Rozdział 2 - Udzielanie pozwolenia oraz tryb składania zabezpieczenia - Procedury uproszczone.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.19.229

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 2001 r.

Rozdział  2

Udzielanie pozwolenia oraz tryb składania zabezpieczenia

§  2.
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej składa wniosek do organu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną.
§  3.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej powinien dotyczyć jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny, zwanej dalej "Kodeksem celnym". Wniosek sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Do wniosku, o którym mowa w § 3, należy dołączyć:
1)
dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
2)
decyzję o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej NIP,
3)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
4)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług,
5)
zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy:
a)
urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
b)
oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę ze składkami na ubezpieczenia społeczne,
6)
oświadczenie podpisane przez osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, że w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, upadłościowe, likwidacyjne lub układowe,
7)
oświadczenie, iż w okresie ostatnich 3 lat nie zostało wnioskodawcy cofnięte pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, ze względu na naruszenie przepisów prawa,
8)
pozytywną opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,
9)
informację z Centralnego Rejestru Skazanych o niekaralności osób kierujących działalnością gospodarczą wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub przestępstwo skarbowe,
10)
w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na upraszczanie czynności niezbędnych do objęcia towarów gospodarczą procedurą celną - pozwolenie na stosowanie tej procedury - do wglądu,
11)
wykaz pracowników wnioskodawcy upoważnionych do działania na jego rzecz wraz z numerami i seriami dowodów osobistych i wzorami ich podpisów lub agentów celnych zatrudnionych w agencji celnej, upoważnionej do działania w imieniu wnioskodawcy, którzy będą wykonywali czynności związane ze stosowaniem procedury uproszczonej, wraz z numerami i seriami dowodów osobistych, wzorami ich podpisów, a także numerami i datami wpisów na listę agentów celnych lub numerami i datami zaświadczeń - do czasu otrzymania decyzji o wpisie na listę agentów celnych - jeżeli agenci celni nabyli uprawnienia przed dniem 1 stycznia 1998 r.,
12)
w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego:
a)
wykaz pracowników wnioskodawcy upoważnionych do działania na jego rzecz lub agentów celnych zatrudnionych w agencji celnej upoważnionej do działania w imieniu wnioskodawcy, upoważnionych przez wnioskodawcę do usuwania lub nakładania zamknięć celnych, wraz z numerami i seriami dowodów osobistych i wzorami ich podpisów, a w wypadku agentów celnych - także z numerami i datami wpisów na listę agentów celnych lub numerami i datami zaświadczeń - do czasu otrzymania decyzji o wpisie na listę agentów celnych - jeżeli agenci celni nabyli uprawnienia przed dniem 1 stycznia 1998 r.,
b)
opis miejsca, w którym towary mają być obejmowane procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej i jego plan sytuacyjny,
c)
opis warunków, które mają zapewnić nienaruszalność i tożsamość towarów,
d)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do użytkowania miejsca lub miejsc, które mają zostać uznane przez organ celny.
2.
Jeżeli wnioskodawcą jest agencja celna:
1)
dołączenie dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, nie jest wymagane,
2)
w wykazie, o którym mowa w ust. 1 pkt 11 i 12 lit. a), mogą zostać ujęci tylko agenci celni zatrudnieni w agencji celnej.
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.
4.
Dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 1-4 i 8 nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.
5.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-9, powinny być przedłożone w oryginale lub kserokopii poświadczonej urzędowo lub notarialnie.
6.
W uzasadnionych przypadkach organ celny może zażądać przedłożenia innych dokumentów niż określone w ust. 1 lub zasięgnąć opinii urzędu celnego właściwego do obejmowania towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej.
§  5.
1.
Jeżeli wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 79 § 1 pkt 1-5, 7 i 8 Kodeksu celnego, organ celny wzywa wnioskodawcę do złożenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, zabezpieczenia, o którym mowa w art. 79 § 1 pkt 6 Kodeksu celnego, lub przedłożenia potwierdzenia wcześniej złożonego zabezpieczenia generalnego, związanego ze stosowaniem procedury celnej, w której ma być stosowana procedura uproszczona.
2.
Złożenie zabezpieczenia generalnego, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga odrębnego pozwolenia.
§  6.
1.
Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej wydaje się na okres roku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia. Na wniosek osoby posiadającej pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, zwanej dalej "osobą upoważnioną", pozwolenie może być przedłużane na dalsze okresy roczne. Do wniosku o przedłużenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1, jeżeli dane w nich zawarte są nadal aktualne.
2.
Uznanie miejsca przez organ celny, w którym towary mają być obejmowane procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, nie wymaga odrębnej decyzji organu celnego.
§  7.
1.
Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej może dotyczyć:
1)
jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego,
2)
jednej procedury celnej lub jednej z form procedur celnych.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się, jeżeli towary mają być objęte jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu.
§  8.
Osoba posiadająca pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej ma obowiązek niezwłocznie informować organ celny o każdej zmianie danych zawartych w dokumentach załączonych do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.
§  9.
1.
Osoba posiadająca pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, powinna uzgodnić z organem celnym, który wydał pozwolenie, sposób prowadzenia rejestru oraz miejsce jego przechowywania.
2.
W wypadku wprowadzania towarów na polski obszar celny rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien określać w szczególności:
1)
numer i datę wpisu,
2)
numer i rodzaj dokumentu tranzytowego,
3)
dane osoby, od której dostarczono towary,
4)
numer i datę powiadomienia,
5)
numer i datę potwierdzenia,
6)
rodzaj towarów wraz z podaniem kodu taryfy celnej,
7)
ilość towarów,
8)
masę netto i masę brutto towarów,
9)
symbol i kurs waluty,
10)
wartość celną towarów,
11)
stawkę celną i kwotę cła oraz innych należności celnych,
12)
stawkę podatku i kwotę podatku,
13)
numer i datę faktury lub innego dokumentu służącego do ustalania wartości celnej towarów,
14)
podpis osoby upoważnionej.
3.
W wypadku wyprowadzania towarów z polskiego obszaru celnego rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien określać w szczególności:
1)
numer i datę wpisu,
2)
numer i rodzaj dokumentu tranzytowego oraz dane osoby, do której zostaną dostarczone towary,
3)
numer i datę powiadomienia,
4)
numer i datę potwierdzenia,
5)
rodzaj towarów wraz z podaniem kodu taryfy celnej,
6)
ilość towarów,
7)
masę netto i masę brutto,
8)
wartość towarów,
9)
symbol i kurs waluty,
10)
podpis osoby upoważnionej.
4.
W wypadku gdy osobą upoważnioną jest agencja celna, rejestr, o którym mowa w ust. 2 i 3, powinien zawierać również imię i nazwisko lub nazwę oraz adres osoby, na rzecz której działa agencja celna, a także numer i datę upoważnienia.
§  10.
Po dokonaniu zgłoszeń celnych w procedurze uproszczonej, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego, agencja celna będąca osobą upoważnioną jest obowiązana do poinformowania organu celnego o osobach, na rzecz których działała, w formie i terminie ustalonym w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.