Rozdział 5 - Inne rodzaje szczególnego korzystania z wód. - Prawo wodne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.34.158

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.

Rozdział  5.

Inne rodzaje szczególnego korzystania z wód.

1.
Korzystanie dla spławu z wód śródlądowych, uznanych za żeglowne i spławne, odbywa się na podstawie pozwolenia wodnoprawnego wojewódzkiego organu administracji wodnej.
2.
Spławem wymagającym pozwolenia wodnoprawnego jest przewóz bezpośrednio wodą, w stanie wiązanym lub luźnym, drewna lub innych materiałów.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Rolnictwa, określi, które ze śródlądowych wód uznaje się za żeglowne i spławne.
1.
Korzystanie z wód kopalnianych na powierzchni ziemi, poza obrębem zakładów górniczych, odbywa się zgodnie z przepisami niniejszej ustawy.
2.
Korzystanie z wód kopalnianych w głębi kopalni oraz w obrębie zakładów górniczych na powierzchni ziemi odbywa się zgodnie z przepisami prawa górniczego.

Przedsiębiorstwa górnicze mają obowiązek osobnego ujmowania wód kopalnianych czystych, jeżeli jest to technicznie i gospodarczo uzasadnione. Po pokryciu potrzeb własnych przedsiębiorstwa te mają obowiązek oddawania do eksploatacji pozostałych czystych wód, w pierwszym rzędzie dla celów pitnych.

1.
Za niektóre rodzaje szczególnego korzystania z wód państwowych, jak również za korzystanie z obiektów budowlanych gospodarki wodnej (art. 64), mogą być pobierane opłaty.
2.
Rada Ministrów wyda w drodze rozporządzenia przepisy w sprawie określonej w ust. 1.