Rozdział 1 - Postanowienia ogólne. - Prawo lotnicze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.69.437 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1946 r.

I.

Postanowienia ogólne.

Zwierzchnictwo nad przestrzenią powietrzną w granicach całego Państwa z włączeniem wód terytorjalnych należy do Rzeczypospolitej Polskiej.

(1)
Żegluga w przestrzeni powietrznej nad obszarem Państwa jest dozwolona polskim statkom powietrznym.
(2)
Obce statki powietrzne korzystają z prawa przylotu do Polski i przelotu przez Polskę na mocy umów międzynarodowych lub na mocy pozwolenia władz polskich, mianowicie statki wojskowe na mocy pozwolenia Ministra Spraw Wojskowych, inne zaś statki na mocy pozwolenia Ministra Komunikacji, wydanego w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Spraw Wojskowych i Spraw Zagranicznych.

Za polskie statki powietrzne uważa się:

a)
statki, wpisane do polskiego rejestru państwowego (art. 10);
b)
polskie wojskowe statki powietrzne.

Statkami powietrznemi są:

balony, sterowce, samoloty, szybowce i inne tego rodzaju aparaty, zdolne do unoszenia się w powietrzu i przewożenia ludzi lub rzeczy.

(1)
Statek powietrzny, będący w rozporządzeniu władz wojskowych i znajdujący się pod dowództwem osoby, pełniącej służbę wojskową, uważa się za statek wojskowy.
(2)
Statki powietrzne, nie należące do Skarbu Państwa i nie będące w rozporządzeniu władz wojskowych, uważa się za statki prywatne.

Żegluga powietrzna może być ograniczona lub całkowicie zakazana:

a)
w interesie obrony lub bezpieczeństwa Państwa na zasadzie uchwały Rady Ministrów,
b)
w razie wojny bądź ogłoszenia mobilizacji ogólnej lub częściowej - przez Ministra Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Komunikacji, a na obszarze wojennym przez Naczelnego Wodza.
(1)
Postanowień artykułów 6, 10 - 20, 22, 27, 31, 32, 34, 36 - 38, 44 - 51, 59, 61 - 67 niniejszego prawa nie stosuje się do wojskowych statków powietrznych, zaś artykułu 6 do innych statków powietrznych, pełniących służbę publiczno-państwową.
(2)
Zakres, w jakim stosowane będą postanowienia artykułów 52 - 54 do wojskowych statków powietrznych, określi Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych.