Rozdział 5 - Stosunki prawne między spadkobiercami. - Prawo spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.60.328

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1950 r.

Rozdział V.

Stosunki prawne między spadkobiercami.

Stosunki prawne przed działem spadku.

Jeżeli spadek przypadł dwóm lub więcej spadkobiercom, każdy z nich może rozporządzać swoim udziałem w spadku.

Jeżeli spadkobierca rozporządził udziałem w przedmiocie należącym do spadku, rozporządzenie to jest bezskuteczne o tyle, o ile narusza uprawnienia pozostałych spadkobierców, wynikające z przepisów o dziale spadku.

Poza tym do stosunków prawnych między spadkobiercami przed działem spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności.

Dział spadku.
§  1.
Każdy spadkobierca może żądać działu spadku.
§  2.
Do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o zniesieniu współwłasności z zachowaniem przepisów poniższych.

Dział spadku powinien obejmować cały spadek; jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku.

Umowa o dział spadku powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie. Przepis ten nie uchybia szczególnym przepisom o obowiązku zachowania formy aktu notarialnego.

§  1.
Jeżeli działu dokonywa się między spadkobiercami ustawowymi, wśród których są zstępni spadkodawcy, każdy z tych zstępnych obowiązany jest wobec innych zstępnych, którzy razem z nim dziedziczą, do wyrównania przysporzeń, dokonanych przez spadkodawcę na jego rzecz w takich okolicznościach, że według zwyczajów, przestrzeganych w środowisku spadkodawcy, przysporzenia te należy uważać za dokonane na poczet przyszłego spadku.
§  2. 5
(uchylony).
§  3.
Spadkodawca może zarządzić wyrównanie także co do przysporzeń, nie objętych przepisami artykułu niniejszego; może również zwolnić zstępnego od obowiązku wyrównania.

Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do wyrównania również przysporzeń dokonanych na rzecz wstępnego, w którego miejsce wstępuje on do spadku.

§  1.
Wyrównanie przeprowadza się w ten sposób, że wartość wszystkich przysporzeń, które podlegają obowiązkowi wyrównania, dolicza się do spadku lub do jego części, podlegającej podziałowi między spadkobiercami, w stosunku do których następuje wyrównanie, potem oblicza się schedę każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu spadkobiercy, obowiązanemu do wyrównania, zalicza się na poczet jego schedy wartość przysporzenia, które powinien wnieść do wyrównania.
§  2.
Przy przeprowadzeniu wyrównania dolicza się przysporzenie według jego stanu w chwili dokonania przysporzenia oraz według wartości, jaką ma w chwili przeprowadzenia wyrównania.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonego według artykułu poprzedzającego wyrównania okaże się, że wartość przysporzenia przewyższa schedę spadkobiercy obowiązanego do wyrównania, spadkobierca ten nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki. W przypadku takim spadek lub jego część dzieli się między pozostałych spadkobierców w ten sposób, iż nie uwzględnia się ani wartości przysporzenia podlegającego wyrównaniu, ani części spadkowej tego spadkobiercy.

Każdy spadkobierca obowiązany jest udzielić innym spadkobiercom na ich żądanie wyjaśnień co do przysporzeń, które są przedmiotem wyrównania.

Po dokonaniu działu spadkobiercy obowiązani są nawzajem do rękojmi według przepisów kodeksu zobowiązań o rękojmi przy sprzedaży z tą zmianą, że co do wierzytelności spadkowych rękojmia rozciąga się także na wypłacalność dłużnika spadku.

5 Art. 63 § 2 uchylony przez art. VII pkt 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny (Dz.U.50.34.309) z dniem 1 października 1950 r.