Rozdział 2 - Warunki przyjęcia do adwokatury. - Prawo o ustroju adwokatury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.86.733

Akt utracił moc
Wersja od: 12 października 1932 r.

Rozdział  II.

Warunki przyjęcia do adwokatury.

Na listę adwokatów będzie wpisany ten, kto:

1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich;
2)
jest nieskazitelnego charakteru,
3)
włada językiem polskim w słowie i piśmie;
4)
ukończył uniwersyteckie studja prawnicze z przepisanemi w Polsce egzaminami;
5)
odbył aplikację adwokacką;
6)
złożył egzamin adwokacki.

Osoby, które mają co najmniej dwa lata służby na stanowiskach sędziego, prokuratora, wiceprokuratora lub podprokuratora sądów powszechnych, wojskowych i administracyjnych, są wolne od aplikacji i egzaminu adwokackiego.

Osoby te nie mogą jednak w ciągu pięciu lat od chwili opuszczenia służby obierać siedzib w tych miejscowościach, w których ostatnio sprawowali czynności sędziowskie lub prokuratorskie. Przepis ten nie dotyczy miejscowości, będących siedzibą sądów apelacyjnych.

Od aplikacji i egzaminu adwokackiego wolni są nadto:

1)
profesorowie i docenci nauk prawniczych w polskich szkołach akademickich;
2)
urzędnicy Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, którzy, po złożeniu egzaminu referendarskiego, mają co najmniej dwa lata służby referendarskiej;
3)
ci, którzy odpowiadają warunkom wymaganym dla objęcia stanowiska sędziego i mają co najmniej dwa lata państwowej służby referendarskiej na stanowiskach o charakterze prawniczym.

Przed rozpoczęciem wykonywania czynności zawodowych, adwokat obowiązany jest uiścić składkę wpisową oraz złożyć wobec dziekana rady ślubowanie według następującej roty:

"Pomny dobra Państwa oraz godności stanu adwokackiego, przyrzekam uroczyście, że obowiązki adwokata spełniać będę zgodnie z prawem i słusznością, poświęcając się im z całą sumiennością i gorliwością, władzom okazywać będę poszanowanie, a w postępowaniu swem kierować się będę zasadami honoru i uczciwości."

Odmowa wpisu na listę adwokatów ulega zaskarżeniu w terminie dwumiesięcznym od zawiadomienia do Sądu Najwyższego, który zażalenie rozstrzyga ostatecznie. Przedstawiciel rady adwokackiej oraz skarżący mają prawo złożenia wyjaśnień, o ile na wezwanie się stawią.

Brak odpowiedzi na podanie o wpis na listę adwokatów w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia podania uważa się za odmowę.

Minister Sprawiedliwości władny jest, po wysłuchaniu opinji Naczelnej Rady Adwokackiej, zarządzić w drodze rozporządzenia zamknięcie na czas określony listy adwokatów w poszczególnych miejscowościach.

Rozporządzenia te zawierać będą bliższe postanowienia w związku z zamknięciem listy, nie mogą one jednak obejmować jednocześnie więcej, niż obszar dziesięciu sądów okręgowych, ani też dotyczyć osób, wymienionych w art. 10.