Art. 41. - Prawo o ustroju sądów wojskowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.76.536

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 1943 r.
Art.  41.
§  1.
Rozprawy w sprawach o przestępstwa, zagrożone karą śmierci lub więzienia dożywotniego, oraz w sprawach prowadzonych w postępowaniu doraźnym, odbywają się przy udziale dwóch sędziów wojskowych, z których jeden jest kierownikiem rozprawy, i trzech asesorów.
§  2.
Rozprawy w innych sprawach odbywają się przy udziale jednego sędziego wojskowego, który jest kierownikiem rozprawy, i dwóch asesorów.
§  3.
Przewodniczącym rozprawy jest najstarszy stopniem wojskowym asesor, jeżeli posiada on stopień wojskowy wyższy niż kierownik rozprawy; w przeciwnym przypadku kierownik rozprawy jest jednocześnie jej przewodniczącym.
§  4.
Przepis art. 28 stosuje się z tą zmianą, że sędziego dodatkowego wyznacza zwierzchnik sądowo-karny.
§  5.
Przepis art. 30 § 1, 2 oraz 4 do 7 stosuje się również w sądach wojennych.
§  6. 1
Naczelny Wódz może zarządzić, że w sądach wojennych, działających w wyjątkowych warunkach, wywołanych wojną, w sprawach przeciw oficerom asesorowie mogą mieć stopień wojskowy niższy niż określony w art. 30 § 1. w każdym jednak razie, muszą oni być oficerami i posiadać conajmniej stopnie wojskowe:
a)
jeden - porucznika (równorzędnego), jeżeli oskarżony jest podporucznikiem lub porucznikiem (równorzędnym);
b)
jeden - kapitana (równorzędnego) i pozostali porucznika (równorzędnego), jeżeli oskarżony jest kapitanem (równorzędnym);
c)
wszyscy majora (równorzędnego), jeżeli oskarżony jest oficerem sztabowym (równorzędnym) lub generałem bądź admirałem.
1 Art. 41 § 6 dodany przez art. 1 dekretu z dnia 9 marca 1943 r. o zmianie przepisów o sądownictwie wojskowym (Dz.U.43.2.5) z dniem 19 marca 1943 r.