Rozdział 4 - Odpowiedzialność za długi. - Prawo spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.60.328

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1950 r.

Rozdział IV.

Odpowiedzialność za długi.

Zasady odpowiedzialności.

Spadkobierca, który przyjął spadek, odpowiada za długi spadkowe całym swym majątkiem.

§  1.
W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca odpowiada za długi spadkowe bez ograniczenia.
§  2.
Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości wartości stanu czynnego spadku, ustalonego w spisie inwentarza.

Spadkobierca, który podstępnie usunął lub zataił przedmioty spadkowe, nie podał ich do spisu inwentarza albo podał do tego spisu nie istniejące długi, odpowiada za długi spadkowe bez ograniczenia.

Jeżeli jest kilku spadkobierców, odpowiadają za długi spadkowe w stosunku do swych udziałów w spadku.

Oddzielenie spadku od majątku spadkobiercy.
§  1.
Wierzyciele spadku, w szczególności osoby uprawnione do zachowku i zapisobiercy, oraz wierzyciele spadkobiercy mogą żądać oddzielenia spadku od majątku spadkobiercy, jeżeli długi spadkowe przewyższają wartość majątku, pozostawionego przez spadkodawcę, albo jeżeli zaspokojenie żądającego oddzielenia jest zagrożone przez zachowanie się lub położenie majątkowe spadkobiercy.
§  2.
Oddzielenia nie można żądać po upływie roku od dnia otwarcia spadku.

Wskutek oddzielenia spadek uważa się za majątek odrębny od chwili otwarcia spadku.

§  1.
W razie oddzielenia spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada wobec wierzycieli spadku tylko spadkiem. Spadkobierca, który przyjął spadek wprost, odpowiada nadal bez ograniczenia wobec wierzycieli spadku.
§  2.
Jednakże, dopóki trwa oddzielenie, wierzyciele spadku nie mogą poszukiwać zaspokojenia z majątku spadkobiercy, a wierzyciele spadkobiercy nie mogą poszukiwać zaspokojenia ze spadku.
Likwidacja spadku.

Po oddzieleniu spadku od majątku spadkobiercy osoby uprawniane do żądania oddzielenia jako też spadkobierca i wykonawca testamentu mogą żądać likwidacji spadku.

§  1.
Likwidacji spadku może żądać także spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, chociażby uprzednio nie nastąpiło oddzielenie. Nakazanie przez sąd likwidacji spadku pociąga za sobą skutki oddzielenia.
§  2.
Jeżeli z porównania stanu czynnego spadku z jego stanem biernym jest oczywiste, że długi spadkowe przewyższają wartość stanu czynnego, oznaczoną w spisie inwentarza, spadkobierca, który spłaca długi nie zgłosiwszy żądania o likwidację spadku, odpowiada wobec wierzycieli spadku za długi, nie znajdujące pokrycia w sumie, do której wysokości ograniczona jest odpowiedzialność spadkobiercy, jednak tylko o tyle, o ile otrzymaliby oni zapłatę w razie przeprowadzenia likwidacji spadku.