Rozdział 1 - Sporządzenie testamentu. - Prawo spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.60.328

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1950 r.

Rozdział I.

Sporządzenie testamentu.

Spadkodawca może sporządzić testament tylko osobiście.

Testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy.

Zdolność do sporządzenia testamentu ma każda osoba fizyczna, która ukończyła lat 16 i nie jest ubezwłasnowolniona całkowicie.

§  1.
Małoletni, który ukończył lat 16, oraz ubezwłasnowolniony częściowo mogą sporządzić testament tylko przed notariuszem lub testament szczególny.
§  2.
Do ważności testamentu osób wymienionych w paragrafie poprzedzającym nie jest potrzebna zgoda ich przedstawiciela ustawowego.
§  1.
Nieważny jest testament, który został sporządzony:
1)
przez osobę, znajdującą się z jakichkolwiek powodów w stanie wyłączającym świadome oraz swobodne powzięcie i oświadczenie woli, w szczególności z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju psychicznego lub chociażby przemijającego zakłócenia czynności psychicznej;
2)
bez zamiaru wywołania skutków prawnych;
3)
pod wpływem błędu co do treści oświadczenia lub błędu w pobudce, jeżeli przypuszczać należy, że spadkodawca znając istotny stan rzeczy, nie sporządziłby testamentu o danej treści;
4)
pod wpływem groźby.
§  2.
Nieważny jest również testament, którego treść lub cel sprzeciwia się porządkowi publicznemu, ustawie lub dobrym obyczajom.

Jeżeli wady, określone w artykule poprzedzającym, dotyczą tylko niektórych rozporządzeń zamieszczonych w testamencie, inne rozporządzenia pozostają w mocy, chyba że przypuszczać należy, iż bez rozporządzeń dotkniętych wadą spadkodawca nie sporządziłby testamentu albo sporządziłby testament treści odmiennej.