mowa w § 39 ust. 1, dokument SAD składający się z kart 1, 4, 5 i 7 opatrzonych jej pieczęcią albo pieczęcią urzędu celnego.
2.
Przepis § 26, § 29, § 30, § 32, § 39 ust. 2 i § 40 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Kartę 1 oraz dokumenty określone w § 34 ust. 2 pkt 3 lit. a) i c) rozporządzenia, o którym mowa w § 16 ust. 1, osoba upoważniona powinna przekazać do urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną w terminie określonym w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.
4.
Osoba upoważniona powinna dostarczyć do urzędu przeznaczenia towary oraz karty 4, 5 i 7, kserokopię faktury i dokument przewozowy.
5.
Przepis § 36 rozporządzenia, o którym mowa w § 16 ust. 1, stosuje się odpowiednio.
§  43.
1.
W wypadku objęcia towarów jednocześnie procedurą wywozu i tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej albo procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej osoba upoważniona sporządza dokument SAD składający się z kart 1, 1A, 2, 3, 4 i 5 opatrzonych jej pieczęcią albo pieczęcią urzędu celnego.
2.
Przepis § 26, § 29, § 30, § 32, § 39 ust. 2 i § 40 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Osoba upoważniona powinna dostarczyć do urzędu przeznaczenia towary oraz karty 1A, 4 i 5, kserokopię faktury i dokument przewozowy.
4.
Przepis § 41 ust. 1 i 3 rozporządzenia i § 37 ust. 6-13 rozporządzenia, o którym mowa w § 16 ust. 1, stosuje się odpowiednio.
§  44.
Karty dokumentu SAD powinny być poświadczone przez umieszczenie w polu A i C pieczęci urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną albo być opatrzone pieczęcią osoby upoważnionej.