Rozdział 9 - Przewozy. - Prawo lotnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.69.437 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1946 r.

IX.

Przewozy.

(1)
Przedsiębiorstwo lotnicze nie może odmówić przewozu podróżnemu bądź nadawcy przesyłki, który podda się obowiązującym przepisom przewozowym.
(2)
Przedsiębiorstwo może odmówić przewozu:
1)
jeżeli przewóz jest wstrzymany lub ograniczony na mocy prawnie wydanych rozporządzeń albo wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych lub też nieprzewidzianego uszkodzenia statku powietrznego;
2)
jeżeli wysyłane przedmioty podlegają prawu wyłączności państwowej co do poczty w myśl art. 2 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 63, poz. 481);
3)
jeżeli przewóz z powodu braku środków przewozowych albo z powodu rodzaju, właściwości lub rozmiarów przedmiotów albo też z powodu późnego zgłoszenia, wreszcie z powodu wyczerpanej nośności statku nie może być dokonany statkiem powietrznym, na który został zgłoszony;
4)
jeżeli zgłaszająca się do podróży osoba zdradza objawy nienormalnego stanu psychicznego lub choroby zakaźnej albo nie chce się zastosować do przepisów porządkowych, obowiązujących na linji lotniczej.

Wydanie biletu podróżnemu, kwitu zaś bagażowego lub listu przewozowego, względnie jego wtórnika wysyłającemu stanowi dowód zawarcia umowy o przewóz.

(1)
Bilet, kwit bagażowy oraz list przewozowy powinny zawierać następujące dane:
1)
nazwę lotnisk odlotu i przeznaczenia,
2)
drogę przewozu (nazwy pośrednich lotnisk lądowania przepisowego),
3)
nazwę i adres przedsiębiorstwa przewozowego,
4)
opłatę przewozową,
5)
wskazanie prawnej granicy odpowiedzialności przedsiębiorstwa przewozowego, a w odpowiednich przypadkach dodatkowej rękojmi przedsiębiorstwa przewozowego (art. 59 i 63),
6)
miejsce i datę wydania biletu bądź nadania bagażu lub towaru. Ponadto list przewozowy powinien zawierać:
7)
nazwisko i adres nadawcy i odbiorcy,
8)
termin dostawy, jeżeli był umówiony,
9)
rodzaj towaru i opakowania, ilość, cechy, numery i wagę sztuk,
10)
deklarację o wartości towaru, jeżeli nadawca złożył ją stosownie do art. 63 i
11)
wykaz dokumentów, dołączonych przez nadawcę do listu przewozowego.
(2)
List przewozowy powinien być podpisany przez nadawcę, który odpowiada za ścisłość danych, zamieszczonych przez niego w liście przewozowym.
(1)
Rozporządzenie Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych określi warunki przewozu statkami powietrznemi przedmiotów, nasuwających obawy ze stanowiska bezpieczeństwa i porządku publicznego.
(2)
Ograniczenia przewozu przedmiotów, nasuwających obawy ze stanowiska bezpieczeństwa żeglugi powietrznej, ustala Minister Komunikacji w porozumieniu z właściwymi ministrami.

Przedsiębiorca przewozowy obowiązany jest prowadzić na lotnisku listę podróżnych i wykaz przesyłek każdego lotu. Odpis listy i wykazu winien znajdować się na pokładzie danego statku powietrznego i ma być okazywany na żądanie organom służby bezpieczeństwa publicznego oraz celnym.