Art. 29. - Prawo celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.33.166

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1961 r.
Art.  29.
1.
Odprawie warunkowej podlega towar celny przywożony na polski obszar celny, jeżeli w oznaczonym okresie ma być z powrotem wywieziony, oraz towar celny wywożony z polskiego obszaru celnego, jeżeli w oznaczonym okresie ma być z powrotem przywieziony.
2.
Odprawa warunkowa wymaga zezwolenia organu administracji celnej i uprzedniego zabezpieczenia należności celnych, chyba że nastąpiło zwolnienie od zabezpieczenia zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 3. Zezwolenie może określać dodatkowe warunki, od których spełnienia jest ono uzależnione.
3.
Odprawa warunkowa staje się ostateczną, jeżeli w oznaczonym okresie towaru nie przywieziono z powrotem na polski obszar celny lub go z powrotem z tego obszaru nie wywieziono, albo jeżeli naruszono dodatkowe warunki, pod którymi na odprawę warunkową zezwolono. Strona obowiązana jest wówczas do uiszczenia:
1)
należnego cła, a jeżeli przywóz lub wywóz wymaga pozwolenia, którego strona nie posiada - równowartości towaru, gdy równowartość ta jest wyższa niż należne cło lub gdy na towar cła nie ustanowiono,
2)
kary za zwłokę.