Dział 9 - Postanowienia tymczasowe i końcowe. - Prawo o spółkach akcyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.39.383

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1930 r.

Dział  IX.

Postanowienia tymczasowe i końcowe.

Prawo niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1929 r. na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego, gdzie nabywa ono mocy obowiązującej dopiero po uzyskaniu zgody Sejmu Śląskiego.

Do spółek akcyjnych, zarejestrowanych oraz zgłoszonych do zarejestrowania przed wejściem w życie niniejszego prawa, będzie się ono stosować dopiero z chwilą zarejestrowania statutu, uzgodnionego z przepisami tego prawa zaś najpóźniej z upływem czasokresu, przewidzianego w ustępie trzecim względnie czwartym.

Uzgodnienie statutu w trybie, przewidzianym przez dotychczasowe prawo, oraz zgłoszenie do rejestru handlowego uzgodnionego statutu nastąpić powinno przed upływem trzech lat od dnia wejścia w życie niniejszego prawa.

Na obszarze górnośląskiej części województwa śląskiego uzgodnienie statutu z przepisami niniejszego prawa oraz zgłoszenie uzgodnionego statutu do rejestru handlowego nastąpić powinno najpóźniej do dnia 31 grudnia 1938 roku.

Po upływie tych terminów sprzeczne z przepisami niniejszego prawa postanowienia statutu nie będą miały mocy prawnej.

Spółki, które w powyższych terminach nie dopełnią obowiązku uzgodnienia w istotnych punktach swych statutów z przepisami niniejszego prawa, mogą ulec rozwiązaniu i likwidacji na mocy orzeczenia sądu rejestrowego, wydanego na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu Decyzje sądu rejestrowego w tym przedmiocie ulegają wykonaniu dopiero po ich uprawomocnieniu się.

Do spółek zarejestrowanych oraz zgłoszonych do zarejestrowania przed wejściem w życie niniejszego prawa, nie stosują się jego postanowienia, o ile mogłyby naruszyć prawa nabyte.

W szczególności nie będą miały zastosowania następujące postanowienia:

1)
art. 1 - 27 o zawiązaniu spółek akcyjnych, które przed wejściem w życie niniejszego prawa zgłoszone zostały w sądzie rejestrowym;
2)
art. 28 o niepodzielności akcyj;
3)
art. 31 o zakazie wydawania tymczasowych dowodów (promes) na okaziciela, jeżeli wydanie takich dowodów nastąpiło przed wejściem w życie niniejszego prawa;
4)
art. 39 - 42 o ograniczeniu praw akcyj uprzywilejowanych, akcyj użytkowych i świadectw założycielskich, jeśli akcjom takim, lub świadectwom przyznane zostały rozleglejsze uprawnienia;
5)
art. 45 o odpowiedzialności za pełną wpłatę i uwolnieniu akcjonarjusza od pełnej wpłaty, jeżeli uwolnienie nastąpiło przed wejściem w życie niniejszego prawa;
6)
przepisy art. 114 - 121 o podwyższeniu kapitału akcyjnego, jeżeli uchwała o podwyższeniu została zgłoszona do sądu rejestrowego przed wejściem w życie niniejszego prawa;
7)
przepisy o zmianie statutu i obniżeniu kapitału akcyjnego, jeżeli zmiana lub obniżenie zostały zgłoszone do zarejestrowania przed wejściem w życie niniejszego prawa;
8)
przepisy o łączeniu się spółek (fuzji), jeżeli połączenie zostało zgłoszone do zarejestrowania przed wejściom w życie niniejszego prawa.

Aż do wydania jednolitej ustawy handlowej obowiązywać będą na całym obdarzę Rzeczypospolitej następujące przepisy:

1)
firma spółki akcyjnej powinna zawierać bez skróceń wyrazy "spółka akcyjna" i okręcać przedmiot przedsiębiorstwa. Ponadto można, w firmie umieszczać nazwy urojone oraz nazwiska osób fizycznych, związanych w powstaniem spółki lub z przedmiotem przedsiębiorstwa, za zgodą tych osób lub ich spadkobierców;
2)
w przypadkach niniejszem prawa przewidzianych przeprowadzać będzie spółka sprzedaż akcyj unieważnionych w drodze publicznej licytacji przez maklera giełdowego, jeżeli akcje są notowane na giełdzie, a przez notarjusza lub urzędnika administracyjnego, jeżeli akcje nie są notowane na giełdzie.

Aż do wydania jednolitych ustaw obowiązywać będą w okręgach sądów apelacyjnych w Warszawie, Lublinie i w Wilnie następujące postanowienia:

1)
spółki akcyjne obowiązane są przy rozpoczęciu przedsiębiorstwa zestawić inwentarz i bilans otwarcia;
2)
w przypadku wytoczenia skórki o unieważnienie uchwały walnego zgromadzenia w myśl art. 74 niniejszego prawa, sąd może wstrzymać wykonanie zaskarżonej uchwały, jeżeli zostanie uprawdopodobniono, że w razie wykonania grozi spółce niepowetowana strata;
3)
zgodnie z dekretem o rejestrze handlowym (Dz. P. P. P. 1919 r. Nr. 14, poz. 164) przez sąd rejestrowy rozumieć należy sędziego rejestrowego;
4)
w przypadku zniszczenia lub utraty akcji imiennej lub świadectwa tymczasowego może spółka no wniosek osoby interesowanej unieważnić je i wydać wzamian nowe.

Po otrzymaniu wniosku spółka ogłosi w odstępach czternastodniowych trzykrotne wezwania, aby posiadacz lub inne osoby, roszczące sobie prawa do utraconych akcyj lub świadectw, okazali je spółce przed upływem sześciu miesięcy od daty ostatniego ogłoszenia lub też zgłosili umotywowany sprzeciw przeciwko ich unieważnieniu.

Jeżeli żądanie unieważnienia zostało zgłoszone przez osobę, która w księgach spółki nie jest wpisana jako właściciel akcji lub świadectwa, przed ogłoszeniem wezwania spółka wezwie listem poleconym wpisanego do księgi akcyjnej właściciela, aby w ciągu dziesięciu dni od daty wręczenia listu oświadczył się co do powyższego żądania. Podobne listy będą wysiane do osób, które żądający unieważnienia wskaże jako swych poprzedników.

Jeżeli w ciągu powyższych terminów nikt nie zgłosi się z akcją lub świadectwem, ani nie zgłosi sprzeciwu, spółka unieważni je i wyda nowe za zwrotem kosztów sporządzenia. Będą one opatrzone dawnemi liczbami i wzmianką, że wydano je zamiast unieważnionych.

W razie zgłoszenia sprzeciwu strony odesłane będą na drogę sądową.

Aż do wydania jednolitego kodeksu karnego przestępstwa, wymienione w art. 169, są na obszarze, na którym obowiązuje ustawa karna z 1852 roku, występkami; zamiast więzienia orzeka się areszt ścisły.

Wprowadzenie w życie art. 89 zastrzega się osobnym rozporządzeniem Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Sprawiedliwości, które oznaczać będą jego moc obowiązującą pod względem czasu, obszaru i rodzaju spółek akcyjnych.

Aż do czasu utworzenia izb przemysłowo-handlowych na tych obszarach Rzeczypospolitej, na których izby te w chwili wejścia w życie niniejszego prawa nie będą istniały, listy biegłych rewidentów (art. 7 ustęp 2) przedstawiać będą zrzeszenia społeczno - gospodarcze wskazane przez Ministra Przemysłu i Handlu.

Z chwilą wejścia w życie niniejszego prawa tracą moc ustawy i rozporządzenia, obowiązujące dotąd na obszarze Rzeczypospolitej, a odnoszące się do spółek akcyjnych, z wyjątkiem przepisów o uskutecznianiu i ogłaszaniu wpisów rejestrowych.

Pozostają w mocy:

1)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej o prawie bankowem z dnia 17 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 321);
2)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej o kontroli ubezpieczeń z dnia 26 stycznia 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64);
3)
rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 października 1926 r. o uzupełnieniu przepisów normujących ustrój władz spółek akcyjnych (Dz. U. R. P. Nr. 103, poz. 598).

Wykonanie niniejszego prawa porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu oraz Ministrowi Sprawiedliwości.

8 Art. 170 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozp. z mocą ustawy z dnia 3 grudnia 1930 r. (Dz.U.30.86.664) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 21 grudnia 1930 r.