Rozdział 1 - Zasady ogólne. - Prawo o domach składowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.114.1020

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1924 r.

I.

Zasady ogólne.

Przedsiębiorcą składowym jest, kto zawodowo przyjmuje towary na skład i przechowanie.

Przedsiębiorca składowy jest kupcem. Czynności prawne, które uskutecznia w wykonywaniu przedsiębiorstwa, są czynnościami handlowemi.

Nie jest składem w rozumieniu niniejszego prawa umowa, mocą której przedsiębiorca składowy nabywa na złożonych przedmiotach własność i jest tylko obowiązany zwrócić równą ilość przedmiotów tego samego rodzaju.

Pieniądze i papiery wartościowe nie są towarem w znaczeniu art. 1.

Przepisy skarbowe określą, czy i pod jakiemi warunkami przedmioty monopolu państwowego, przedmioty obciążone podatkiem spożywczym oraz zagraniczne nieoclone towary mogą być przyjmowane na skład.

Przedsiębiorca składowy odpowiada za przestrzeganie staranności kupieckiej. Odpowiada on za zniszczenie, uszkodzenie lub ubytek złożonego u siebie towaru, chyba że przyczyną tego były okoliczności, którym staranność porządnego kupca nie mogła zapobiec.

Odpowiada on za czyny i zaniedbania osób w swojem przedsiębiorstwie zatrudnionych.

Za dokonanie wymaganych starannością kupiecką czynności konserwacyjnych odpowiada, choćby był przez składającego od ich dopełniania zwolniony.

W drodze rozporządzenia może być dla poszczególnych towarów oznaczony normalny procent ubytku przez ususzkę lub zanik (cało), za który przedsiębiorca nie odpowiada.

Przedsiębiorca składowy jest obowiązany w razie wynikłego sporu udowodnić, ze w danym przypadku przestrzegał staranności kupieckiej.

Jeżeli towar, który przedsiębiorcy składowemu nadesłano, znajduje się przy odbiorze w uszkodzonym lub wadliwym stanie, nazewnątrz widocznym, to przedsiębiorca składowy jest obowiązany dokonać czynności potrzebnych do zachowania praw składającego wobec przewoźników lub szyprów.

Przy przyjęciu towaru na skład przedsiębiorca powinien, o ile to możliwe, zapisać w osobnej księdze, której pozycje będą zaopatrzone bieżącemi numerami, imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres osoby składającej. W księdze tej należy nadto uwidocznić nazwiska i adresy prawo nabywców. Pod wskazanym adresem zawiadomi przedsiębiorca składającego względnie jego prawonabywców o wydarzeniach ważnych ze wzglądu na ochronę ich praw oraz o wydarzeniach dotyczących stanu towaru.

Jeżeli towarowi grozi zepsucie, a niema na to czasu, aby zażądać od składającego poleceń, albo jeżeli składający zwleka z wydaniem zarządzeń, to przedsiębiorca składowy może spowodować sprzedaż towaru przez publiczną licytację (art. 54).

Ubezpieczyć towar należy tylko w przypadkach, jeśli składający tego zażąda, lub jeśli dla danego towaru istnieje taki zwyczaj handlowy.

Towary łatwo zapalne nie mogą być złożone w jednem pomieszczeniu z towarami mniej na to niebezpieczeństwo narażonemi.

Przedsiębiorca składowy powinien zezwolić oddającemu na skład na oglądanie towaru w godzinach biurowych, na pobranie próbek, dzielenie lub łączenie towaru i na przedsięwzięcie czynności, mających na celu zachowanie towaru w dobrym stanie.

Podział lub złączenie towaru mają być uwidocznione w księdze magazynowej.

Przedsiębiorca składowy może za pisemną zgodą składających łączyć towary zamienne należące do kilku właścicieli (alla rinfusa) tylko w tym przypadku, jeśli towary te są jednakiego rodzaju i dobroci.

Ze złączonego w ten sposób towaru wyda przedsiębiorca składowy każdemu składającemu część na niego przypadającą bez zasiągania zgody innych interesowanych.

Składający ma prawo żądać wydania złożonego na skład towaru każdego czasu w godzinach biurowych, nawet przed upływem umówionego Czasu trwania składu.

Przedsiębiorca składowy nie może żądać odebrania towaru przed upływem umówionego czasu trwania składu, a jeżeli ten czas nie został oznaczony, przed upływem 3 miesięcy od jego złożenia. Umówiony czas trwania składu uważa się za przedłużony na czas nieoznaczony, jeżeli przedsiębiorca składowy na 15 dni przed jego upływem nie

zażąda (art. 5) listem poleconym, aby go w terminie umówionym odebrano.

Przedsiębiorca składowy może umowę składu, zawartą na czas nieoznaczony wypowiedzieć z zastrzeżeniem podanem w zdaniu 1 ustępu 1; termin wypowiedzenia wynosi 30 dni.

Jeżeli składający nie odbiera towaru pomimo, że umowa składu została rozwiązana wskutek wypowiedzenia lub upływu terminu," to przedsiębiorca składowy może towar złożyć na jego koszt i niebezpieczeństwo w domu składowym publicznym, u innego przedsiębiorcy składowego, lub u trzeciej osoby. Może on jednak wykonać to prawo tylko, jeżeli zawiadomił składającego na 15 dni naprzód listem poleconym o powyżej oznaczonych skutkach nieodebrania towaru.

Przedsiębiorca składowy może żądać odebrania towaru przed upływem czasu trwania składu, oraz bez wypowiedzenia, jeżeli zachodzi ważna przyczyna. Także i w tym wypadku powinien, o ile to możliwe, składającemu nakreślić odpowiedni termin i zawiadomić go listem poleconym o skutkach nieodebrania towaru w terminie.

Przedsiębiorca składowy ma prawo żądać należytości składowej w umówionej lub zwyczajem przyjętej wysokości, Należytość oblicza się. w braku odmiennej umowy według rzeczywistego trwania czasu składu, choćby umówiony czas trwania składu (art. 10 i 11) był dłuższy.

Zwrotu wydatków poczynionych na odbiór towaru, na zapłacenie przewoźnego, cła, podatku spożywczego oraz na ubezpieczenie towaru może przedsiębiorca składowy domagać się bezzwłocznie po uskutecznieniu tych wydatków.

Zwrotu innych na towar poczynionych wydatków oraz uiszczenia opłaty składowej może przedsiębiorca składowy domagać się co trzy miesiące, licząc od złożenia towaru, a o ile towar prędzej zostaje odebrany, przy odbiorze. Przy odbiorze częściowym może żądać on uiszczenia stosunkowej części tych należytości z tem zastrzeżeniem, aby pozostała reszta towaru dostatecznie zabezpieczała wierzytelność przedsiębiorcy.

Dla zabezpieczenia poczynionych wydatków oraz opłaty składowej służy przedsiębiorcy składowemu prawo zastawu na złożonym towarze, dopóki go ma w swem posiadaniu lub może nim rozporządzać za pomocą ceduj morskich, dowodów ładunkowych lub składowych.

Roszczenia przeciw przedsiębiorcy składowemu z tytułu zaginięcia, ubytku, uszkodzenia albo spóźnionego wydania towaru przedawniają się w jeden rok.

Przedawnienie roszczenia z tytułu ubytku lub uszkodzenia towaru rozpoczyna się z upływem dnia, w którym nastąpił odbiór złożonego towaru; przedawnienie roszczenia z tytułu spóźnionego wydania towaru rozpoczyna się z upływem dnia, w którym wydanie powinno było nastąpić; przedawnienie roszczenia z tytułu zaginięcia towaru zaczyna biec z upływem dnia, w którym przedsiębiorca składowy zawiadomił składającego o zaginięciu towaru.

Kto zamierza wystąpić przeciw przedsiębiorcy składowemu z roszczeniem z tytułu ubytku lub uszkodzenia towaru, ma pod rygorem utraty IW; roszczeń bezzwłocznie po stwierdzeniu tych faktów przedsiębiorcę składowego zawiadomić o treści swego roszczenia.

Postanowienia niniejszego artykułu nie mają zastosowania, jeśli zaginięcie, ubytek, uszkodzenie lub spóźnione wydanie towaru zostały rozmyślnie spowodowane przez przedsiębiorcę składowego.