Rozdział 12 - O aktach zejścia. - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.48.272

Akt utracił moc
Wersja od: 20 kwietnia 1951 r.

Rozdział  XII.

O aktach zejścia.

1).
 Zgon człowieka lub znalezienie zwłok należy najpóźniej w ciągu trzech dni zgłosić urzędnikowi stanu cywilnego, w którego obwodu nastąpił zgon celem sporządzenia aktu zejścia.
(2).
Termin, oznaczony w ust. (1), skraca się do dwudziestu czterech godzin, jeżeli zgon nastąpił wskutek choroby zakaźnej.
(3).
Znalezienie zwłok należy w ciągu dwudziestu czterech godzin zgłosić urzędnikowi stanu cywilnego, w którego obwodzie znaleziono zwłoki, w celu sporządzenia aktu zejścia.

 Jeżeli nie wiadomo, gdzie zgon nastąpił, sporządza się akt zejścia w urzędzie stanu cywilnego, w którego obwodzie znaleziono zwłoki.

  32

(1)
 W razie uznania osoby za zmarłą akt jej zejścia sporządza się w księdze aktów zejścia w urzędzie stanu cywilnego tego obwodu, w którym osoba ta miała ostatnie zamieszkanie, w braku zaś takiego miejsca - w urzędzie stanu cywilnego w Warszawie, wyznaczonym przez Ministra Administracji Publicznej.
(2)
Jeżeli okaże się, że uznany za zmarłego w rzeczywistości żyje, akt zejścia zostanie unieważniony na podstawie orzeczenia sądowego, uchylającego postanowienie o uznaniu za zmarłego.

Do zgłoszenia zgonu lub faktu znalezienia zwłok osoby o ustalonej tożsamości obowiązani są w następującej kolejności:

a)
małżonek i dzieci zmarłego;
b)
najbliżsi krewni i powinowaci, obecni w danej miejscowości;
c)
właściciel lokalu, w którym nastąpił zgon lub znaleziono zwłoki;
d)
każdy, kto był przy zgonie lub się o nim naocznie przekonał.

Jeżeli w sprawie zgonu zostało przeprowadzone dochodzenie urzędowe, zgon zostanie wpisany na podstawie pisemnego zgłoszenia właściwej władzy.

Kto znalazł zwłoki osoby o nieustalonej tożsamości albo kto naocznie przekonał się o jej zgonie, winien natychmiast zawiadomić o tym bądź organ Milicji Obywatelskiej, bądź sołtysa, który z kolei zawiadamia urzędnika stanu cywilnego.

Urzędnik stanu cywilnego sporządzi akt zejścia:

a)
po przedstawieniu mu świadectwa lekarskiego (karty zgonu), stwierdzającego zgon i jego przyczynę i wydanego przez lekarza, który leczył chorego w ostatniej chorobie, lub lekarza urzędowego albo oglądacza zwłok lub
b)
po osobistym naocznym stwierdzeniu faktu zgonu.

Minister Administracji Publicznej ustali w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej sposób sporządzenia aktów zejścia osób poległych lub zmarłych z ran wskutek działań wojennych, których zgon nie mógł być stwierdzony w trybie, przewidzianym w przepisach o rejestracji stanu cywilnego osób wojskowych.

(1)
Zwłoki mogą być pochowane dopiero po przedstawieniu zaświadczenia urzędnika stanu cywilnego o sporządzeniu aktu zejścia.
(2)
Jeżeli w nadzwyczajnym przypadku pogrzeb odbył się przed sporządzeniem aktu zejścia, późniejsze jego sporządzenie wymaga zezwolenia okręgowej władzy nadzorczej, wydanego po zbadaniu przez nią stanu faktycznego.
(1)
W akcie zejścia wymienia się z możliwie największą dokładnością:
a)
datę, godzinę oraz miejsce zgonu lub znalezienia zwłok;
b)
imiona, nazwisko, stan cywilny, zawód, przynależność państwową (jeżeli nie jest polska) oraz miejsce zamieszkania zmarłego, a nadto datę i miejsce jego urodzenia lub przypuszczalny wiek;
c)
imiona i nazwisko małżonka osoby zmarłej, a jeżeli małżonek ten żyje, ponadto jego zawód i miejsce zamieszkania;
d)
imiona i nazwiska rodziców zmarłego, a jeżeli osoby te żyją, ponadto ich zawód i miejsce zamieszkania;
e)
imiona i nazwisko, zawód i miejsce zamieszkania osoby zgłaszającej zgon.
(2)
Jeżeli zgłaszający nie ma wiadomości o niektórych spośród powyższych danych, należy to zaznaczyć.

Jeżeli tożsamość osoby zmarłego nie jest ustalona, urzędnik stanu cywilnego sporządzi akt zejścia, w którym wymienia:

a)
datę, godzinę, miejsce i okoliczności znalezienia zwłok oraz ich stan;
b)
płeć oraz przypuszczalny wiek zmarłego;
c)
znaki rozpoznawcze zwłok;
d)
odzież oraz inne przedmioty, znalezione przy zmarłym wraz z ich opisem.
(1)
Jeżeli akt zejścia osoby zmarłej nie został sporządzony, fakt zgonu i jego datę ustala sąd.
(2) 33
 W razie stwierdzenia zgonu przez sąd akt zejścia sporządza się w księdze aktów zejścia w urzędzie stanu cywilnego, w którego obwodzie nastąpił zgon; jeżeli miejsce zgonu nie zostało stwierdzone lub znajduje się za granicą, akt zejścia sporządza się w urzędzie stanu cywilnego, w którego obwodzie osoba, której zgon został stwierdzony, miała ostatnie zamieszkanie, w braku zaś takiego miejsca - w urzędzie stanu cywilnego w Warszawie, wyznaczonym przez Ministra Administracji Publicznej na podstawie art. 27.
(3)
 Jeżeli okaże się, że postanowienie sądu nie odpowiada rzeczywistości, postanowienie to może być każdego czasu uchylone.
(4)
Właściwość sądu i tryb postępowania sądowego w tym przedmiocie normują przepisy szczególne.
30 Art. 77 zmieniony przez art. IX pkt 15 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny (Dz.U.50.34.309) z dniem 1 października 1950 r.
31 Art. 78 zmieniony przez art. IX pkt 17 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny (Dz.U.50.34.309) z dniem 1 października 1950 r.
32 Art. 79 zmieniony przez art. IX pkt 17 ustawy z dnia 27 czerwca 1950 r. Przepisy wprowadzające kodeks rodzinny (Dz.U.50.34.309) z dniem 1 października 1950 r.
33 Art. 88 ust. (2) zmieniony przez art. 1 pkt 7 dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. (Dz.U.48.36.252) zmieniającego nin. dekret z dniem 3 sierpnia 1948 r.