Rozdział 3 - Otwarcie postępowania układowego. - Prawo o postępowaniu układowem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.93.836

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1998 r.

Rozdział III.

Otwarcie postępowania układowego.

§  1.
Do podania o otwarcie postępowania układowego dłużnik winien dołączyć:
1)
propozycje układowe;
2) 18
bilans z rachunkiem wyników;
3) 19
wyciąg z rejestru, jeżeli dłużnik podlega obowiązkowi wpisu do rejestru;
4)
spis wierzycieli ze wskazaniem imion, nazwisk lub firm i adresów oraz wymienieniem wierzytelności i terminów ich płatności; wierzytelności, które nie są objęte postępowaniem układowem, winny być wyszczególnione oddzielnie;
5)
wykaz udzielonych poręczeń;
6)
wykaz tytułów egzekucyjnych przeciwko dłużnikowi.
§  2.
Do podania dłużnik winien nadto dołączyć na piśmie zapewnienie, że podane okoliczności są prawdziwe i wyczerpujące. Zapewnienie to nie może być złożone przez pełnomocnika.
§  1.
Propozycje układowe mogą obejmować tylko:
1)
odroczenie spłaty długów;
2)
rozłożenie spłaty długów na raty;
3)
zmniejszenie sumy długów, przyczem dopuszczalne jest również i rozłożenie na raty zmniejszonej sumy;
4)
wskazanie, czy i w jaki sposób wykonanie zobowiązań, objętych układem, ma być zabezpieczone.
§  2. 20
Propozycje układowe składane przez przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielnie mogą ponadto wskazywać na planowane przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w całości lub w części w spółkę, na podział lub połączenie przedsiębiorstwa państwowego albo na podział lub połączenie spółdzielni, z udziałem lub bez udziału wierzycieli.
§  3. 21
Propozycje powinny być jednakowe w stosunku do wszystkich wierzycieli, chyba że poszczególny wierzyciel wyraźnie zgodził się na warunki mniej korzystne.
§  4. 22
W propozycjach dłużnik może przyznać szczególne korzyści wierzycielom, mającym drobne wierzytelności.
§  1.
Przewodniczący może zażądać opinji jednego lub kilku biegłych celem wyjaśnienia stanu majątkowego dłużnika.
§  2. 23
Przewodniczący może też zasięgnąć opinii urzędów, instytucji lub stowarzyszeń, czy postępowanie układowe jest wskazane, oraz co do użyteczności państwowej, gospodarczej lub społecznej przedsiębiorstwa dłużnika.
§  3. 24
Jeżeli otwarcia postępowania układowego żąda bank, przewodniczący winien zasięgnąć opinii Prezesa Narodowego Banku Polskiego, jeżeli żądanie zgłosiła instytucja ubezpieczeniowa - opinii Ministra Finansów, jeżeli zaś otwarcia postępowania żąda spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będąca bankiem lub instytucją ubezpieczeniową - opinji ministra właściwego ze względu na charakter działalności gospodarczej prowadzonej przez dłużnika. Gdyby w zakreślonym terminie opinia nie została złożona, przewodniczący nada sprawie dalszy bieg. Przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, o której opinii udziela Naczelna Rada Spółdzielcza.
§  4. 25
Jeżeli otwarcia postępowania układowego żąda przedsiębiorstwo państwowe, przewodniczący winien zasiegnąć opinii organu założycielskiego i organu reprezentującego Skarb Państwa. Organom tym powinny być doręczane wszystkie postanowienia i zarządzenia.
§  1.
Sąd na wniosek dłużnika może wstrzymać wszczętą przeciwko niemu egzekucję w poszukiwaniu wierzytelności, objętej postępowaniem układowem, gdyby egzekucja mogła uniemożliwić lub utrudnić zawarcie układu.
§  2.
W przypadkach niecierpiących zwłoki przewodniczący może sam wydać takie zarządzenie, winien je wszakże przedstawić do rozpoznania sądowi na najbliższem posiedzeniu.
§  1.
Dłużnik może podanie o otwarcie postępowania układowego cofnąć aż do chwili przyjęcia układu przez wierzycieli.
§  2.
Jeżeli dłużnik cofnął podanie, sąd umorzy postępowanie.
§  1.
Przed rozstrzygnięciem podania sąd może zażądać wyjaśnień, a w razie potrzeby zarządzić przeprowadzenie dowodów lub wyznaczyć rozprawę, na którą wzywa dłużnika. Na rozprawie będą także wysłuchani wierzyciele, którzy się stawią.
§  2.
Postanowienie powinno być wydane w ciągu dwóch tygodni od daty wniesienia podania.
§  3. 26
Na postanowienie uwzględniające podanie o otwarcie postępowania układowego nie ma zażalenia. Na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające takie podanie oraz umarzające postępowanie służy kasacja.
§  4. 27
Postanowienie uwzględniające podanie o otwarcie postępowania układowego dotyczące przedsiębiorstwa państwowego oraz postanowienie oddalające takie podanie, jak również umarzające postępowanie może być zaskarżone odpowiednio zażaleniem i kasacją przez organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa.
§  1.
W postanowieniu o otwarciu postępowania układowego sąd wyznaczy sędziego-komisarza, nadzorcę sądowego oraz terminy sprawdzenia wierzytelności. Terminy winny być wyznaczone w ten sposób, aby sprawdzenie było ukończone w ciągu dwóch miesięcy od daty otwarcia postępowania układowego.
§  2. 28
Postanowienie o otwarciu postępowania układowego sąd doręcza dłużnikowi oraz wierzycielom według wskazanych przez niego adresów.
§  3. 29
Jeżeli postanowienie o otwarciu postępowania układowego dotyczy przedsiębiorstwa państwowego, doręcza się je organowi założycielskiemu oraz organowi reprezentującemu Skarb Państwa.
§  4.
Otwarcie postępowania układowego sąd poda do publicznej wiadomości przez obwieszczenie
§  1.
Sędzia-komisarz kieruje tokiem postępowania, ma nadzór nad czynnościami nadzorcy, nadto pełni te czynności postępowania, które nie należą do sądu.
§  2. 30
Na zarządzenia sędziego-komisarza służy dłużnikowi i wierzycielom zażalenie w ciągu tygodnia do sądu wojewódzkiego - sądu gospodarczego, jeżeli prawo niniejsze inaczej nie stanowi. Termin tygodniowy, jeżeli prawo niniejsze nie zawiera odmiennego przepisu, liczy się od daty ogłoszenia zarządzenia, a jeżeli zarządzenia nie ogłoszono, od daty jego doręczenia.

Postanowienie o otwarciu postępowania układowego będzie na żądanie sędziego-komisarza ujawnione z urzędu w księgach wieczystych oraz w innych księgach i rejestrach, do których wpisany jest majątek dłużnika.

§  1.
Od daty otwarcia postępowania układowego aż do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia co do układu lub umorzenia postępowania dłużnik nie może bez zgody nadzorcy rozrządzać swym majątkiem, ani zaciągać zobowiązań, o ile to przekracza zakres zwykłego zarządu. Czynności prawne, wbrew temu przepisowi zawarte, są w stosunku do wierzycieli bezskuteczne, jeżeli strona druga wiedziała, że dłużnik przekroczył granice zwykłego zarządu przedsiębiorstwa, a nadzorca nie udzielił na to zezwolenia lub temu się sprzeciwił. Zobowiązania, zaciągnięte za zezwoleniem nadzorcy lub niewymagające takiego zezwolenia, nie są objęte postępowaniem układowem.
§  2.
Zbycie ani obciążenie praw dłużnika, wpisanych do ksiąg lub rejestrów, nie może nastąpić bez zezwolenia nadzorcy od daty ujawnienia w tych księgach i rejestrach postanowienia o otwarciu postępowania układowego.
§  1.
Po otwarciu postępowania układowego do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia co do układu albo umorzenia postępowania nie może być dokonywana spłata długów, objętych postępowaniem.
§  2.
Nie może być również w tymże czasie wszczęta lub prowadzona dalej przeciwko dłużnikowi egzekucja w poszukiwaniu wierzytelności, objętych postępowaniem układowem, oraz nie mogą być uzyskiwane hipoteki sądowe. Postępowanie egzekucyjne, wszczęte wcześniej, będzie zawieszone.

Otwarcie postępowania układowego nie tamuje możności wszczynania przeciwko dłużnikowi nowych spraw sądowych. Koszty procesu obciążają powoda, jeżeli nie było przeszkody do wciągnięcia wierzytelności w całości na listę wierzytelności.

§  1.
Nadzorca sądowy sprawuje pod kontrolą sędziego-komisarza nadzór nad przedsiębiorstwem dłużnika.
§  2.
Nadzorca pełni swoje obowiązki do czasu prawomocnego zatwierdzenia układu przez sąd albo do czasu ukończenia postępowania w inny sposób.
§  3.
Nadzorca sądowy przed przystąpieniem do pełnienia swoich czynności składa wobec sędziego-komisarza przyrzeczenie sumiennego wykonywania obowiązków.
§  4.
Ze swych czynności nadzorca sądowy obowiązany jest składać sędziemu-komisarzowi sprawozdania.
§  5. 32
Sąd może na wniosek lub z urzędu usunąć nadzorcę i wyznaczyć innego. Na postanowienie sądu nie ma zażalenia.

Nadzorca sądowy odpowiada za szkodę, wyrządzoną niesumiennem pełnieniem obowiązków.

§  1.
Nadzorca sądowy winien niezwłocznie przystąpić:
1)
do zamknięcia ksiąg dłużnika;
2) 33
do sprawdzenia złożonego przez dłużnika bilansu, rachunku wyników oraz spisu wierzycieli, jako też do zbadania stanu przedsiębiorstwa.
§  2.
Nadzorca może za zgodą sędziego-komisarza powołać jednego lub kilku biegłych.
§  1.
Jeżeli dłużnik działa wbrew zarządzeniom sędziego-komisarza lub nadzorcy, sąd może umorzyć postępowanie.
§  2.
Na wniosek nadzorcy sąd może, po wysłuchaniu dłużnika, przekazać nadzorcy całkowity lub częściowy zarząd majątku, jeżeli dłużnik utrudnia nadzorcy spełnienie prawidłowego nadzoru lub działa na szkodę wierzycieli. W tym przypadku sąd może również umorzyć postępowanie.
§  1.
W postępowaniu sądowem uznanie przez dłużnika roszczenia strony przeciwnej, zrzeczenie się roszczenia, zawarcie ugody lub przyznanie okoliczności, dla wyniku sporu istotnych, bez zgody nadzorcy nie ma skutków prawnych.
§  2.
Nadzorca sądowy może w każdym stanie postępowania sądowego wziąć udział w procesie po stronie dłużnika z uprawnieniami interwenienta ubocznego; do interwencji tej stosuje się odpowiednio przepisy o spółuczestnictwie jednolitem.
§  1.
Nadzorca sądowy ma prawo do wynagrodzenia, które po wysłuchaniu jego i dłużnika sąd oznaczy stosownie do poniesionych przez nadzorcę trudów, oraz prawo do zwrotu wydatków, które wyłożył z powodu swoich czynności.
§  2.
Na poczet wynagrodzenia sąd może przyznawać nadzorcy zaliczki w miarę dokonanych czynności.
§  3.
Zażalenie na postanowienie sądu, określające wynagrodzenie, służy tylko dłużnikowi i nadzorcy.
18 Art. 19 § 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
19 Art. 19 § 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
20 Art. 20 § 2 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
21 Art. 20 § 3 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
22 Art. 20 § 4 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
23 Art. 21 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
24 Art. 21 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 11 lit. a) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
25 Art. 21 § 4:

- dodany przez art. 1 pkt 11 lit. b) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.

- zmieniony przez art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej - Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.96.43.189) z dniem 1 lipca 1996 r.

26 Art. 24 § 3:

- zmieniony przez art. 11 pkt 4 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.

- zmieniony przez art. 3 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej - Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.96.43.189) z dniem 1 lipca 1996 r.

27 Art. 24 § 4 dodany przez art. 3 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej - Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.96.43.189) z dniem 1 lipca 1996 r.
28 Art. 25 § 2 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 13 lit. a) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
29 Art. 25 § 3 dodany przez art. 1 pkt 13 lit. b) ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
30 Art. 26 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
31 Art. 27 zmieniony przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.
32 Art. 31 § 5:

- zmieniony przez art. 11 pkt 6 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.

- zmieniony przez art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej - Prawo upadłościowe i Prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.96.43.189) z dniem 1 lipca 1996 r.

33 Art. 33 § 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 27 lipca 1990 r. o (Dz.U.90.55.320) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 19 września 1990 r.